האחרון לעמוד הוא המנצח

"6 באוקטובר 14:00 בצהריים - משדר מיוחד של מבט שני", ערוץ 1, 21:45

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
מורן שריר

"ההיסטוריה נכתבת בידי המנצחים", משפט יפה אבל לאו דווקא נכון. ההיסטוריה נכתבת בידי מי שיש בכוחו לכתוב היסטוריות. את סיפורה של מלחמת וייטנאם למשל, הכתיבו פרנסיס קופולה ואוליבר סטון, ברברה טוכמן, בוב דילן וברוס ספרינגסטין שמשתייכים כמובן לצד המובס. החברה הישראלית, שתופסת את מלחמת יום כיפור כמכה אנושה מתחת לחגורה, לא מפסיקה לחטט בפצעים, להוציא עוד מוגלה ולהיאנח בכאב מהול במרירות ורחמים עצמיים. אמש שודרה בערוץ הראשון מהדורה מיוחדת של "מבט שני" לציון 38 שנים למלחמת יום כיפור. המשדר תקף את המלחמה מזוויות שונות - המחדל המדיני, הפצועים, סיפורה של יחידה קטנה ולא מהוללת שייסדה את התשתית למהפך הצבאי, המלחמה מנקודת המבט של חייל פשוט אחד ומנקודת המבט של ראש המוסד. המשדר לא הסתפק בלסמן וי על היארצייט בלוח השנה. במשך שעה וחצי הוא צלף בדיוק רב בנקודות התורפה של מלחמת יום כיפור כך שתיחשף מולנו תמונתה המלאה על כל רוחבה ועומקה. הכתבה "חתול מדבר" של נורית קידר ליוותה את ותיקי יחידת הסירות של צה"ל וסיפרה כיצד העבירו לוחמים לגדה המערבית של התעלה. תמונות הארכיון של הסירות שטות על מי סואץ, בליווי פסקול אופראי, העניקו למלחמה אסתטיקה לירית. ראינו כבר בעבר, בקולנוע ובטלוויזיה, טיפול דומה בתמונות מלחמה אבל במקרה הזה היתה לבחירה ערך מוסף בעיקר על רקע הצילומים מהיום של ותיקי היחידה כבדים ונרגשים, שטים על המים כג'מוסים שטובלים בביצה.

מלחמת יום כיפור, כמו מלחמות אחרות, היא בובת מטריושקה רוסית. בתוך המלחמה הגדולה מסתתרת מלחמה קטנה ובתוכה תמיד עוד אחת. בכתבה של ליאורה עמיר-ברמץ, מסביר ראש המוסד לשעבר צבי זמיר את צדו במלחמת הגנרלים מול ראש אמ"ן דאז אלי זעירא. השניים מנהלים ביניהם מלחמת 40 שנים שרק לאחרונה הסלימה וסיומה עוד רחוק.

זמיר זועם על כך שזעירא סייע לחשוף את זהותו של הסוכן המצרי מרואן אשרף. זמיר לא חידש דבר בראיון, בוודאי לא משהו שלא קראנו בראיונות הרבים שנתן או בספר שפרסם לקראת החגים (וזכה לקידום נאה במשדר). כיום, אחרי שכמעט כל מקבלי ההחלטות ב-73' הסתלקו מהעולם, מנצח הנראטיב של זה שעוד חי, זה שעוד כשיר להצטלם לטלוויזיה, זה שדעתו עדיין לא נשתבשה עליו, זה שזוכר תאריכים של פגישות עם סוכנים מלפני 40 שנה כמו את ימי ההולדת של הילדים שלו. במקרה של זמיר, ההיסטוריה נכתבת בידי השורדים. האחרון לעמוד הוא המנצח. ניכר בתשובותיו של זמיר שהלהט להגן על אשרף בוער בו אבל לא פחות מכך, בולט שהוא נהנה לנפנף בהישגו. אני שרדתי, אני היחיד שיכול להשמיע את קולו. אני ניצחתי ולכן תקשיבו לי, אני ניצחתי משום שאתם מקשיבים לי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ