"צריך לכרות להם את הראש": תגובות מסיתות נגד יוצרי "הנערים"

מספר פוסטים אלימים פורסמו בסוף השבוע נגד יוצרי הדרמה הישראלית, העוקבת אחר רציחתו של מוחמד אבו חדיר. ראש מחלקת הדרמה של "קשת": "אלה שלושה יוצרים רגישים ומוכשרים, שהולידו יצירת מופת"

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך "הנערים"
איתי שטרן
איתי שטרן

סדרת הדרמה הישראלית "הנערים" עוררה ביקורת רבה בשל הבחירה להתמקד ברציחת מוחמד אבו חדיר בקיץ 2014, תוך שהיא משאירה כסיפור רקע את חטיפת גיל־עד שער, נפתלי פרנקל ואיל יפרח, ורציחתם. הסדרה משודרת ב־HBO ובמקביל בישראל ב"יס", "הוט", "סלקום טי־וי" ו"פרטנר טי־וי".

אתמול (שבת) פירסם אביהו גמליאל, אחיו של חבר מחתרת בת עין עופר גמליאל, פוסט בפייסבוק ובו תמונות של שלושת יוצרי הסדרה (חגי לוי, תאופיק אבו ואיל ויוסף סידר) שלצדן כתב: "פרצופם של הזבלים. תזכרו טוב טוב את הפרצופים האלה". עוד כתב גמליאל כי השלושה "הוציאו ומוציאים את דיבת ישראל רעה ואני הופך את זה לפרסונלי. שיתביישו להראות את הפרצוף שלהם ברחוב. אם נתקלים בהם יש לומר להם את זה בפרצוף, לחארות האלה. מאחורי השמות יש פרצופים".

הפוסט של אביהו גמליאלצילום: מתוך פייסבוק

הפוסט של גמליאל זכה ליותר מ–800 שיתופים ולכ–1,000 לייקים. גם חלק מן התגובות לפוסט גבלו בהסתה. בעז העצני הגדיל וציטט את יוזף גבלס: "אם ליהודים תהיה מדינה, הם ימכרו אותה תמורת כסף". גולשים אחרים הוסיפו: "זבלים בני זבלים, לא מגיע להם לחיות אצלנו במדינה. צריך לכרות להם את הראש"; "מאחל לכם פיגוע תופת שבו תאבדו משהו יקר לכם ואז תראו עם אילו אנשים נאורים אנחנו חיים"; "הדלק שמבעיר את האנטישמיות/שנאת היהודים בעולם"; "מצעד הביזיון של שלושת המשת"פים של הקרן הממארת להשמדת ישראל".

שדרן רדיו גלי ישראל ורדיו דרום, נועם פתחי, פירסם ביום שישי פוסט נוסף בגנות הסדרה. "אף אחד לא תמים בסיפור הזה: לא יוסף סידר העלוב, בנאדם חובש כיפה לשעבר שמכר את נשמתו לשטן וירק על מאות מבני עמו ההרוגים על ידי פס היצור הפלסטיני, ולא שותפו חגי לוי שאין לי מושג מיהו וצריך להסתגר בבית ולהפסיק לכתוב מבושה". פתחי תקף גם את "קשת", שהפיקה את הסדרה לצד HBO, וכינה את הערוץ "הבוגדים השפלים בתרבות הישראלית", האחראים על "הביוב האנטישמי הזה".

הפוסט של גלית דיסטל אטבריאן

לצד התגובות המסיתות, נשמעה בקרב אנשי ימין גם ביקורת חריפה ומנומקת על הסדרה. כך למשל הפוסט שכתבה בפייסבוק גלית דיסטל אטבריאן, שזכה לתפוצה רחבה, ובו טענה כי החטא העיקרי של הסדרה הוא בכך שהיא לקחה את היוצא מהכלל - רצח פלסטינים בידי יהודים - והפכה אותו לכלל, ואז לקחה את הכלל - רצח יהודים בידי פלסטינים - והפכה אותו ליוצא מהכלל. אטבריאן הגדירה את הסדרה כ"פיגוע אסטרטגי למדינת ישראל".

קרני זיו, ראש מחלקת הדרמה של "קשת", פירסמה פוסט תמיכה בסידר, לוי ואבו ואיל. "בשעות האחרונות מתפרסמים פוסטים מסוכנים ומאיימים עם תמונות היוצרים של 'הנערים'", כתבה. "אז הנה תמונה שלי של שלושה יוצרים ישרים רגישים, עמוקים, כנים ומוכשרים, שהצירוף ביניהם הוליד יצירת מופת".

משלושת יוצרי הסדרה טרם התקבלה תגובה. לוי התייחס לביקורת בראיון לאריאל הורוביץ ב"מקור ראשון" מסוף השבוע האחרון. כשנשאל למה זמן המסך הנוגע לרצח שלושת הנערים מצומצם כל כך, השיב: "כדי לענות על השאלה הזו צריך להבין במה עוסקת 'הנערים', מה היא רוצה לומר, מה היא מנסה לחקור. זו לא סדרה על טרור או על אבל. זו לא סדרה היסטורית או עיתונאית. היא כן סדרה פוליטית, ויש בה חקירה שהיא לא רק אמנותית... התיאור של משפחת אבו חדיר אצלנו הוא לא תיאור של משפחה שכולה, אלא סיפור רחב יותר, על אדם פרטי לחלוטין ששקוע באבלו, והופך כמעט על כורחו לדמות פוליטית, לסמל. תמה נוספת היא איך אדם שאין שום סיבה שירצח, הופך לרוצח. מה הנסיבות, מה קורה בנפש שלו. וזה כולל מידה של אמפתיה כלפיו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ