ירון לונדון התנצל: "חלילה לי מלחשוב כי הערבים הם פראי אדם"

ירון לונדון חזר בו מההתבטאות הגזענית שאמר אתמול בכאן 11. "דברי נאמרו בלהט הדיון", הוסיף העיתונאי הוותיק

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירון לונדון
איתי שטרן
איתי שטרן

יממה לאחר שאמר בשידור כי "הערבים הם פראי אדם", פירסם ירון לונדון הבוקר (שלישי) התנצלות. "רבים, בעיקר מקרב צופינו הערבים, נפגעו מדברים שאמרתי אמש בתוכנית 'גאולה ולונדון'" בכאן 11", מסר העיתונאי הוותיק בהודעה לתקשורת. "בשעת לילה שמעתי את הקלטת התוכנית ומצאתי כי הסתבכתי בלשוני, התנסחתי שלא כראוי וכי יש סיבה לעלבונם. אני מתנצל על כך.

"אסביר את כוונת דבריי: הדיון סב על הסיבה שבגללה התעניינו יוצרי הסדרה 'הנערים' בגורלו של הקורבן הערבי מוחמד אבו חדר ובאישיותם של רוצחיו היהודים, יותר מאשר ברוצחיהם של הנערים מגוש עציון. טענתי כי יהודי אינו משתומם על כך שערבי רוצח יהודי. לעומת זאת, מתוך תפיסתו את עצמו כבן לעם נעלה מבחינה מוסרית, הוא מתקשה להשלים עם העובדה שמקרב בני עמו יצא רוצח נתעב. יוצרי הסדרה הונעו על ידי הרצון לגלות את שורשיי הנגע, המפחיד אותם יותר מאשר מתנכל חיצוני. את היחס השונה לרוצחים משני העמים הסברתי בכך שיהודים תופסים את הערבים כפראי אדם רצחניים. התבוננות בסביבתנו הגיאוגרפית, כך אמרתי, מאששת את התפיסה הזאת. כמובן שבאומרי 'הערבים' לא התכוונתי לפרט הערבי, אלא להתנהגותן של החברות הערביות במדינות השכנות. מקביעה זו אין בדעתי לחזור, אך אני מודה כי מדברי שנאמרו בלהט הדיון ניתן היה לשמוע הכללה גורפת. על כך אני מתנצל מעומק הלב ומבהיר כי חלילה לי מלחשוב כי הערבים הם פראי אדם".

בעקבות ההתנצלות של לונדון נמסר מכאן: "אנו מקבלים את ההתנצלות. אין בשידור הציבורי מקום להתבטאויות מסוג זה".

אתמול אמר לונדון בשידור כי "הערבים הם פראי אדם... הם לא שונאים רק יהודים, הם רוצחים את עצמם בראש ובראשונה. ימינה, שמאלה, קדימה, מזרחה, מערבה ערבים טובחים ערבים". בהמשך אמר לעיתונאי "הארץ" גדעון לוי, שנכח בדיון והתרעם על דבריו, כי "הפלסטינים אינם אחרים. זאת התרבות". לקראת סיום התוכנית, ציין העיתונאי כי עודכן שקמה מחאה לדברים שאמר ברשתות החברתיות. "זה משעמם, אל תעשו את זה", אמר.

אין זו ההתבטאות הבעייתית הראשונה של לונדון בתוכנית "גאולה ולונדון". בשבוע שעבר סיפר איך אמר בעבר לדודו טופז כי "בעצם אתה רוצה את הכוס הגלקטי", ובסוף יוני סיפר בשידור כיצד לפת את שדיה של אשה זרה שנסעה עמו במעלית לאחר שנגעה בבטנו ללא רשות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ