מחקר חדש: "13 סיבות גרמה לעלייה בהתעניינות בדרכי התאבדות"

לפי מחקר חדש, מאז שהסדרה המצליחה של נטפליקס עלתה לאוויר, חלה עלייה משמעותית בחיפוש המילה "התאבדות" בגוגל: "עבור חלק מהצופים הסדרה מאדירה את הקורבן באופן שמקדם התאבדות"

מאיה בניטה, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
13 סיבות
מאיה בניטה, עכבר העיר

אם גם אתם צפיתם ב"13 סיבות", בוודאי התקשתם להישאר אדישים אליה. הסדרה של נטפליקס, שעסקה בנערה המחליטה להתאבד ומותירה אחריה קלטות המספקות 13 סיבות להתאבדות שלה, הייתה אחת המדוברות בשנה האחרונה. מעבר לעלילה המרתקת וההזדהות של הצופים עם הדמויות, "13 סיבות" הכניסה לסדר היום נושא שלרוב מודחק מהשיח הציבורי- התאבדויות. כעת מחקר חדש טוען שבנוסף להעלאת המודעות לנושא הזה, הסדרה גרמה לעלייה בהתענייניות בדרכי התאבדויות. 

» פרטים חדשים על העונה השלישית של "נרקוס"
» רווית ליאור מנדל נכנסת לנעלי "האח הגדול"
» דרייק יככב בעונה הבאה של "סיפורה של שפחה"?
» בינג' גדול: עשר סדרות נוער מומלצות

המחקר, שפורסם במגזין  JAMA Internal Medicine, מצא כי בשבוע שלאחר עליית הסדרה לאוויר, חל גידול משמעותי בחיפוש של המילה "התאבדות" בגוגל. מעל ל-900,000 חיפושים כללו את הביטויים "התאבדות", "דרכים להתאבד" ו"הצעה להתאבדות". מנגד, עלתה עלייה גם במילות החיפוש "מניעת התאבדות". 

"עבור חלק מהצופים, הסדרה מאדירה את הקורבן באופן שמעודד התאבדויות, בעוד שצופים אחרים מרגישים שהסדרה העלתה מודעות לנושא", אומר ג'ון איירס שביצע את המחקר. "את ההשפעות המזיקות של '13 סיבות' אפשר לצמצם על ידי הנחיות מטעם ארגון הבריאות העולמי, כמו לצמצם את הסצנות המציגות במפורש את ההתאבדות או להוסיף בסדרה מספר טלפון לעזרה במצוקה נפשית". 

"אפשר לצמצם את ההשפעות המזיקות של 13 סיבות"צילום: Beth Dubber/Netflix

זאת לא הפעם הראשונה שנשמעות טענות על כך שהסדרה מעודדת התאבדויות. לפני כחודשיים צעיר בן 23 מפרו התאבד בעקבות אכזבה רומנטית וקפצה מהקומה הרביעית של הבניין בו הוא מתגורר לעיני אמו. הוא הותיר אחריו קבצי אודיו ומכתב עם הוראות עבור הנמענים של הקבצים, בדומה למה שמתרחש ב"13 סיבות". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ