מחאה על היעדר ערבים בתוכנית "המתמחים" של "קשת"

"יותר מ-17 אחוז מהרופאים הם ערבים. ההדרה זועקת", נכתב בפוסט של פרויקט "אקט". מ"קשת 12" נמסר: "ליהוק המתמחים בתוכנית מורכב משיקולים רבים"

איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המתמחים
איתי שטרן

ביקורת על "קשת 12" שלא ליהקה נציגים ערבים לתוכנית "המתמחים". פרויקט הרשת "אקט" (act), הפועל להגדלת הייצוג הערבי בתקשורת, פירסם פוסט שזכה ללייקים רבים ובו נכתב כי "כבר שלוש עונות שתוכנית הדוקו־ריאליטי המצליחה משודרת ועוקבת אחר הגיבורים — 15 רופאות ורופאים בשלוש העונות, מתוכם 0 ערבים!" בארגון פנו ל"קשת" המשדרת את התוכנית ול"קודה תקשורת" בבעלות רם לנדס שמפיקה, ודרשו גיוון שישקף על המסך את הדרך שבה נראים בתי החולים בישראל, על צוותיהם הרפואיים.

"'בקודה תקשורת' עשו עבודה טלוויזיונית מרשימה, אך לא מושלמת, כי הם מחקו פרט חשוב ובולט מהמציאות עצמה — המתמחים הערבים", כתבו נציגי הארגון והוסיפו: "לאור הנתונים שמעידים כי כחמישית מאנשי הצוות הרפואי בבתי החולים בישראל הם ערבים, וכי יותר מ–17% מהרופאים הם ערבים, זאת הדרה והתעלמות זועקת, במיוחד בימים אלה של משבר רפואי ובריאותי". כאמלה טיון מ"אקט" אמרה ל"הארץ": "הצגת תמונה מעוותת של המציאות פוגעת לא רק בציבור הערבי. במיוחד עכשיו, כשהנושא הבריאותי פותח מהדורות מרכזיות וכולם מכירים את העבודה החשובה שעושים הרופאים הערבים. הם גיבורים בחיים האמיתיים, אז למה זה לא בא לידי ביטוי במסכים?"

במסגרת הקמפיין האינטרנטי נשלחו לאבי ניר ולרם לנדס עשרות מיילים ובהם עלתה דרישה לייצוג הולם של 20 אחוז מאוכלוסיית ישראל על המסך של "המתמחים", ובכלל. למחאה הצטרף ח"כ אחמד טיבי, שצייץ בטוויטר: "הדרה? שלשום חלקתי שבחים לפרק על מחלקת קורונה בתל השומר אבל בסדרת 'המתמחים' מופיעים 15 מתמחים בשלוש עונות ואין אף מתמחה ערבי/ה? אין בנמצא רופא ערבי/ה שאפשר לעקוב אחרי עבודתו המצוינת? יש יותר וחייבים יותר כדי לשקף את מציאות בית החולים נאמנה. לתשומת הלב של אבי ניר ורם לנדס".

מגיבים לטיבי ציינו בפניו כי בפרק המדובר, שעסק במחלקת הקורונה של תל השומר, דווקא היתה נוכחות של ערבים על המסך אך טיבי ציין כי מדובר באחות ערבייה ולא ברופאה.

לפי נתונים רשמיים של משרד הבריאות והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שהועברו ל"הארץ" במארס השנה, 17 אחוז מהרופאים בישראל הם מהחברה הערבית, וכן 24 אחוז מהאחיות ו–47 אחוז מהרוקחים. לפי נתוני הלמ"ס, 20.8% מאנשי מקצועות הבריאות הם מהמגזר הערבי.

"קודה" היא חברת ההפקה של הסדרה התיעודית "מחוז ירושלים", שבאוגוסט אשתקד דווח כי שוטרים שתלו נשק בבית משפחה מעיסאוויה לצורך הצילומים.

מ"קשת" ומ"קודה תקשורת" נמסר: "תהליך ליהוק המתמחים המשתתפים בתוכנית מורכב משיקולים רבים, בהם גם הייצוג המגזרי. יש שיקולים נוספים, בראש ובראשונה הרצון של המתמחים להשתתף בתוכנית, סיפורם האישי, יכולת התבטאות מול המצלמה ועוד. כך למשל, בליהוקי העונה האחרונה ניהלנו מגעים עם מתמחה ערבייה אך לצערנו הרב היא לא היתה מעוניינת בחשיפה. כבכל עונה, גם בעונה הבאה של התוכנית ייעשו מיטב המאמצים לאתר מתמחים מכל קצוות האוכלוסייה הישראלית, כולל המגזר הערבי־ישראלי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ