האם ערוץ 10 עומד להיסגר?

אחרי דיון סוער החליטה ועד הכלכלה שלא לדחות את מועד פרעון החוב של ערוץ 10. המשמעות - אם לא יוסדרו החובות ייסגר הערוץ

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר

ועדת הכלכלה החליטה שלא לדחות את פרעון החובות של ערוץ 10. עם זאת, ולמרות שההחלטה התקבלה ברוב קולות, צפוייה להיערך הצבעה חוזרת אחר הצהריים. יו"ר הועדה, ח"כ כרמל שאמה כהן אמר היום "המשמעות לאי היענות לבקשה היא שלערוץ 10 לא תהיה תוחלת ואולי הערוץ יפסיק לשדר ואזרחי ישראל ישארו עם ערוץ מסחרי בודד. בעלי המניות של ערוץ 10 אינם פושטי רגל ואינם פושטי יד. מדובר באנשים אמידים שיכולים להזרים כסף ולמצוא שותפים אחרים. יש חודשיים עד למועד תשלום החובות ובחודשיים האלה אפשר למצוא פתרונות יצירתיים מצד הכנסת, הרגולציה, משקיעים חדשים בערוץ ובעלי המניות". שאמה כהן אמר את הדברים במהלך הדיון בו ביקשו אנשי ערוץ 10 לדחות את תשלום החובות.» גיא זהר מתפטר בשידור חי» לעולם לא אדלסון: המחאה האמיצה של גיא זהר» ראודור בנזימן: "אני מבוגר מכדי לארגן מחדש את עקרונותי העיתונאיים"ערוץ 10 נתון בחובות ובלחצים כלכליים קשים. עד סוף השנה הנוכחית היה אמור הערוץ להחזיר חוב עבר על תמלוגים וריביות למדינה בסך 44 מיליון שקלים. עקב משבר חריף בשוק הפרסום, מקור הפרנסה העיקרי של הערוץ, קוצצו לאחרונה כ-10% מצוות העובדים, כמו כן בוטלו והוקפאו הפקות רבות.

בהמשך התייחס  שאמה הכהן לטענות לפיהן פנו גורמים בממשלה לערוץ 10, ורמזו שאם יפוטר העיתונאי רביב דרוקר, יאפשרו להן דחייה של שנה בתשלום החובות. זאת בשל התחקיר שפרסם דרוקר על ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו, לפיו השתמשו השניים בכספי ציבור לטובות מטרות אישיות. "לא צריך לייחס להחלטה משמעויות דרמטיות כדי להסיט את הדברים האמיתיים", טען שאמה הכהן, "הדברים שיוחסו לגורמים פוליטיים כאילו יש נקמנות ואישית ורצון לפטר עתונאים - הדברים הללא רחוקים מכך. בדקתי את העובדות".

למול חברי הועדה שהיו נציגי הקואליציה התייצב בין היתר ח"כ עמיר פרץ מהעבודה, שצידד בבעלי ערוץ 10. "נוצרה אוירה ציבורית שהיא חלק משיח ציבורי שקובע מהו חופש הדיבור והעיתונות והיכולת לקיים חיים דמוקרטיים", אמר היום פרץ "אנו צריכים לקבל החלטה לאפשר פרק זמן נוסף לערוץ 10 לבוא ולהתמודד עם המחוייבויות שלו. אין סיבה שלא לדחות את פירעון החובות".  "קשה לערוצים לשרוד מהבחינה הכלכלית. כתוצאה מגל המחאה הציבורית, קטנה עוגת הפרסום בטלוויזיה המסחרית. יש אומרים שזה נעשה כעונש לתקשורת בתקופת המחאה הציבורית. אסור לאפשר לערוץ 10 להיסגר היום", כך אמר היום חבר הכנסת נחמן שי (קדימה) במהלך הדיון. "עומדת מאחורי ההחלטה, שלא לדחות את פירעון חובותיו של ערוץ 10, מגמה לסגור את ערוץ 10. יצא חוזה על ערוץ 10. מישהו סימן ומיקד והחליט שהוא לא ימשיך לשדר. אסור לנו להניח למישהו להתעלל בתקשורת בדרך שהוא מתעלל". "זה נראה כאילו חברי השלטון חברו כדי לסתום לערוץ 10 את הפה ולהביא לסגירתו", אמר מוקדם יותר מנכ"ל חברת החדשות של ערוץ 10 לשעבר, ראודור בנזימן, בראיון לגלי צה"ל. בנזימן התפטר מתפקידו לפני שמונה שבועות בעקבות פרשת ההתנצלות לשלדון אדלסון,  שבעקבותה התפטר גם המגיש גיא זוהר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ