תאגיד השידור נכנע ללחץ האירופי, היוצרים מאוכזבים מההחלטה: "לא פגענו בצרפתים"

תאגיד השידור נכנע ללחצים מצד ה־EBU והמשלחת הצרפתית, ודחה את שידור התוכנית הקומית "דוז פואה" שבמרכזה מחבל דאעש המבקש לבצע פיגוע באירווזיון

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוי מילר ומלי לוי בצילומי "דוז פואה" בתל אביב
איתי שטרן
איתי שטרן

"אנחנו מופתעים ומאוכזבים מההחלטה לדחות את שידור הסדרה, בעיקר לאור העובדה שהיא לא פוגעת בצרפתים או באירוויזיון". כך הגיב אסף זליקוביץ', אחד מיוצרי הסדרה "דוז פואה", שאתמול (ראשון) התבשר כי התוכנית תשודר לאחר התחרות ולא קודם לכן כפי שתוכנן. זליקוביץ' יצר את הסדרה הקומית יחד עם יואב הבל, ובה ארגון דאעש מגייס את הנציג הצרפתי לתחרות כדי לבצע פיגוע ראווה בשידור חי.

"דוז פואה" היתה אמורה לעלות לאוויר בכאן 11 מספר ימים לפני קיום האירוויזיון בישראל, אולם בצרפת ובאיגוד השידור האירופי (EBU), המפקח על התחרות, לא אהבו את הרעיון שבבסיסה. הקומדיה הצליחה להרגיז את המשלחת הצרפתית אף איימה כי אם הסדרה תשודר, היא תבטל את השתתפותה בתחרות. במכתב מטעם ה־EBU שנשלח לראשי תאגיד השידור הציבורי נטען כי הסדרה מפרה כמה עקרונות בסיסיים של התחרות, ובראשם נקיטת עמדה פוליטית. עוד ציינו ב־EBU כי הסדרה מפנה זרקור למשלחת הצרפתית ובכך מייצרת אפליה מול שאר המשלחות.

מנכ"ל התאגיד, אלדד קובלנץ, לא התרשם מאיומי ה־EBU והבהיר כי מבחינתו התוכנית תשודר לפני התחרות. עם זאת, אתמול התקבלה החלטת מועצת התאגיד שקבעה כי התוכנית אמנם תשודר ללא שינויי עריכה, אך רק לאחר קיום האירוויזיון בישראל.

"הסדרה בעד האירוויזיון ובעד הערכים שהיא מקדמת", אומר זליקוביץ'. "זו לא סדרה שמנסה לצייר את האירוויזיון כפתטי וגם לא את הצרפתים. זה בא דווקא להראות שהתחרות מקדמת ערכים של קבלה וקידמה לעומת ערכים של שמרנות והומופוביה שמאפיינים את דאעש". הבל מוסיף כי "אנחנו צוחקים עם האירוויזיון, לא עליו. אנחנו כן עושים צחוקים מכל השטיקים והגימיקים שהתחרות הזו מתהדרת בה, אבל על הדרך צוחקים בעיקר על ההומופוביה ועל המזרח התיכון".

היוצרים אסף זליקוביץ' ויואב הבלצילום: טל זליקוביץ

חזיתם בתסריט שלכם תרחיש שקרה במציאות. צרפת בחרה נציג מוסלמי והומו, בדיוק כפי שקורה ב"דוז פואה". אתם מבינים את הרגישות שנוצרה סביב הסוגיה?

זליקוביץ': "נראה לנו שהצרפתים חשבו שכתבנו את הסדרה אחרי שהם בחרו בבילאל חסאני, אבל כתבנו אותה הרבה לפני כן. זה באמת סיפור שיצא דומה מאוד למה שקרה במציאות".

אתם מאוכזבים מהחלטת התאגיד להתקפל ולשדר את הסדרה רק לאחר התחרות ולא לפניה?

זליקוביץ': "התאגיד נלחם כדי לאפשר לנו חופש ביטוי מלא. אף אחד מהאנשים שם לא ביקש מאתנו ללכת על פי חוקים של פוליטקלי קורקט או משהו כזה. הם שמו על הסדרה הזו לא מעט כסף והיה חשוב להם שזה ישודר. במקרה הזה, היו כוחות גדולים מהם שכופפו להם את היד".

הבל: "האבסורד הוא שחסאני עובר מאז הבחירה בו מסכת איומים והכפשות בדיוק על רקע הדברים שאנחנו כותבים עליהם בסדרה. אנחנו יוצאים שם נגד שנאה והומופוביה. זה באמת חבל שככה הם יצאו למלחמה סתמית. הייתי רוצה להזמין אותם להקרנה של הסדרה. אני די בטוח שהם היו משנים את דעתם".

זליקוביץ': "צרפת זו אומה עם הומור וסאטירה מדהימים, ואני חושב שמה שיכול לעזור לעולם להתמודד עם המציאות זה קצת הומור ושחרור. לפעמים מותר פשוט לצחוק קצת על עצמנו ועל אחרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ