יו"ר הרשות השנייה על עודד בן עמי ואמנון אברמוביץ': "מעניקים לגיטימציה לאלימות"

כ-2,000 תלונות הוגשו נגד העיתונאים, שאמרו קדיש על תום עידן נתניהו. השניים נפגשו עם מנכ"ל חברת "החדשות" של ערוץ 12 וימשיכו לשדר כרגיל

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עודד בן עמי ואמנון אברמוביץ'
עודד בן עמי ואמנון אברמוביץ', אתמול בתוכנית "שש עם"צילום: ערוץ 12 / מאקו
איתי שטרן
איתי שטרן

כ–2,000 תלונות הוגשו לרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו נגד עודד בן עמי ואמנון אברמוביץ', זאת לאחר שהשניים השתמשו אתמול (רביעי) בשידור חי בסיומת תפילת קדיש כדי לתאר את "תום עידן נתניהו". מפלגת הליכוד פירסמה לאחר השידור תגובה בחשבון הטוויטר הרשמי שלה ובו נכתב כי שני העיתונאים "אפילו לא מנסים להסתיר את שנאתם לראש הממשלה".

אבי וייס, מנכ"ל חברת "החדשות" של ערוץ 12 שוחח היום עם אברמוביץ' ובן עמי בעקבות הפרשה. על פי הודעת החברה, השניים הסבירו כי בשום אופן לא התכוונו לדברים שיוחסו להם. וייס, מצדו, הבהיר שאין להלצות כאלה כל מקום בערוץ. בן עמי ואברמוביץ' צפויים להמשיך לשדר כרגיל כבר הערב.

"הקדיש על עידן נתניהו". מתוך תוכניתו של עודד בן עמי

בעקבות הפניות הרבות לנציב תלונות הציבור ברשות (דוד רגב), פירסמה היום יו"ר הרשות, יוליה שמאלוב ברקוביץ', תגובה חריפה לדברים: "השיח שהתפתח בין הפרשן הפוליטי של חדשות 12, אמנון אברמוביץ', והמראיין, עודד בן עמי, ראוי לכל גינוי ציבורי. מדובר בהתבטאות חמורה ביותר, שלא לומר מבישה, שאין לה מקום. הגם שלטענתם לא התכוונו לה, אין מקום לאמירות מעין אלה כיוון שעלול היה להשתמע שהם מייחלים למותו של ראש הממשלה.

"זו דוגמה מובהקת איך אנשי תקשורת בולטים מעניקים לגיטימציה לאלימות. חלק לא מבוטל מהתקשורת הישראלית מוצא את עצמו בכל פעם מחדש תחת מתקפה ציבורית עקב התבטאות מיותרת שלא תורמת לגופו של עניין, ורק מדרדרת את השיח הציבורי בישראל. יותר מצער לגלות שהפרשנים, המראיינים והכתבים מסרבים ללמוד את הלקח. אני מצפה מאנשי תקשורת, אשר אמורים להאמין 'בכוחה של מלה', להבין את המשמעות של כל אמרה, משל, הגיג או משאלת לב הנכתבת או נאמרת על ידם. ההתבטאויות הללו פוגעות במעמדה של התקשורת הישראלית ובאמון שהציבור רוחש לה. השיחה אתמול משמשת כנשק אל מול מי שטוען כי התקשורת הישראלית סובלת מהטיה פוליטית, סיקור חד־צדדי והיעדר דעות.

"אני רואה בחיוב שמנכ"ל חברת החדשות הבין את חומרת הנושא והעיר למר אברמוביץ' ולמר בן עמי — אך אין בכך די. חייב להיעשות בדק בית יסודי ולוודא שאמירות מעין אלה לא ישנו. בעקבות השיחה אתמול אנו שוקלים לפתוח בהליכי הפרה אל מול קשת ואל מול חברת החדשות".

ציוץ התגובה של בן עמי לסערה. אתמול

בין המתלוננים לרשות השנייה היה גם שר התקשורת, דודי אמסלם. "הדברים החמורים והנלוזים שנאמרו על ידם, הלעג והזלזול כלפי ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, האיחולים לסוף דרכו ושיא השיאים — ההספד ואמירת קדיש — הם חציית קו אדום ותחתית חדשה ומדאיגה אליה צונח גוף תקשורת בישראל", כתב בפנייתו לשמאלוב ברקוביץ'.

מתלונן נוסף לרשות השנייה הוא שימי טל, יו"ר הליכוד בבאר יעקב, שדרש בעזרת עורכי דינו את השעייתם המיידית של אברמוביץ' ובן עמי בגלל "הסתה מפורשת לרצח ראש הממשלה". עורכי הדין של טל ציינו במכתב לנציב תלונות השידור של הרשות, כי לא יסתפקו במכתב זה ויגישו תלונה במשטרה נגד השניים בטענה כי מדובר ב"עבירה פלילית של הסתה לרצח ראש הממשלה".

מנגד, הרב יובל שרלו, ראש תחום אתיקה בארגון רבני צהר וחבר מועצת העיתונות, קבע כי בדבריהם של בן עמי ואברמוביץ' אין משום קריאה מסיתה. "אף אחד לא אמר קדיש על ראש הממשלה בנימין נתניהו", מסר. "השדרנים השתמשו בביטוי 'בעגלא ובזמן קריב', כדי לומר 'בקרוב'. כדי להסיר ספק, איני חושב שלשדרנים מותר להביע את עמדתם, ויש לי מה לומר על עצם העניין. אולם מכאן ועד האשמתם באמירת קדיש על ראש ממשלה, ובייחול למותו, צריך לעמוד מחסום גדול מאוד, שנראה לי שהוא נחצה על ידי המתקיפים שלהם".

בן עמי הגיב אמש לפרשה בחשבון הטוויטר שלו: "בעקבות התגובות לדברי בתוכניתי הערב, אני מבהיר שסיכמתי את דבריו של אמנון אברמוביץ', שאמר שייתכן שיש מי שמעוניינים שהעידן שאחרי נתניהו יבוא במהרה, במלים 'בעגלא ובזמן קריב' שהן תרגום דבריו של אמנון בארמית. כל פרשנות אחרת לאמירה הזאת אינה במקומה ולא ראוי לייחס לי כל כוונות נסתרות. מאחל לראש הממשלה בריאות טובה ואריכות ימים". אבמרוביץ' מסר אתמול ל"הארץ" בתגובה לטענות הליכוד נגדו כי "זו מניפולציה שקרית ונחותה. בן עמי ואני דיברנו על מתמודדי הליכוד לאחר עידן נתניהו. כך ולא אחרת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ