לראשונה: שחקנים המזדהים כא־בינאריים יוכלו לבחור להתמודד באמי כשחקן או שחקנית

האקדמיה האמריקאית לטלוויזיה הודיעה שאסיה קייט דילון, כוכבי "מיליארדים", יוכלו לבחור לאיזו קטגוריה ירצו להגיש מועמדות לאמי - שחקן או שחקנית

חן חדד
חן חדד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסיה קייט דילון ב"מיליארדים"
אסיה קייט דילון ב"מיליארדים"צילום: Billions

אסיה קייט דילון, המככבים בסדרה "מיליארדים", עשו היסטוריה עם גילומם של דמות המזדהה כא־בינארית מבחינה מגדרית לראשונה בטלוויזיה האמריקאית המסחרית. דילון מזדהים כא-בינאריים גם במציאות.

אלה המגדירים/ות את עצמם/ן כא-בינאריים אינם/ן מזדהים/ות עם החלוקה לזכר או נקבה, המניחה שיש רק שני מגדרים ושהם נפרדים וסותרים. מבחינה לשונית מעדיפים/ות להתייחס לעצמם/ן בלשון רבים/ות ולהציג את עצמם/ן כ"הם" או "הן" במקום "הוא" או "היא". "מין וזהות הם שני דברים שונים לגמרי", אמרו דילן בתוכניתה של אלן דג'נרס. "נקבה זה מין, ומין זה מה שיש לנו בין הרגליים. מגדר זה מה שיש לנו בין האוזניים".

כעת דילון עשו היסטוריה נוספת, בשינוי החופש המוענק לשחקנים בעלי זהות מגדרית נזילה בטקסי הפרסים. דילון, שזכו לשבחים על משחקם בסדרה, נשאלו על ידי רשת שואוטיים לאיזו קטגוריה ירצו להגיש מועמדות לפרס האמי — השחקן הטוב ביותר או השחקנית הטובה ביותר.

בתגובה, דילון כתבו מכתב לאקדמיה לטלוויזיה ובו נכתב "אנו מבקשים לדעת האם בעיניכם המילים 'שחקן' או 'שחקנית' מציינים אנטומיה או זהות, ומדוע זה בכלל רלבנטי?...בקטגוריות הבינאריות הללו אין מקום לזהות שלנו...בכבוד רב, אנו שואלים, מדוע זה בכלל הכרחי?".

חברי האקדמיה אמנם לא ביטלו את החלוקה המגדרית, אך הודיעו שדילון, המופיעים גם ב"כתום זה השחור החדש" חופשיים לבחור את הקטגוריה אליה יגישו מועמדות. דילון, המתכננים להגיש מועמדות בקטגוריית השחקן הראשי, הביעו את התרגשותם בטוויטר. "הזהות או האנטומיה של כל שחקן לא תידרש בהגשת מועמדות לאמי. כך זה צריך להיות" כתבו.

אף שהחלוקה המסורתית בקטגוריות המשחק נשמרת בטקסי הפרסים הגדולים, ויש הטוענים שהיא מסייעת בחלקה למקומן של נשים בתעשייה המפלה אותן — הפרדת המועמדויות לגברים ונשים זכתה לביקורת בעבר — שכן משחק מצויין אינו תלוי מגדר.

בנוסף למהפכה שחוללו דילון, חל שינוי הדרגתי בנושא. בצד העובדה שגברים ונשים מתחרים זה בזו בקטגוריות הבימוי והתסריט באוסקר, בטקס פרסי מבקרי הטלוויזיה מועמדים גברים ונשים בפרס המשחק בדרמה וקומדיה, ולפני כשש שנים מיזגו בטקס הגראמי את הקטגוריות המגדריות לפרס אחד המוענק ל"פרופורמרים הטובים ביותר".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ