מורן שריר
מורן שריר

מקבץ פרסומות בערוץ 2. ביסלי, שמפו נגד קשקשים, התבוללות, בורגר ראנץ'. הא? התבוללות? מה עושה פרסומת נגד התבוללות בערוץ 2 ומי הפסיכופת המשיחי שהסכים לשים כסף על מטרה כזאת רדיקלית? מדינת ישראל? אוקיי, עכשיו זה הגיוני. לא תקין בשום קנה מידה אבל לפחות הגיוני.

דפנה היא ישראלית שחיה במנהטן עם הבויפרנד שלה. הם נכנסים לדירה, הוא שם לב שהיא הדליקה נרות וברקע מוזיקה שקטה. הוא מבין רק דבר אחד: הולך להיות הערב סקס. כשהוא מתקדם לכיוונה הוא קולט שהיא דומעת מול אתר הנצחה לחללי צה"ל. הוא מבולבל, מה זה האתר הזה? ויותר חשוב, מה הסיכויים שלו עדיין להשכיב אותה? אין לו מושג שיום הזיכרון היום. הוא זר ולעולם לא יבין זאת. בסיום התשדיר מופיעה הסיסמה: "הם תמיד יישארו ישראלים, בני הזוג שלהם לא תמיד יבינו מה זה אומר. עזרו להם לחזור ארצה".

סדרת תשדירים חדשה של משרד הקליטה נועדה לעודד ישראלים שהיגרו (מה שפעם כינו "יורדים") לחזור לישראל. הסרטונים מדברים ישירות אל הורי המהגרים, אנשים שגם ככה חיים יום יום עם הידיעה המצערת שילדיהם בחרו לחיות רחוק מהם. ההורים נתנו לגוזלים שלהם לעוף ולהגשים את ייעודם מעבר לים אבל לא המדינה. היא מהדקת את טפריה ולא משחררת. איזו טכניקה משונה בחרה המדינה כדי לשכנע ישראלים לחזור. במקום להסביר כמה ישראל היא מקום נפלא, במקום להקל על בני זוג זרים להשתקע בארץ, במקום לנסות לעצור את ההידרדרות המשוגעת של המדינה הזאת לאבדון, בוחר משרד הקליטה להתסיס את ההורים ולפרוט על נימי הרגש הכי עדינים שלהם. הדרך של ישראל להילחם בבריחת אזרחיה היא שידול ההורים להפעיל על הילדים רגשות אשם. אם ההורים ישתמשו במניירות פאסיב-אגרסיב בשיחות סקייפ, אולי הילדים ישתכנעו שטוב לחיות פה. זה פאתטי.

אסטרטגיית הפוילעשטיק מעידה על חוסר האונים של המדינה אבל זו לא הבעיה המרכזית של הקמפיין הזה. הצרה היא המסר הגזעני שעובר כמובן מאליו דרך הסרטון. תשכנעו אותה לחזור ארצה! קוראת המדינה להוריה של דפנה, היא עוד תתחתן עם הגוי הזה! הגוי רוצה לבצע בבת שלכם מעשה מגונה ביום הזיכרון המקודש! מה היה קורה אם הסרטון היה נמשך? אולי דפנה היתה מסבירה לגוי שאיננו יודעים את שמו (ג'ון או מייקל, אולי גרהארד או סיף-אל-איסלם) מה זה יום הזיכרון? אולי ככה הוא יבין יותר את מדינת ישראל, אולי זה אפילו יחזק את הקשר ביניהם. אבל המדינה לא מעוניינת באמפתיה של היינריך ובטח לא בחיזוק הקשר שלו עם דפנה. המדינה רוצה לשמור על בנותיה טהורות. תנעלו אותן בבית, יש הרבה גוים רעבים שם בחוץ.

פרסומת נגד התבוללות. מסר גזעני שעובר כמובן מאליו

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ