חפש את האשה

"אולפן שישי", ערוץ 2, שישי, 20:00

מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מורן שריר

כנראה שירושלים היא באמת סלע קיומנו, עיר שצפונים בה גם ההיסטוריה וגם העתיד שלנו. הביטו בירושלים המתחרדת והמפולגת, המאיימת דמוגרפית, מבריחת החילונים ורודפת הרציונליות ותראו את מדינת ישראל של עוד חמישים שנה. הדרת הנשים מהמרחב הציבורי בירושלים מסעירה בשבועות האחרונים ישראלים רבים ובצדק. חברות מסחריות נמנעות מלהציג נשים בכרזות מחשש שירגיזו את קהל הלקוחות החרדי. הציבור החרדי, אם אני לא טועה, לא צופה בטלוויזיה בשבת. ובכל זאת בשישי בערב, מהדורת החדשות המרכזית של ערוץ 2 נראתה כמו שלט חוצות במאה שערים. גברים וגברים וגברים ונשים אין.

את "אולפן שישי" הגיש כרגיל יאיר לפיד, האלפא מייל האולטימטיבי. סביבו ישבו אמנון אברמוביץ', נחמיה שטרסלר ורוני דניאל. הפאנל של "אולפן שישי" נראה ונשמע פחות כשיח עיתונאים ויותר כדיון מדיני-ביטחוני בפורום השביעייה. אין כאן פרשנות אלא קבלת החלטות - אנשי הפאנל מתנהגים כאילו הם קובעים את גורל המדינה מול עם ישראל הצופה. כשהדיון מגיע לפצצה האיראנית, נראה האולפן כמו חדר המלחמה בסרט "ד"ר סטריינג'לאב". חבורה של גברים חמורי סבר בחליפות כהות קובעים מדיניות גרעינית ואין מקום לפרשנות פשרנית. החונטה הזאת מורכבת מפרשנים אגרסיביים, מתנצחים. כל אחד מהם נלחם על דעתו, מתנשא על חברו מימין ועוקץ את הקולגה משמאל. כשעמדתו של שטרסלר בעניין מאבק הרופאים לא מוצאת חן בעיני דניאל, ממהר הפרשן הביטחוני לנהום ולחשוף שיניים. שטרסלר בתגובה משתיק את דניאל ורומז על כך שעמיתיו לא טרחו להתעמק בהסכם שהושג בין הרופאים לאוצר. אין פה מקום לעיתונאים במשקל נוצה. פרשן החוץ ערד ניר הודר מהמשדר הזה, אין לו סיכוי מול אגרוף המחץ של דניאל והלשון החדה של אברמוביץ'. באותו הזמן בערוץ 10 הגישה את המשדר המקביל נסלי ברדה. בערוץ הראשון היתה זאת איילה חסון.

כתבות המגזין גם הן הפגינו דומיננטיות גברית. סמדר פלד, במשבצת המשוריינת לנשים, הגישה כתבה על זמר חוזר בתשובה, אליל בנות שסוגד לאל יחיד. על שלוש הכתבות האחרות היו חתומים שלושה גברים. אילן לוקאץ', אולי כדי לפצות על לוק של היפית, ערך כתבה מלאת טסטוסטרון וגריז על חבר'ה שבנו יחד מכונית מרוץ. רציתם הדרה נשית? קיבלתם אותה. למען הדיוק, היה ייצוג נשי במשדר. אשה אחת מצוות התוכנית הופיעה על המסך לאורך כל המהדורה. זוהי שרה גבאי, שתרגמה את המשדר לשפת הסימנים. בזמן שלפיד, דניאל, אברמוביץ' ושטרסלר רעמו וזעפו, ניצבה האשה הקטנטונת הזאת בפינה, בתוך בועה סגורה ועשתה סימנים עם הידיים כי לשמוע אותה אי אפשר. אולי יום אחד היא תפרוץ את בועת הזכוכית.

יאיר לפיד והמתרגמת שרה גבאי. גברים וגברים וגברים, ונשים אין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ