מערכונים של "היהודים באים" הוסרו מתוכנית לימודי התנ"ך של משרד החינוך

בעקבות תלונות של חברי כנסת חרדים ופעילי ימין, נמחקו שני הסרטונים הסאטיריים מאתר של משרד החינוך ובו הצעות לתוכנית הלימודים. קבוצת מורים הכריזה כי תמשיך להקרינם בפני תלמידים

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוני מושונוב בדמותו של נח, מתוך "היהודים באים"
איתי שטרן
איתי שטרן

משרד החינוך הסיר מספר סרטונים של תוכנית הסאטירה "היהודים באים" מתוכנית לימודי התנ"ך, זאת עקב מחאה מצד גורמים שמרניים ודתיים בכנסת ומחוץ לה.

בעמוד תיק תוכניות הלימודים לעובדי הוראה של משרד החינוך ובו הצעות למורים, היו עד חמישי האחרון הפניות לשני מערכונים של התוכנית המשודרת ב"כאן 11": על סיפור נח והתיבה ועל יוסף. בעקבות לחץ של פעיל הימין שי גליק, חברי מרכז הליכוד וחברי כנסת מש"ס, הוסרו הסרטונים. במשרד החינוך טוענים כי המפקחת על לימודי תנ"ך בודקת את הסרטונים בשלב זה וייתכן כי יחזרו בעתיד לאתר.

בשבוע האחרון הופעל על שר החינוך, יואב גלנט, לחץ ציבורי להסיר את ההפנייה לסרטונים בגלל טענות כי הם מבזים לכאורה את הדת ואת גיבורי התנ"ך. במכתב ששלח ח"כ אוריאל בוסו (ש"ס) לשר, כתב כי "תוכנית מתועבת זו אשר שמה ללעג את כל קדושי ישראל ומציגה באור שלילי ופוגעני את כל הקדוש והיקר לעם היהודי — הן בחיקוי מזלזל של הדמויות המופיעות והן בשפת ביוב רחובית הראויה לכל גינוי... אוי לנו אם עובדי ההוראה במערכת החינוך ישאבו מסרים מתוכנית לא ראויה זו וחלילה... את הנזק שעשוי להיגרם לא ניתן לשער". במכתב ששלח גליק לשר נכתב כי "היהודים באים" היא "תוכנית שקרית, מבזה ומשפילה ואינה רלוונטית כלל". בתחילת השבוע שלחו עשרה פעילי ליכוד מכתב נוסף לגלנט בדרישה להסיר את ההפניות לסרטונים בטענה שהם "מבזים את עיקרי הדת, האמונה והמסורת ומעוותת את הסיפור התנכ"י".

בשיחה עם "הארץ" הסביר בוסו כי שוחח עם השר גלנט בתחילת השבוע שעבר וביקש ממנו להוריד את המערכונים מאתר משרד החינוך. "ראיתי אתמול בלילה שהסרטונים הוסרו, לשמחתי", אמר. כשנשאל מדוע הוא מתנגד למערכונים שאינם מנדטוריים ללימודי התנ"ך, השיב כי "יש תלמידים שלומדים בבתי ספר ממלכתיים ויכולים לקבל את המידע על הדמויות התנ"כיות מהמערכונים הללו. אתה מקבל את זה ברמה נמוכה. איך תלמד בצורה כזו על הקדושה של דמויות כמו יוסף ומשה. יש מספיק חומרי לימוד אחרים שהם לא מתוכניות סאטירה".

המכתב של בוסו מצטרף לקריאות נוספות של חברי כנסת בשבועות האחרונים שקראו לפגוע בתאגיד השידור הציבורי בשל שידור התוכנית. ח"כ בצלאל סמוטריץ' (האיחוד הלאומי) פנה ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ודרש להסיר את התוכנית משידורי "כאן" בטענה כי "סעיף 173 לחוק העונשין קובע עבירה פלילית על המפרסם פרסום או המשמיע במקום ציבורי מילה או קול שיש בהם כדי לפגוע פגיעה גסה באמונה או ברגשות דתיים".

במקביל, קבוצה של מורים לתנ"ך התאגדו ושלחו מכתב למפקחת על לימודי תנ"ך, ענת צידון, ובו כתבו כי בעקבות הקריאות לאסור על הקרנת תכני "היהודים באים" מצד גורמים פוליטיים, "ברצוננו להודיע שאנו כמורים המלמדים בבתי ספר בחינוך הממלכתי, רואים בקריאה זו פגיעה בחופש הפדגוגי ובחופש האקדמי של מערכת החינוך".

עוד הוסיפו המורים כי "ניתן להתווכח על התכנים, אולם כשם שאין לחייב צפייה בתוכנית כך אין לאסור את השימוש בתכנים אלה". המורים מצהירים כי ימשיכו להקרין לתלמידים את סרטוני התוכנית בהתאם לשיקול דעתם המקצועי.

יוצרי "היהודים באים" ביקשו לא להגיב לפניית "הארץ".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ