סיקור ערעור משה קצב, כל הערוצים

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
מורן שריר

שוב בוקר של דיווחים מבית המשפט ושוב אלמוג בוקר מקבל הוראה לנסוע לקרית מלאכי. בצייתנות שקטה הוא קם מוקדם, אורז לעצמו סנדוויץ' ונוסע לקריה. בתחתית שרשרת המזון העיתונאית (מעט מעל למבקרי טלוויזיה), נמצאים הכתבים בדרום שצריכים לדובב את שכני משפחת קצב. את המשבצת היוקרתית בבית המשפט בירושלים תופסים ברוך קרא, תמר איש-שלום וגיא פלג. הכתבים אלמוג בוקר (ערוץ (10) ותמיר סטיינמן (ערוץ 2) קיבלו את זמן האוויר הדליל של קרית מלאכי. העורכים שלהם יכלו לחסוך להם את הנסיעה, הם לא באמת תרמו לשידור. ביום כזה של בליץ משפטי, לא ביקשו מהם להוסיף פרשנות או הערכות מקצועיות אלא פשוט להביא צבע. וכולכם יודעים באיזה צבע מדובר. בתוך הים השחור של גלימות השופטים והוורוד בפניו הסמוקות מבושה וזעם של עו"ד פלדמן, הכתבים בדרום צריכים להביא את צבעי הלבנט. את האנשים הססגוניים והפשוטים של הדרום הרחוק. את הגוונים והריחות, התבלינים והשטיחים, הקפה והממתקים ואם מוצאים גם שנאת נשים פרימיטיבית, אז כדאי להעמיס, זה מצטלם טוב. השוק של מומבאי, שעה מתל אביב.

סטיינמן ראיין מחוץ לבית משפחת קצב את ג'ולייט ג'אנו, שכנה מקצועית. השאלות היו אוטומטיות והתשובות בהתאם. היא לא ציפתה לזה, היא היתה אצלו בבית רק אתמול, היא לא האמינה מההתחלה וגם עכשיו היא לא מאמינה, הלבישו עליו תיק, קשה לה לדבר. כל כך קשה לה לדבר שעשר דקות אחר כך היא התראיינה בערוץ 10 ונתנה את אותן תשובות בדיוק.

לא ברור מה ציפו הכתבים לשמוע מהגברת ג'אנו שלא שמעו ממנה בתחנות הקודמות של משפט קצב, אבל יש ערכאה נוספת אז אורזים את התיק וקופצים לראות אם משהו השתנה במנגנון של הגברת. הכתבים לא הופתעו לגלות שדבר לא השתנה, הם אפילו לא העמידו פני סקרנים. אם השופטים בירושלים לא השתכנעו מטיעוני ההגנה, למה שהשכנה הטובה תשתכנע מטיעוני התביעה? ג'אנו סיפקה את מה שהכתבים רצו לקבל ממנה. הם רצו לשמוע שהיא תומכת בקצב כי זה התאים להם לתמונה הכללית. על פי התמונה הזאת קרית מלאכי היא עיירה קטנה, שונה ורחוקה שמקבילה לזמן המערבי הנאור. לאנשים בה ערכים זרים ומוזרים, מעין טווין פיקס של המזרח התיכון. כשסטיינמן החזיר את השידור לאולפן, העיר דני קושמרו בצדק, שג'אנו היא רק אחת מבין עשרות אלפי תושבים אבל העובדה היא ששני הכתבים בחרו דווקא את התושבת הזאת. אם הם היו מתאמצים יותר, הם היו בקלות מוצאים אזרח קרית מלאכי עם דעות שונות. אם הם היו חורגים מהשאלון הסטנדרטי, אולי היו מגלים למה אין לתושבים המקומיים אמון במערכת המשפט. אבל הם לא עשו את המאמץ הזה, הם רק כתבים בדרום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ