חן חדד
חן חדד
חן חדד
חן חדד

"סאות פארק", שרק חזרה באחרונה למסך האמריקאי, מוכיחה שגם בעונתה ה–23 יש בכוחה ליצור סאטירה חדה ומעוררת מהומות. בשבוע החולף החרימה ממשלת סין את הסדרה בעקבות הפרק השני בעונה, "Band in China", שהאשים תאגידי ענק כמו גוגל, דיסני וה־NBA בהקרבת עקרונות מוסריים בתמורה לרווח כלכלי עצום מסין. בין השאר, הפרק הציג את פו הדב ואת חברו הטוב חזרזיר כאסירים פוליטיים במדינה הקומוניסטית, בעקיצה לצנזורה הסינית שמחקה כל זכר לדובון האהוב לאחר שמראהו הושווה לזה של הנשיא, שי ג'ינפינג.

בתגובה לפרק, הוסר כל אזכור של "סאות פארק" מהאינטרנט הסיני, המווסת בקפידה. כל הקישורים לקליפים, פרקים ועונות שלמות של הסדרה לא עובדים כעת בפלטפורמת הסטרימינג Youku מבית עליבאבא, וגם שרשורים על הסדרה נמחקו לחלוטין מהרשת. לפי "הוליווד רפורטר", במקומם מופיעה הודעה קצרה הטוענת כי "בהתבסס על חוקים ותקנות רלוונטיות, החלק הזה באינטרנט אינו זמין עוד".

ימים ספורים לאחר מכן, הפרק המדובר שב והוכיח את האקטואליות שלו. בריאן מוריי, מנהל קבוצת ה־NBA יוסטון רוקטס שזוכה לאהדה רבה בסין, הביע בטוויטר תמיכה בהפגנות בהונג קונג נגד הממשלה הסינית. מהר מאוד הוא נאלץ למחוק את הציוץ ולהתנצל. אחריו התנצלו פומבית גם דוברי הארגון ושחקני הקבוצה בפני האוהדים מסין.

בתגובה למתרחש, החליטו יוצרי "סאות פארק" החליטו להעלות לטוויטר התנצלות סאטירית, שכותרתה "התנצלות רשמית בפני סין מאת טריי פארקר ומאט סטון". השניים כתבו: "כמו ה־NBA גם אנחנו מקבלים את רשויות הצנזורה הסיניות לבתינו וללבנו. גם אנחנו אוהבים כסף יותר מאשר חופש ודמוקרטיה. שי בכלל לא נראה כמו פו הדב. צפו בפרק ה–300 שלנו שישודר ביום רביעי! תחי המפלגה הקומוניסטית האדירה של סין! מי יתן שקציר הסתיו של דגן הדורה יהיה שופע! אנחנו סבבה עכשיו, סין?"

היוצרים לא שכחו לקדם את הסדרה ולצרף לינק לפרק המדובר של "סאות פארק" (שמשודרת בימי חמישי בהוט בצמוד לשידור המקורי, וזמינה חינם באתר הרשמי לתושבי ארה"ב), שזוכה כצפוי לנהירה עצומה של צופים בזכות הסערה סביבו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ