מלחמה וזיכרון. ומסקרה

"פוסט לבנון", ערוץ 1, 21:45, "הסטייליסטים -קרב אופנה", הוט בידור ישראלי, 22:30

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
מורן שריר

באולפן ערוץ הבידור הישראלי עמד עידו קקון, בן 26 מקריית מוצקין, וראו עליו שהוא נרגש. קקון, גורו הסטיילינג של הקריות, ניצב בפני המערכה החשובה בחייו. הוא בעיצומו של דו קרב עם ליב, סטייליסטית מתל אביב. על הכף עמדה ההזדמנות לזכות בתואר סטייליסט הסטייליסטים. כל הכלים כשרים במאבק הזה - שמלת פאייטים, חולצה בגוון חרדל ותיק קלאץ' בצבע בורדו בולדוג. קקון עצמו לבש חליפת טורקיז גדולה ונראה כמו הכלאה בין סניטר בבילינסון למסגד בעכו. באותו הזמן בערוץ הראשון התחולל קרב מסוג אחר. הקרב על החיים של אלה שניצלו מהקרב בלבנון. תמונות ארכיון הראו גפיים מדממים, צילומים עדכניים יותר הראו פרוטזות משוכללות במקום שבו היו פעם הגפיים. כשאורי לרנר, בעל עיטור המופת מהקרב במארג' עיון אומר למצלמה שהוא יצא למלחמה בשביל להגן על מדינת ישראל, מביט קקון אל המצלמה שלו ואומר שהוא "מרגיש סוג של שליח" (חשוב לציין שהוא לבוש בהתאם). קל לזלזל ואסור אולי להשוות, אבל שניהם נלחמים על המדינה שלהם.

"פוסט לבנון" של הערוץ הראשון הוא סרט על התמודדות, ו"הסטייליסטים" היא תוכנית על הדחקה. הסרט התיעודי של ליאור אגור מלווה את אורי לרנר ודובי גניש, שני לוחמים שנפצעו במלחמת לבנון השנייה. לרנר חילץ את גניש תחת אש והוא סובל מפוסט טראומה. גניש איבד רגל. בעוד את הנכות הפיזית של גניש מודדים באמצעות מטר רץ (מספר הסנטימטרים שנקטעו קובע את אחוזי הנכות), את הנפש של לרנר אי אפשר למדוד עם סרגל. השניים נאבקים גם בשדים שבפנים וגם באלו שבחוץ במסגרת מאבק קורע לב מול אגף השיקום שמתנכר אליהם. הערוץ הראשון, בשדרו את הסרט הזה, עושה את מה שהוא צריך לעשות כערוץ ציבורי. הוא מציג את המציאות המזופתת שאנחנו חיים בה ומאלץ אותנו להתמודד עם מה שקל להדחיק. לרנר וגניש מתעקשים לחפור בפצע של עצמם, לא לעצום עיניים ולא לברוח מהתופת והחרדות. בדיוק כמו שהם לא ברחו אז, לפני חמש שנים.

"הסטייליסטים", לעומת זאת, היא תוכנית שכולה רק בריחה. ערוץ הבידור הישראלי גם הוא ממלא את תפקידו. התפקיד שלו הוא להכחיש ולהדחיק, לצייר עולם ורוד ולברוח מבשורה. אני לא אומר את זה באירוניה. בתור ערוץ נישה שעוסק בבידור תפקידו לבדר, גם זו מטרה נעלה. הערוץ מציג עולם שבו נלחמים על הזכות להתלבש בטוב טעם ומסקרה מדויקת היא "הר הבית בידינו". זה העולם השפוי והלפעמים מטומטם שבשבילו יוצאים לקרב אנשים כמו אורי לרנר ודובי גניש. הבעיה עם "הסטייליסטים" היא לא זכותה הלגיטימית לעסוק בשטויות, אלא האופן שבו היא מטפלת בשטויות האלה. התוכנית נראית מיושנת, חובבנית מאוד וחסרת שיק. מצחיק אבל נדמה שהיא זקוקה לסטייליסט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ