האם צפייה רצופה בסדרת טלוויזיה מעידה על דיכאון?

מחקר חדש בדק את הקשר בין מצבם הרגשי של צעירים ובין נטייתם לשקוע במרתוני צפייה והציף שאלות מעניינות על השפעת "צפיית הבינג'" על חיינו

חן חדד
חן חדד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים19
בית הקלפיםצילום: עמוד הפייסבוק הרשמי של הסדרה
חן חדד
חן חדד

רגע לפני ש"בית הקלפים" חוזרת עם כל פרקי העונה השלישית, מחקר חדש יוצא להזהיר את הצופים שמסתערים על כל סדרה במרתונים של ימים שלמים, ומכריז שקיים קשר בין דיכאון ובין צפייה מרתונית. המחקר נערך באוניברסיטת טקסס שבאוסטין והסתמך על 316 גברים ונשים בגילים 29-18 שנשאלו על העדפות הצפייה שלהם בסדרות טלוויזיה, ובמקביל, התבקשו גם לספק מידע על מצבם הרגשי. החוקרים מצאו שככל שהנשאלים היו בודדים ומדוכאים יותר, הם העדיפו מרתוני צפייה שמאפשרים להם לשקוע לתוך סדרה במשך ימים או שבועות.

"צפיית בינג'", שהוגדרה על ידי "לוס אנג'לס טיימס" כ"צפייה בבת אחת ביותר משלושה פרקים בני שעה של סדרת דרמה או יותר משישה פרקים בני חצי שעה של סדרה קומית", מתוארת על ידי החוקרים כהתמכרות שאינה שונה במהותה מהאופן שבו אלכוהול, סמים, סקס והימורים גורמים לאנשים להדחיק את רגשותיהם ולאבד שליטה. מאחר שהוי-או-די ואתרים כמו נטפליקס ואמזון חושפים את כל פרקי הסדרות יחד, ברגע שמסתיים פרק אחד, רק מעטים יצליחו להפגין משמעת עצמית ולא ללחוץ על הפרק הבא. בדיוק כפי שמתרחש בפארודיה המפורסמת של "פורטלנדיה", מפרק לפרק צופים רבים מתמכרים לסדרה ומנסים למצוא דרך להתנער מכל מחוייבות בעולם שמחוץ למסך.

אין ספק שרבים מאלה שהתמסרו למרתונים של "שובר שורות", "כתום זה השחור החדש" או "טרנספרנט" מתחזקים במקביל מערכת יחסים ועבודה, ואינם חשים בודדים או מדוכאים. בכל זאת, נדמה שהמחקר נוגע באופי האסקפיסטי של מרתוני הצפייה שמציב את הצפייה בסדרה בראש סדר העדיפויות. "ככל שמתקדמים לתוך סדרה הצופים עשויים להתחיל להזניח את העבודה שלהם ואת מערכות היחסים שלהם", אמר החוקר יון סונג היי.

ההשוואה להתמכרות לאלכוהול או סמים אולי דרמטית מדי, אבל החוקרים טוענים שיש מספיק ראיות לנזק פיזי דומה שנגרם למי שצופה בעונות שלמות בבת אחת. "עייפות, השמנה ובעיות פיזיות שונות הקשורות לצפיית בינג' מעוררות סיבה לדאגה". במלים אחרות, יש סיכוי שלאחר צפייה מרתונית ב-13 פרקי העונה החדשה של "בית הקלפים" תוך נשנוש אגבי של תכולת המקרר, תמצאו את עצמכם גם מובטלים, רווקים ובעלי כמה קילוגרמים עודפים.

זו אינה הפעם הראשונה שבה מתעורר דיון סביב השפע הטלוויזיוני שמוצע בבת אחת. המצדדים בצפיית בינג' טוענים שמדובר בחוויה מעשירה, שעם סדרה נכונה מאפשרת להתמסר לסיפור מורכב וסוחף באופן שמסעיר את החושים. "זה כמו לסייר במוזיאון", נכתב ב"אטלנטיק". "אנחנו נהנים מזה, זוכים להעשרה תרבותית, וכן, זה לוקח הרבה זמן". כמו כן, קל לטעון שההחלטה לספק את כל הפרקים בבת אחת, ללא פרסומות, היא זו שמאפשרת את יצירתן של סדרות איכות שאינן תלויות בשיקולי רייטינג. במקום להזדקק לטוויסטים עלילתיים שישיבו את הצופים למסך גם בשבוע הבא, הדרמות החדשות מתנהלות בביטחון ובנינוחות, וחושפות בהדרגה סיפור מורכב ומשכנע ללא חשש שיבוטלו לאחר פרק או שניים.

מנגד, לצד הטענות שמדובר בהתמכרות מזיקה, נשמעו גם קולות המשקפים את הלחץ הנלווה לניסיון להספיק לצפות בעונה שלמה כדי להימנע מספוילרים. "הצפייה ב'בית הקלפים' הפכה למרתון", כתבו ב"באזפיד" במשך העונה הקודמת. "כל כניסה לטוויטר או פייסבוק מלווה בפחד מספוילר שיהרוס את הפרק הבא". רבים גם מודים שמדובר בחוויית צפייה מתישה, ובסופה כל הפרקים והדמויות מתמוססות לזיכרון אמורפי.

יוצר "הסופרנוס" דיוויד צ'ייס וכוכב "אימפריית הפשע" סטיב בושמי, התייחסו לאלמנט התובעני של צפיית הבינג' בפאנל שנערך בשנה שעברה בניו יורק. "האמת שאשתי ואני ניסינו לצפות בכמה סדרות במרתון, אבל זה לא דיבר אליי," אמר סטיב בושמי. "אני מבין את הרעיון. זה נחמד שלא צריך לחכות. אבל אחרי שלושה או ארבעה פרקים ברצף אני נהיה מטושטש. אני לא זוכר מה התרחש באיזה פרק, ויש בזה משהו מתסכל מאוד". צ'ייס, שהסכים עם בושמי, הודה "אני אולי שמרן, אבל אני לא מתחבר לזה".

עד שתוכרע מידת נזקיה, "צפיית הבינג'" עונה על צורך של צופים רבים, שסיימו עונות שלמות של "24" ו"אבודים" עוד לפני שנטפליקס החליטה להפוך מרתוני צפייה לדבר שבשגרה. אלה מאיתנו שאוהבים סיפור סוחף וכתוב היטב בילו ימים שלמים בין דפי ספרי "משחקי הכס" עוד לפני העיבוד הטלוויזיוני ומי שחווה סערת רגשות במרתון אינטנסיבי של "שובר שורות", יכול להשיב לחוקרים במילות החוכמה של פרנק אנדרווד: "ובכן, בדידות היא המחיר שעלינו לשלם".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ