חן חדד
חן חדד

הקומיקאי ג'ון סטיוארט יגיש מחר (חמישי) את התוכנית האחרונה שלו כמנחה "הדיילי שואו". סטיוארט מגיש את תוכנית הלילה היומית מאז 1999. נשיאת ערוץ הקומדי סנטרל, מישל ג'אנלס, נפרדה ממנו במלים: "ג'ון היה הלב של הקומדי סנטרל. באמצעות קולו וחזונו הייחודי, 'הדיילי שואו' נהפכה לאבן דרך תרבותית בעבור מיליוני אוהדים ולפלטפורמה ייחודית לסאטירה פוליטית".

סטיוארט סיפר לצופים על ההכנות לתוכנית הפרידה. "אלבש חליפה וסביר להניח שאגיע לאולפן אחרי מקלחת. אני מקווה שתצפו, נראה לי שזו תהיה תוכנית טובה". לאחר פרישתו, סטיוארט יוחלף על ידי הקומיקאי הדרום-אפריקאי טרבור נואה, שיגיש את התוכנית הראשונה עם חזרתה של "הדיילי שואו" מהחופשה, ב-28 בספטמבר.

במשך השנים הוביל סטיוארט את צמיחתו של הומור ייחודי, סאטירה על המתרחש בפוליטיקה האמריקאית ועל מניעי התקשורת שמסקרת אותה. בצד הדעתנות החריפה, הכנה והמרגשת שהנחיתה את סיקור אירועי השעה, סטיוארט אירח גם שורה ארוכה של שחקנים, הוגי דעות, סופרים ופוליטיקאים. סטיוארט הפך את "הדיילי שואו" לפנינה טלוויזיונית ששבתה את לב הקהל וטיפח גם את ממשיכי דרכו, סטיבן קולבר וג'ון אוליבר.

רגע לפני שהוא מנחה את התוכנית האחרונה (שתשודר בגרסה מתורגמת בישראל ביום ראשון הקרוב, בהוט קומדי סנטרל) ויוצא לדרך חדשה, נזכרנו בכמה מהמונולוגים החריפים והנוקבים שלו בתוכנית:

סטיוארט נגד מנחי פוקס ניוז
רשת פוקס ניוז נהפכה במהירות לאויבת הגדולה של סטיוארט שנהג לעשות צחוק מהאמירות הלא מבוססת של מנחי ערוץ החדשות בכבלים הנצפה ביותר בארצות הברית. סטיאורט נהפך לבודק העובדות האולטימטיבי של דיווחי הערוץ ובאופן תדיר האשים את פרשניו ומגישיו בעיוות מדיניות אובמה לצורך קידום אג'נדה שמרנית. אחד הרגעים הבולטים במתקפתו על הערוץ התרחש לאחר חשיפת הוידאו הידוע לשמצה בו מיט רומני מגדיר את מצביעי אובמה כ"47 אחוזים מהעם האמריקאי שמאמינים שהם קרבנות ושהממשלה חייבת לדאוג להם". סטיוארט יצא נגד מגישי פוקס ניוז שהגנו על הקליפ וכינה את הדיווח במלים "כאוס בהר של בולשיט".

מתקפת ה-11 בספטמבר
תשעה ימים לאחר מתקפת הטרור האכזרית, סטיוארט זנח לחלוטין את הציניות ופנה לצופים במונולוג מגומגם על תחושותיו הקשות. סטיוארט הזכיר שכאזרח במדינה חופשית ניתנת לו זכות להביע ביקורת על הממשל האמריקאי, והודה בקול חנוק מדמעות שאף שהמתרחש בטלוויזיה נדחק לשוליים בתקופה כה קשה הוא מתעקש להמשיך ולנסות להצחיק את הצופים כדי להתמודד עם הכאב.

ג'ון סטיוארט על ה-11 בספטמבר

ג'ורג' בוש נגד ג'ורג בוש
הקדנציה של ג'ורג' וו. בוש סיפקה מכרה זהב סאטירי ל"דיילי שואו". באחד הקטעים המוצלחים בתוכנית, סטיוארט ערך דיון בין בוש ובין עצמו באמצעות השוואה בין אמירותיו בנושאים שונים בעת כהונתו הראשונה ובין הכרזותיו בקמפיין הבחירות של שנת 2000.

מותם של אריק גארנר ומייקל בראון
בדצמבר האחרון מחו אלפים בניו יורק על אי העמדה לדין של השוטר שהרג גבר שחור בסטטן איילנד. השוטר, דניאל פנטלאו, עצר את אריק גארנר בחשד שמכר סיגריות באופן לא חוקי וסרטון וידאו שהופץ ברשת תיעד כיצד השוטר אוחז בו בצווארו. גארנר, אסתמטי שסבל מבעיות בלבו, נשמע צועק "אני לא יכול לנשום" בעת שרותק לקרקע ומת כעבור זמן קצר. שלושה שבועות קודם לכן הוחלט לסגור את תיק פרגוסון שנפתח לאחר מותו של הצעיר השחור מייקל בראון, שנורה בעת עימות עם שוטר בעת שלא היה חמוש. מותם הוביל למחאות המוניות ועורר זעם רב. סטיוארט המתוסכל הגיב להחלטת חבר המושבעים והמשיך לעורר דיון ציבורי נוקב בנוגע לפרטיקות המעצר ויישומן, בעיקר על בני מיעוטים, ושחורים בפרט.

ג'ון סטיוארט "אנחנו לא יכולים לנשום"

סטיוארט נגד ג'ון קריימר
בזמן המשבר הכלכלי שהכה בארצות הברית ובעולם, סטיוארט יצא שוב ושוב נגד התפקיד שמילאה התקשורת הכלכלית ביצירת הבועה שהובילה למשבר. לטענתו, המגישים ברשת חדשות הפיננסים, סי-אן-בי-סי, הטעו את אזרחי ארצות הברית, לא שיתפו את הצופים במידע מהותי על התנהלות המגזר הפיננסי ומעלו בתפקידם העיתונאי תוך פגיעה בחסכונות הציבור. מלחמתו של סטיוארט ב"כהני הכלכלה" הגיעה לשיאה במרץ 2009, כאשר אירח את ג'ים קריימר, מגיש התוכנית הכלכלית "Mad Money" ואחד הפרשנים הכלכלים הבכירים ברשת החדשות. הצלחותיו של קריימר בניבוי השוק שלפני המשבר הכלכלי הובילו למעמדו כגורו פיננסי, אך סטיוארט חשף סדרה של עצות כושלות שסיפק קריימר והטיח בו שהונה את הציבור. תגובותיו המגומגמות של קריימר החיוור, שידוע בסגנונו מלא הבטחון, זיכו את הראיון בתגובות נלהבות בתקשורת האמריקאית שיצאה מגדרה להלל את סטיוארט.

הטבח ב"שארלי הבדו"
סטיוארט הגיב על עשרות פיגועי ירי המוני שהיו בארצות הברית ב-2015, ובעצב גלוי הוסיף לרשימה גם את הטבח שהתרחש בינואר האחרון במשרדי המגזין הסאטירי "שארלי הבדו" שבפריז. "המטרה שלנו היא לא למצוא הגיון בכל זה, כי זה בלתי אפשרי. "המטרה שלנו היא פשוט להמשיך," אמר. "מעט מאוד אנשים נכנסים לענייני הקומדיה כמעשה של אומץ. בעיקר כי זה לא אמור להיות כך. להלן תזכורת חזקה לכך שעל פי רוב, המחוקקים והעיתונאים והמוסדות שאנחנו לועגים להם הם בשום אופן לא האויבים שלנו. לא משנה עד כמה חילופי הדברים יכולים להיעשות מתסכלים או נזעמים - אלו הם עדיין חילופי דברים - שיחה בין אלה שנכללים ב...נקרא לזה 'קבוצת הציביליזציה'".

ג'ון סטיוארט על הטבח בשארלי הבדו

גיטמו
סטיוארט הפך את אלמו מ"רחוב סומסום" האמריקאית לעציר במתקן הכליאה שבמפרץ גוואנטמו שבקובה, שמשמש את הפנטגון והסי-איי-אי לכליאת עצירים בטחוניים ממדינות שונות לפני משפטם וחריצת דינם במשפט צבאי. בזמן שהוא מתאמץ להפעיל את הבובה הפרוותית, סטיוארט השתמש באלמו המזוקן כדי לומר כמה דברים על התנאים בהם כלואים האסירים באופן לא חוקי ועל הגבול בין שמירה על החופש ובין שמירה על הבטחון.

ג'ון סטיוארט על מתקן המעצר בגוואנטמו

נצחון בנימין נתניהו בבחירות
"תמיד כשאנחנו מזכירים את ישראל אנחנו מקבלים שיחות טלפון", אמר סטיוארט בפברואר האחרון. רגע לאחר מכן התבדח על חשבון "סרטון הביביסיטר" ששימש את תעמולת הבחירות של ראש הממשלה ("מתברר שיהודים לא יכולים להיות מצחיקים בכל מדינה"). סטיוארט אף הגיב על נצחונו של נתניהו בבחירות, והתייחס לתהיות מגישי פוקס ניוז על כך שהנשיא אובמה לא מיהר לברך את נתניהו על הישגו. "באמת?" שאל בגיחוך. "אתם חושבים שזה מעניין שהנשיא לא מיד התקשר להגיד 'כל הכבוד' לראש ממשלה של מדינה זרה שהגיע לקונגרס בניגוד לרצון המפורש של הבית הלבן וחירבן על עסקת הגרעין שהנשיא הקדיש לה שנים. באמת?"

העצרת להשבת השפיות
סטיוארט וחברו ובן טיפוחיו סטיבן קולבר יזמו את "העצרת להשבת השפיות" שהתקיימה בוושינגטון אוקטובר 2010 תחת שם שמהווה פארודיה על "העצרת להשבת הכבוד" שהנהיג מגיש החדשות והפרשן הפוליטי הימני גלן בק. מטרת העצרת הייתה שלא לתת ל-15-20 אחוזים מהאמריקאים השולטים בשיח הפוליטי לגבור על כל השאר. לעצרת הגיעו מעל ל-215 אלף אנשים, וסטיוארט, ששב והוכיח את כוחו והשפעתו הציבורית, נאם על חשיבות אחדות העם בימים בהם הפוליטיקאים מלבים פילוג ושנאה.

ג'ון סטיוארט נואם בעצרת להשבת השפיות

כך תאכלו פיצה
בינואר 2014 פרצה בניו יורק שערורייה מבדרת בעקבות סרטון שבו מופיע ראש העיר ביל דה-בלאזיו כאשר הוא אוכל פיצה בסכין ומזלג. הסבריו על כך שאמו מאיטליה וששם מקובל יותר לאכול כך פיצה לא הרגיעו את הניו יורקרים הזועמים, שמתייחסים לפיצה הניו יורקית ברצינות תהומית. גם סטיוארט מיהר לזנוח לרגע את האירועים הפוליטים ושמח להצטרף למתקפה על בלאזיו, שניתץ ברגע אחד את תדמיתו העממית. "אתה רואה מהחלון את הקפלה הסיסטינית או את מגדל פיזה?" הטיח סטיוארט בחדווה גלויה. "לא, אתה בפאקינג סטטן איילנד, אז תאכל את הפיצה שלך כמו ברברי בדיוק כמו כל פאקינג בן אדם בעיר הזאת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ