חתול חמוד בשק

"לעוף על המיליון", ערוץ 10, 21:00

מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר

אחד העקרונות שאמורים להנחות רופא מדי יום בעבודתו הוא "ראשית, אל תגרום נזק" (פרימום נון נוקרה). אותו דבר עם תוכניות טלוויזיה, קודם כל אל תזיקו. כל כך הרבה תוכניות ישראליות מעליבות את הצופים שלהן ומוכרות להם ג'אנק עלוב ואימבצילי, עד שעצם החיסכון בנזק מוחי הוא ערך לא מובן מאליו. לפני שאנחנו מגיעים בכלל למצב שבו אנחנו דורשים איכות מהטלוויזיה שלנו, כדאי קודם כל להקפיד על הציווי הבסיסי, "ראשית, אל תגרום נזק". הייתי שוקל לקרוא על שמו רחוב ברמת החי"ל כדי שכל מי שעוסק בטלוויזיה מסחרית יראה אותו מול העיניים בכל פעם שהוא הולך לאכול עסקית בצהריים.

"לעוף על המיליון" היא בראש ובראשונה תוכנית לא מזיקה. היא לא מעליבה ולא מטמטמת ועם סיומה הצופה לא מרגיש שהוא צריך לכבס את הבגדים ולרחוץ את עצמו באצטון. חווית הצפייה מהוגנת ומהנה. אין בתוכנית פאנצ'ים אומללים במיוחד, היא לא מסורבלת באופן קיצוני ויש בה תרגילים קלים למוח, כאלה שלא מאמצים יותר מדי את התאים האפורים אבל גם לא ממלאים אותם בזוהמה תרבותית. "לעוף על המיליון" היא לא תוכנית טריוויה למתקדמים כמו "מי רוצה להיות מיליונר?" או "הכספת". אמש אחרי כמה מהשאלות ("מי הישראלי השני שזכה במדליה אולימפית?" למשל), המנחה ירון ברובינסקי הופתע מאוד מכך שהמתמודדת ידעה את התשובה. וזה קורה לו הרבה, כאילו לא מדובר בתוכנית טריוויה. היתרון של תוכנית ידע כללי לייט היא בכך שהיא לא מנכרת את הצופים והצפייה בה מעניינת יותר כי קאדר המתמודדים לא מורכב כולו מאנשי היי-טק חיוורים וממושקפים.

בנוף הטלוויזיה המקומי תוכנית שלא מזיקה לצופה היא הישג. ערוץ 10 במקרה הזה הוא גם הרופא שמוטלת עליו החובה שלא לגרום נזק וגם החולה. במצבו הכלכלי הרעוע, כל עלבון שהוא מטיח בצופה חוזר חזרה אליו בתנופה מואצת. אני לא יודע אם יש לערוץ הרבה ברירות אבל בכל מקרה חרפת "הכבוד של מרציאנו" לא יכולה לחזור על עצמה. "לעוף על המיליון" היא תוכנית נהדרת מעצם הידיעה (או התחושה) שעומדים מאחוריה אנשים שרצונם הכן הוא להנעים לנו את הערב. יותר מדי תוכניות טלוויזיה מצחינות מציניות של אנשי שיווק ממולחים ותסריטאים דגנרטים. המטרות של "לעוף על המיליון" הן כנות והתוצאה משביעת רצון. נכון, אין בה הרבה ברק או מתח עוצר נשימה כמו בשעשועונים מהעבר אבל היא בסך הכל תוכנית מהודקת ונעימה לצפייה. אנחנו לא יושבים לצפות בה כי מישהו במחלקת הפרומו מכר לנו "אירוע טלוויזיה חד-פעמי" בתוך שק. "לעוף על המיליון" מבטיח לנו חתול קטן וחמוד בשק והוא נותן לנו אותו. מה רע בחתול?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ