אין אבא, אבא מת

"חסרי בושה", הוט 3, 22:30

מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מורן שריר

ארצות הברית בברדק. בזמן שהחיילים שלה רודפים אחרי הרוח בעיראק ואפגניסטאן, הבית הולך קיבינימט. הכלכלה על הקרשים, הגאווה הלאומית בקנטים, הימין מקצין לאזורים מטורללים, והשמאל? אין שמאל בארצות הברית. המציאות המביכה הזאת היא הרקע לסדרה "חסרי בושה" שעלתה אתמול בהוט. הגלאגרים הם משפחה מרובת ילדים וחובות מדרום שיקגו. הילדים הגדולים מעבירים ג'וינטים בין הקומות של מיטת הקומתיים והזאטוטים מסתובבים בבית עם בקבוקי בירה פתוחים. למשפחה נכנסים קצת כספי רמאות מביטוח לאומי ודבי בת השמונה מתפרנסת מגניבת תרומות של יוניצ"ף. בנוסף לכל זה, התינוק ליאם נושא שם אירי אבל גנטיקה שחורה, ואיאן המתבגר מנהל רומן עם גבר (!) מוסלמי (!!). בקיצור, הגלאגרים הם הסיוט השחור של כל רפובליקאי מהוגן. הדבר הבולט ביותר אצל משפחת גלאגר הוא היעדרה של דמות אב. האבא, פרנק (וויליאם ה. מייסי) הוא שיכור חסר אחריות ובפרקים הראשונים כמעט אינו נוכח. בהיעדרו נאלצים הילדים לקחת אחריות ולגלות בגרות ועזרה הדדית. כמו לשבט גלאגר משיקגו, גם לאמריקאים רבים חסרה דמות אב.

"חסרי בושה" משקפת באופן מצוין את חוסר האונים שאמריקה נקלעה אליה. את תפקיד האב הקולקטיבי בארה"ב מגלם בדרך כלל הנשיא, אבל כבר הרבה זמן התחושה היא שאין בעל בית. אחרי שג'ורג' בוש הנהיג את המדינה כמו ילד מפונק שמתחרע על המכונית היקרה שאביו הוריש לו, הגיע אובמה. הנשיא הנוכחי מעולם לא התיימר להיות אב לאיש מלבד שתי בנותיו. לכן לא פלא שהאמריקאים מרגישים מיותמים. חצי מהם חושדים שהנשיא הוא עסקן מהפלג הקומוניסטי של אל-קאעדה, והחצי השני, שראה בו מועמד מושלם לנשיאות, התפכח והבין שאובמה היה ויישאר תמיד מועמד מושלם לנשיאות. הילדים של פרנק גלאגר לומדים להסתדר. חלקם גונבים למחייתם ואחרים עובדים קשה, אבל כולם מצליחים לשמור על אנושיות וחברות. הם לא מאבדים צלם אנוש במאבק על הארוחה הבאה, הם יודעים שהם בצרה הזאת ביחד ורק ביחד ישרדו. זה מסר מעניין לארצות הברית האגואיסטית.

"חסרי בושה" הנוכחית היא אדפטציה לסדרה בריטית בעלת שם זהה. מטבע הדברים, המקור האנגלי שנון יותר ופחות סנטימנטלי. החברה הבריטית הרבה יותר מעמדית מזו האמריקאית, כך שהגלאגרים ממנצ'סטר יודעים שהם נולדו וימותו במעמד הפועלים. האתוס האמריקאי לעומת זאת גורס שאם תהיה חרוץ ותחלום חזק, אין סיבה שלא תהיה עשיר. אבל הגלאגרים משיקגו לא שמעו על האתוס הזה. הם יודעים שלעולם לא ייחלצו מהעוני שלהם אז מוטב שיחיו בתוכו כמה שיותר טוב. זה חלק מהייאוש האמריקאי החדש אבל אתו באה גם התפכחות חיובית. האמריקאים מתחילים להפנים שהם לא העם הנבחר. ה"אמריקאיות" הקדושה לא יכולה להיות תרופת פלא לעולם אם היא כבר לא עובדת בבית.

"חסרי בושה". האמריקאים מתחילים להפנים שהם לא העם הנבחר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ