צ'ימידן, מאז ולתמיד

"סרוגים", יס דרמה, 22:00

מורן שריר - צרובה
מורן שריר
מורן שריר - צרובה
מורן שריר

העונה השלישית של "סרוגים" מתחילה, בניגוד לעונות שלישיות של סדרות אחרות, באופן רגוע. כמעט לא קורה שם שום דבר מסעיר. נתי מכניס לדירה שותף חדש ומוזר. הודיה יושבת באוטובוס ונתקלת באקס שלה. יפעת מגלה לבעלה אמיר ולנו הצופים שהיא בהריון. גם הרגע הדרמטי הזה, שהתרחש בתוך טויוטה במוסך, לא נכתב או בוים כאירוע הדרמטי שהוא יכול היה להיות.

"סרוגים" היא סדרת דרמה ללא דרמה. הגיבורים שלה הם צעירים דתיים (וכבר לא כל כך צעירים במונחים דתיים) שחיים את החיים הקטנים והשקטים שלהם. הם לא מאוד שונים מהישראלי הממוצע נטול הכיפה. ההבדל בינם לבין רוב הישראלים הוא שלאן שהם לא הולכים יש איתם צ'ימידן. הדת ב"סרוגים" נראית (לעין החילונית שלי) כצ'ימידן כבד. לפעמים הוא מעיק ולפעמים הוא נותן שיווי משקל. בזמן מצוקה הם יכולים לפתוח אותו ולחפש שם תשובה או נחמה. חלקם לא יטרחו. הם יסחבו אותו על הגב באגביות ולעולם לא יסתקרנו לגלות מה מסתתר בעומק. אבל לאן שהם לא יילכו, הצ'ימידן הזה יהיה איתם. כנטל או כנכס, תלוי למי ומתי.

הודיה (טלי שרון) היא היחידה שזרקה את הצ'ימידן קיבינימט וחצתה את הקווים לעולם החילוני. בפרק שפתח את העונה, השותפה שלה מזמינה אותה לבוא להופעה של להקת מאדנס. הודיה לא שמעה על הלהקה אבל היא נרגשת לבוא. בסוף השותפה מבריזה והודיה מוצאת את עצמה בשישי בלילה עם החברים הדתיים, אוכלת קיש קישואים כשר ומקשיבה לדבר תורה. החילוניות קורצת והשיגעון של מאדנס מפתה, אבל הם גם הפכפכים ובוגדניים. היידישקייט תמיד יהיה שם בשבילה בליל שבת.

בעונה השלישית ממשיכים גיבורי "סרוגים" בחיים הקטנים שלהם. היום-יום הזה מוצג בסדרה באופן יפה, ריאליסטי ומעורר הערכה במושגי טלוויזיה ישראלית. אלו חיים שמענג לצלול לתוכם. גיבורי סרוגים הם הכל מלבד גיבורים. בגיל 30 הם כבר יודעים שהם לא יציתו מהפכות או מסגדים והם משלימים עם החיים הקטנים והשקטים שלהם ומנסים להתקדם עד כמה שאפשר בליגה הבינונית והנעימה בה התמקמו.

גיבורי סרוגים לא חובשים את הכיפות הסרוגות שמשמשות את מפגעי "תג מחיר". אין להם שום תוכניות לפוצץ את הר הבית, אלא רק למצוא שידוך טוב וג'וב טוב ולחזור הביתה בשלום לפני צאת השבת. נתי (אוהד קנולר), הוא היחיד שלא מחפש את היציבות של משפחה, הוא עסוק בלהיאחז בגיל ההתבגרות. אבל גם הוא, שנראה כאילו איבד עניין בדת מזמן, לא מעז לבעוט במסגרת המסורתית. כי הוא, כמו כל גיבורי "סרוגים" רוצה את השקט ואת הביטחון שלו. הודיה צריכה לצאת מהדת בשביל להרגיש שלוות נפש. נתי צריך את הצ'ימידן לידו במרחק נגיעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ