כשמיזנטרופים מתאהבים |

עלייתה של האנטי-קומדיה רומנטית

הטלוויזיה מפנה מקום לזוגות נרקסיסטים ונטולי אמפתיה. אל לואי ופמלה ב"לואי" והאנה ואדם ב"גירלז" מצטרפים כעת גם גיבורי "הכי גרועים שיש"

חן חדד
חן חדד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
You're the Worst
צילום: עמוד הפייסבוק הרשמי
חן חדד
חן חדד

כבר כמה עשורים שהטלוויזיה האמריקאית מוצפת בזוגות שמציבים סטנדרטים בלתי אפשרים לסיפורי אהבה ספונטנים בין בחור חמוד ונבוך ובחורה מקסימה ובלתי מושגת, שמקפצים בקלילות מעל מכשולים בדרך למימוש אהבתם. אבל, מבט על הסדרות של השנים האחרונות מרמז ששלטונם הבלתי מעורער של הזוגות הטלוויזיונים המתקתקים מתקרב לקיצו. במקומם, המסך הקטן מפנה מקום לגיבורים הרבה יותר ריאליסטים, ומעניק במה למערכות יחסים בין דמויות מיזנטרופיות ומרוכזות בעצמן שמביעות חשש אמיתי מקשר בוגר.

זוג שכזה מככב בסדרה החדשה "הכי גרועים שיש" (You're the Worst) שעלתה ביולי ברשת FX - ושווקה כ"אנטי-קומדיה רומנטית" - סדרה שלפחות לכאורה מערערת על הקלישאות המוכרות בז'אנר. ג'ימי (כריס גירי) הוא סופר בריטי נרקסיסט שמאמין בכנות טוטאלית, בעיקר על חשבון רגשותיהם של אחרים, וגרטשן (איה קאש, שניסתה בעבר את מזלה בגרסה האמריקאית ל"רמזור") היא יחצ"נית אמריקאית ששוכבת עם כל הבחורים הלא נכונים. השניים נפגשים בחתונה של האקסית של ג'ימי, שמבלה את זמנו באיסוף המצלמות החד פעמיות שהחתן והכלה חילקו למוזמנים ומצלם שוב ושוב את איבר המין שלו למזכרת. גרטשן, שמנסה לגנוב מתנת חתונה מוצלחת ומוצאת את עצמה עם עוד בלנדר, נתקלת בו לאחר שהוא מביך את הכלה ומושלך מהאולם. היא מבקשת סיגריה, הוא מסנן שסיגריות זה דבר נורא יקר ובכל זאת חולק איתה את הקופסה והם ממשיכים אליו הבייתה. בזמן הסקס היא אומרת שהיא לא נמשכת אליו אבל הוא מזכיר לה שזה לא באמת משנה.

מאחר שמדובר בסדרת כבלים שמתאמצת להזכיר עד כמה היא לא מתרגשת מעירום, השניים מנסים כל תנוחה אפשרית, מתלבטים בעניין יריקות במהלך מין אוראלי וחושפים סודות על עצמם בהנחה שמדובר בסקס חד פעמי שיאפשר להם להיעלם זה מחייו של זו עם אור הבוקר. בהמשך העונה ג'ימי שוכח ילד קטן בחנות ספרים, גרטשן עושה סקס עם אקס מעיק רק כדי להשיג קוקאין ללקוח שעומד לפטר אותה (וגם קצת לעצמה) ולאט לאט הם מבינים שהם מושלמים זה לזה.

אמנם "סיינפלד" סללה מזמן את הדרך למיזנטרופים טלוויזיונים בפריים-טיים, אבל נבחרת המתבודדים שסולדים מקשרים חברתיים כוללת בעיקר גברים מבריקים (ד"ר האוס ב"האוס", קרל ליטמן ב"שקר לי", וולטר בישופ ב"פרינג'", פטריק ג'יין ב"מנטליסט", שלדון ב"המפץ הגדול" ועוד), חלקם בעלי התנהגויות שעולות בקנה אחד עם תסמונת אספרגר, ורובם לא מתעניינים בקשר רומנטי או לא מסוגלים לתחזק מערכת יחסים לאורך זמן. "הכי גרועים שיש" מצטרפת לקומץ סדרות שחשפו כי הגיעה שעתן של הנשים להתנער מדמות בת הזוג התומכת של הפרטנר "המושך והאנטיפת" ולהראות שגם הן מסוגלות להיות חסרות רגישות, מרוכזות בעצמן ובעלות נטייה להרס עצמי.

בעוד שג'ימי וגרטשן מתאמצים מדי להפגין בוז שנון כלפי הסובבים אותם, הדינמיקה בין שניהם מזכירה לנו עד כמה הם מחווירים מול זוג שעושה את זה הרבה יותר טוב: לואי ופמלה "בלואי". שניהם אנשים נוירוטים, אינפנטילים שלא מפגינים יותר מדי אהדה לאחרים וגם לא מפספסים אף הזדמנות להעליב זה את זו. במהלך העונה הרביעית ששודרה באביב האחרון (גם היא ברשת FX), פמלה הודתה שיש לה רגשות כלפי לואי אבל לא הייתה מסוגלת להתקדם במערכת היחסים. היא אף ניסתה להימנע מכל מגע פיזי עם לואי, שבשלב מסויים ניסה להכריח אותה לשכב איתו (בסצינה שעשתה הרבה כותרות סביב השאלה האם מדובר באונס). לאחר שהצליחה להתחמק, פמלה לא שכחה לעקוץ את לואי ואמרה לו "אתה אפילו לא יודע לאנוס כמו שצריך". כשהם סוף סוף מגיעים למצב שהוא הם יכולים להיות חשופים, פיזית ונפשית, בסצינת האמבטיה של סוף העונה, אי אפשר שלא להתרגש.

לואי סי-קיי ופמלה אדלוןצילום: עמוד הפייסבוק הרשמי

גם "גירלז" ערערה את הקונצנזוס המגדרי בזירת הדמויות האטומות לכל מוסכמה חברתית והסתערה על המסך עם גיבורות נשיות בלתי נסבלות שלא באמת מתעניינות זו בזו, או בשום דבר חוץ מבעצמן. האנה אמנם הסתמנה בעונה הראשונה כבת זוג צייתנית שמוכנה לספק כל גחמה של אדם במערכת יחסים תלותית ומשפילה, אבל לאחר שהוא התמסר לזוגיות עמה היא אפשרה לנרקסיזם, הקנאה והאובססיות שלה לזרוח. כשהיא צריכה לבחור בין אדם ובין עצמה אין ספק לרגע מה תהיה התוצאה וכבונוס היא גם מאפילה על הרגע הגדול שלו בהצגת הבכורה.

ג'ימי וגרטשן הם לא לואי ופמלה וגם לא אדם והאנה. הדמויות שלהן נטולות עומק והמסע שהם עוברים זה אל זו קצר מדי מכדי להיות מרגש או מעניין. הניצוצות "האנטי-רומנטים" ביניהם לא מצליחים להציל את "הכי גרועים שיש" מדמויות המשנה השטוחות שמשורטטות באמצעות קלישאות מביכות ובעיקר מהתחושה שהסדרה צועדת במקום כדי לשמור על הקונספט הראשוני שמונע ממנה להתרומם וממערכת היחסים להתקדם.

בכל זאת, שני השחקנים ניחנו בקסם אישי והעובדה שהסדרה משודרת בכבלים מאפשרת להם לככב בסצינות פרובוקטיביות שמצליחות לומר כמה דברים על סקס ואינטימיות ועל המתח בין אנוכיות וזוגיות. הצטרפותם לנבחרת הזוגות החדשים של המסך הקטן מספקת משב רוח מרענן עם מערכות יחסים שיוצרות סדקים בקלישאות הרומנטיות ובעיקר, קרובות הרבה יותר למציאות ממה שנשקף בדרך כלל מהמסך האמריקאי.

» לעוד כתבות וביקורות של חן חדד, עקבו אחריה בפייסבוק

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ