מחפים על הריקבון הטלוויזיוני

שקופית המידע של יס, ערוץ 10, 21:00

מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר

אמש, מיד אחרי החדשות עם יעקב אילון שודרה בערוץ 10 התוכנית הכיפית של טריני וסוזנה. שתי עריצות האופנה הבריטיות טיילו בעיר הציורית טבריה, הזדעזעו ממלתחת הדייגים וניסו להשקות בקצת שיק את העיר שסובלת מבצורת תמידית. התוכנית היתה כל כך מהנה שכמעט ולא שמתי לב שעושים עליי סיבוב, ושהפרק הזה שודר כבר לפני חצי שנה.

בדקתי בשקופית המידע של הוט ושם, אחרי שפיארו את "מלכות הסטייל של אנגליה" ש"ילמדו את כולנו מה לא ללבוש ומה כן", נמסר בלאקוניות שמדובר ב"שידור חוזר". זפזפתי לבדוק מה כתוב בדף האינפורמציה של יס, שם סיכמו את הפסקה במלים "שידור נוסף". זו פעם ראשונה שאני שם לב לביטוי הזה שצרם לי באוזן כמו רסיס זכוכית על לוח שחור.

בדקתי מה משודר בהמשך הערב. ראיתי ששיבצו שידור חוזר של "מתלהבת" עם מיה דגן. ביס היה כתוב "ש.נ". כלומר, הניסוח "שידור נוסף" הוא כבר סטנדרט - מצפים ממני לזהות את ראשי התיבות מרחוק. תשננו, "שידור חוזר" מת, יחי השידור הנוסף.

למלה "חוזר" יש קונוטציה שלילית, היא מרמזת שהפרק חוזר על עצמו, שהערוץ ממחזר את עצמו לדעת. "חוזר" לא נשמע טוב. מרגלים חוזרים מהכפור - שידורים לא. הטלוויזיה מתיימרת להיות חדשנית, מסעירה. היא אמורה להשאיר אותנו על קצות האצבעות, דרוכים מבלי לדעת מה מצפה לנו. מן הסתם אין לנו סיבה לצפות שוב בפרק שכבר ראינו. כשהשידור חוזר, הצופה חוזר לישון. אבל אם השידור הוא נוסף, מדובר בדבר נפלא. הערוץ מפנק אותנו בשידור נוסף, עוד קצת מהטוב הזה שצינן לנו את האביב לפני חצי שנה. שידור נוסף הוא כמו תוספת 30% בשקדי מרק, מתנה לחג מהיצרן ללקוח. תודה לטלוויזיה המסחרית שהתנדבה ליישם את מסקנות טרכטנברג והעניקה לנו שידור נוסף על חשבון הבית.

צריך רגע להסביר משהו. לחברת הטלוויזיה בלוויין אין אינטרס לחפות על חוסר היכולת של ערוץ 10 להרכיב לוח שידורים אטרקטיבי. להפך. ככל שהם ידגישו את אוזלת ידם של ערוצי הברודקאסט, כך הם יפתו עוד צופים מתוסכלים אל מחלקת המכירות שלהם.

לכן, אין פה אינטרס זדוני אלא המשך של תעשיית כיבוס המלים שהולכת ופורחת בארץ בכלל, ובשוק התקשורת או הו. כמו שלפרסום סמוי קוראים "תוכן שיווקי", כמו ש"לילה כלכלי" היא תוכנית דוקו ורוני דניאל הוא "פרשן צבאי", כך גם השידור החוזר הפך לשידור נוסף. מנסחי השפה מנסים להסתיר את הריקבון, ולשכנע את אזרחי ישראל שהם חיים בחברה נעימה שבה השידורים אינם חוזרים אלא נוספים, הלאו היא ארץ האשליות.

על השאלה למה ערוץ 10, שנשבע להעמיד לוח שידורים תחרותי, לא מצליח לגרד תוכנית חדשה לשידור בפריים טיים, ננסה לענות בפעם אחרת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ