מורן שריר - צרובה
מורן שריר

אתמול בבוקר, אחרי ערב הדמים מחוץ לעיריית תל אביב, התעוררו עיתונאים רבים למציאות חדשה. אלו שרגילים לכסות את המחאה החברתית כאיזה גל חיובי ואופטימי ששוטף את העם בכיף, מצאו את עצמם מסקרים קרב. שני המחנות הנצים, פעילי המחאה מצד אחד והרשויות מצד שני, נלחמו שלשום ואתמול לא רק ברחבת העירייה אלא בעיקר על מסכי הטלוויזיה. השלל שייפול בידי המנצח הוא התודעה הציבורית. אלו ימים קריטיים במערכה על לבו של הצופה המנומנם בבית. בימים אלו תוכרע השאלה האם המפגינים הם לוחמי צדק או חוליגנים, האם העירייה אטומה או ממלאת את תפקידה, האם השוטרים הם כנופיה של בריונים במדים.

כשאתה מסקר קרב וניצב ממש בלב ההתגוששות, קשה שלא לתפוס צד. אתמול נאלצו כתבים רבים להחליט איפה הם עומדים. לכל בחירת מלה או מרואיין יש משמעות, בין אם היא מודעת או לא. לכן מוטב שתהיה מודעת. כשנדב פרי ציין שפקחי העירייה "הצליחו בפעם השנייה להרוס את המאהל" בג'סי כהן, הוא עזר לקבע את תדמית עיריית חולון כהורסת סדרתית. אם היה אומר "לפנות" היתה לכך משמעות שונה. כשגלעד שלמור, כתב הפלילים של חדשות 2 דיווח על הגשת כתבי אישום נגד המפגינים בתל אביב, הוא הדגיש שההפגנה היתה שקטה. זו נקיטת עמדה לא פשוטה עבור עיתונאי שמתפרנס ממקורות במשטרת ישראל.

עמיתו מערוץ 10 דורון הרמן קיבל החלטה שונה. כשדיווח מהשטח ביום רביעי הוא למעשה דיווח מאיזור עימות. היו שם שתי התקהלויות יריבות שכל כמה דקות התנגשו ביניהן. הרמן בחר לדובב רק את אחד הצדדים. במהלך מהדורת החדשות המרכזית הוא ראיין את מפקד מרחב ירקון תנ"צ יורם אוחיון, אך לא שוחח עם אף אחד מהמפגינים. יש לכך כמה סיבות. האחת היא שהמשטרה היא גוף בעל היררכיה מסודרת, וקל לדעת בכל רגע נתון מי הבוס ועם מי אפשר לדבר. המפגינים הם אסופה של אינדיבידואלים שהתאגדו למטרה משותפת. לא היה להם מנהיג בשטח, הם פעלו באינסטינקט. אבל זה לא אומר שלא מגיע לנו לשמוע את מה שיש להם להגיד. כתב חרוץ יכול היה למצוא מפגין רהוט וכריזמטי ולשמוע ממנו מה פשר ההפגנה. הגורם שמניע את הכתב, במקרה זה הרמן, להשמיע רק את קול הממסד הוא העצלות, אבל מדובר ברמה עמוקה יותר של עצלות. הכתב הפלילי ניזון מידיעות שמעבירים לו שוטרים. אם הוא לא ייתן לתנ"צ אוחיון לדלקם את המסרים שהעביר לו דובר המשטרה, הוא יצטרך לעבוד מאוד קשה בשביל הסקופים שלו. המפגינים לעומת זאת, לא יכולים לקדם את הקריירה של הכתב הפלילי ולכן הם מושתקים בפועל. זו רק אחת מהסיבות הרבות שהממסד תמיד ינצח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ