בריחת מוחות

שחרור גלעד שליט, כל הערוצים

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
מורן שריר

אולפני החדשות אתמול בבוקר היו עמוסים באנשים אינטליגנטים. המגישים, הכתבים והפרשנים, לכולם מוחות מבריקים באופן יוצא דופן. כמות האיי-קיו באולפן ערוץ 2 בלבד היתה מספיקה בשביל למוטט את תוכנית הגרעין האיראנית. ועדיין, איך זה שהצופה בבית קיבל משדר כל כך מטומטם? יש לימי שידור מסורבלים כאלה נטייה ללקות במחלת הטפשת שגורמת לעיתונאים אינטליגנטים, כאלה שעברו את מבחני הכניסה לגלי צה"ל, לאבד את הצפון ולהגיד שטויות. יונית לוי למשל נכנסה להתקף היסטריה כשהופיעה לראשונה דמותו של גלעד שליט. לוי, שרגשנות לא הולמת אותה, פתחה בנאום מלא פאתוס והקול שלה נשבר שוב ושוב. לוי הכריזה: "גלעד שליט לא יהיה רון ארד, הוא זכה בחיים" ורינה מצליח, הכתבת הפוליטית של חדשות 2, הוסיפה את התובנה הבאה: "מדינה שלמה חוגגת את הרגע הזה".

זה מה שקורה כשמנהלים משדר שמתחיל בשש בבוקר ולא נגמר לעולם. זה מה שקורה כשיש כל כך מעט אינפורמציה וכל כך הרבה דיסאינפורמציה. זה מה שקורה כשנכנסים לפאניקה מחשש שהצופה יעבור לערוץ המתחרה. זה מה שקורה כשאין מה להגיד ובעיקר, זה מה שקורה כשנותנים לרגשנות להשתלט על המוח ולהפוך אותו לעיסה רכה של קיטש. לחזור שוב ושוב על "כולנו מתרגשים, כולנו מחכים, כולנו מקווים" זו לא עיתונות, זו מנטרה. אם הערכים העיתונאיים היו נותנים את הטון, חברות החדשות לא היו יונקות מהעטינים של דובר צה"ל בכזו חדווה. אם ביצועה של עסקת שליט היה מסוקר לפי סטנדרטים עיתונאיים, היינו רואים (בכאב רב, אני מניח), את האוטובוסים העמוסים באסירים פלסטינים. חוץ מפריצה אחת לשידור של אוהד חמו מהילולת החמאס, יישרו קו הערוצים השונים בהתעלמותם מהפן הזה בעסקת שליט, ודני קושמרו אפילו גער בעמיתו ניר דבורי על שהזכיר את חגיגות השחרור של הרוצחים. קושמרו, שהוצב בכרם שלום, סירב לקחת חלק בחגיגת הפאתוס של לוי. הוא היה אתמול מפוכח וחמור סבר ובכל פעם שפנו אליו הוא נראה כאילו הרגע אכל משהו מקולקל. היה ניכר בו שהוא מתקשה לעכל את שחרור הרוצחים הפלסטינים ואפילו כשהזכיר את "שמחתנו", התנשף בכבדות כאילו הוא מוציא קיטור כבד שיושב לו בבטן.

חשוב לציין לטובה את יעקב אילון ששמר בערוץ 10 על קור רוח והיה דרמטי אבל לא מלודרמטי. היו רגעים בערוץ 10 שגרמו לי כמעט להאמין שאפשר לנהל משדר כזה בלי ליפול לחבית של שמאלץ אבל גם שם כמויות המלל היו ממאירות. התחרות בין הערוצים יוצרת מרוץ חימוש של מלים עקרות. ביום שאחרי עסקת שליט גם התקשורת צריכה לערוך חשבון נפש. הייתי מציע לנסח אמנה. שכל אחד ידבר במידה, בקצת פחות מלים וקצת יותר בשקט. אולי זו התרופה לטפשת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ