הצהרת נאמנות

"השבוע", ערוץ 10, שישי, 20:00

מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר

ההתפטרות של גיא זהר בשידור חי היתה רגע אולי לא היסטורי אבל בהחלט דרמטי, חשוב ומרגש. בנקודת הזמן הספציפית הזאת, על רקע המיאוס הציבורי בבעלי ההון ולאור היטשטשות הקווים בין הון, שלטון ועיתון, הצעד של זהר חריג ומשמעותי. פרישתו ההפגנתית של זהר, כפי שכבר פורסם בהרחבה, באה על רקע ההתנצלות של מערכת תוכנית "השבוע" בפני איל ההימורים והעיתונות שלדון אדלסון ומשפחתו על תחקיר ששודר על אודותיו לפני כמה חודשים. לעזיבתו של זהר קדמו התפטרויות של מנכ"ל חדשות 10 ראודור בנזימן ועורכת התוכנית רותי יובל.

את ההתנצלות עצמה, מסמך פרטני ומתרפס, הקריא המבזקן אסף צ'רנילס במשך דקה ו-19 שניות ובחוסר חשק מופגן. המלים "לא נפל פגם כלשהו בהתנהגותו של מר אדלסון" חרקו בין שיניו כמו אבני חצץ. בשלב מסוים נראה שצ'רנילס בחר להתנתק מהסיטואציה ולהעביר לקריין אוטומטי. מבט חלול התקבע בעיניו עד שבסופו של דבר חדל לחלוטין מלמצמץ. צ'רנילס, מבזקן מחוסר מזל שנקלע למשמרת הלא נכונה ביום הלא נכון, נראה כבן ערובה שנאלץ לדקלם הצהרה כפויה המשבחת את שוביו. זה לא היה במקרה, מהדורת "השבוע" אכן נחטפה בידי גורמים עוינים. לכל אורך המשדר השבויים ניסו להתמרד בדרכם הקטנה, אם זה בשביתת המצמוצים של צ'רנילס או במשפט הראשון שאמר זהר בשידור: "נעסוק מיד בהרחבה בבעלי ההון ובהשפעתם על המרחב הציבורי שלנו". הוא התכוון להפנות לכתבה על אילן בן-דב אבל הרמז היה ברור למי שהיה קשוב מספיק.

ההתפטרות של זהר, בנזימן ויובל וההצהרה בשידור כי "אסור לעבור לסדר היום על מה שנראה בעינינו כשבירה של ערכים מקצועיים ואתיים" היו הצהרת נאמנות לצופים. זהר והממונים עליו בחדשות 10 הכריזו שהצייתנות העליונה שלהם שמורה לא לטייקון שחותם להם על הצ'קים ולא לראש הממשלה אלא קודם כל לאינטרסים של הצופה. בתקופה הנוכחית, שבה נדמה שכמעט כל כלי תקשורת משרת אדון אחר, הוכיחו השלושה שהם משרתים אותנו. חידוש הנדרים הזה, בין העיתונאי לקהל הצופים שלו, מזים את האקסיומה של הטלוויזיה המסחרית לפיה אין דבר שלא ניתן לקנות בכסף. הסערה שטילטלה השבוע את בית הוורד בגבעתיים היא מציאות יומיומית בעיתונים היומיים ובמהדורות חדשות, שם לא מגיעים בדרך כלל להתנצלות אלא מיירטים את התחקיר מבעוד מועד ובשקט. הקווים האדומים, השחורים והאפורים נחצים מדי יום במערכות החדשות השונות. זו תהיה תמימות לחשוב שהצעד האמיץ של שלישיית חדשות 10 תשים קץ להתערבויות לא ענייניות ולצנזורה הפנימית והחיצונית של עורכי חדשות. אבל כמו שדפני ליף הקימה אוהל אחד ונתנה אומץ לאלפים שבאו אחריה, כך אפשר לקוות שזהר, בנזימן ויובל יראו את הדרך לעיתונאים רבים אחרים, אמיצים פחות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ