ביקורת |

"גמר הללויה 2011": דוז פואה ליהודי הנודד

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
מורן שריר

קשה להיות ציניים בסתיו של 2011. אחרי קיץ שבו מחאת האוהלים ריככה וסדקה את חומות הציניות, הגיעה עסקת שליט (עוד הישג של סתיו שפיר ודפני ליף), והפילה פצצה מוחלטת על אחרון הציניקנים שעוד עמד זקוף. והנה בחג סוכות הגיעה תחרות הזמר "הללויה" לערוץ הראשון והעמידה את כל מי שטרח לצפות בה במבחן. האם הרגשנות הביסה את הלגלגנות? "הללויה" היא שילוב בין אירוויזיון לחידון התנ"ך העולמי שפתוח רק למתמודדים יהודים צעירים. כלומר, שיתוף פעולה ייחודי ופורה של גזענות וגילנות. לגמר הגיעו 12 מתמודדים, יהודים מארצות שונות, וכל אחד עלה בתורו וביצע להיט ישראלי מוכר. את אירוע הגמר ששודר בערב החג, הנחו עדן הראל ועודד מנשה. ביציע הכבוד ישבו ראש חבר השופטים יהורם גאון, שרת התרבות לימור לבנת וראש עיריית רמת השרון יצחק רוכברגר. הטאץ' העדכני היה די-ג'יי סקאזי, שישב לצד יורם טהרלב עם מצלמת וידיאו ותיעד את המתרחש לעונה הבאה של "מחוברים". נדמה שהוא בא רק כדי לאסוף חומרים קומיים לתוכנית.

עדן הראל, שהיתה מגישה פרועה באם-ט-וי אירופה לפני שמכרה את נשמתה לעודד מנשה, מוכיחה שכדי להפוך לדודה לא צריך להיוולד לך אחיין. ההתרככות הטבעית והמבורכת בדימוי הציבורי שלה הגיעה לנקודת קיצון עם הנחיית פסטיבל השמאלץ הגלותי, שאליו התקבצו זמירי העם היהודי מתפוצותיו השונות. גוסטבו גרשון מברזיל שר את "לא עוזב את העיר", ויקטוריה ורבה הרוסייה העניקה פרשנות אופראית ל"ככה זה" של ברי סחרוף, ודייל רודמן האמריקאי, הזמר ה"משוגע" של הערב, נתן ביצוע מקפיץ ל"ערב אבוד" של להקת דודה וחשף קעקוע גדול של מגן דוד על הקיבורת. את המשדר עיטרו הרבה נאומים נמלצים של עסקנים בתפקידם או ברוחם. כולם היללו את המפעל החשוב הזה כתחנה קריטית בגלגולו של העם היהודי, כאילו עתיד הציונות כולה תלוי בהצלחתו.

יש שיגידו שתחרות כמו "הללויה" לא מזיקה לאיש. ובכן, היא גם לא מועילה. ההיצע הגדול של תחרויות ביצועי שירים כמו "כוכב נולד" ו"אקס פקטור", מייתר את "הללויה" ומפשיט אותה מכל ערך טלוויזיוני או בידורי. מה שנותר זה הערך היהודי-ציוני. "הללויה" היא הזדמנות להתקבץ יחד כיהודים מול איזה צורר דמיוני ולהתחמם סביב תחושה קולקטיבית של קורבנות והתנשאות. באופן מוצהר, מדינת ישראל משתמשת ב"הללויה" כדי לארח יהודים, לחבר אותם להוויה הישראלית ולנסות לשכנע אותם לעשות עלייה. בפועל התחרות הזאת מנציחה את הגלותיות על חשבון הציונות. שרת התרבות אשר הכתירה את אדם קליינברג ממקסיקו כ"ג'ואיש איידול הבא", הודיעה ש"להיות יהודי משמעו לשיר". מהנאום הצעקני והנוזף שלה, בקצב הכתבה, השתמע ששירה היא כלי הנשק הסודי של העם היהודי והיא תשמור עלינו כשהקוזקים יגיעו.

תגובות