ביקורת |

"מעושרות" כבר לא התוכנית הטובה בטלוויזיה

"מעושרות", ערוץ 10, 21:00

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
מורן שריר

לפני פחות מחודש התייחסתי כאן לפולמוס המשעמם סביב "מעושרות". באותם ימים רחוקים יצאה יוצרת הסדרה אורנה בן-דור למסע סנגוריה מביך על זכותה לביים תוכנית ריאליטי, ובאותה נשימה עשתה גם דה-לגיטימציה לז'אנר שאותו ניסתה להכשיר. מולה עמד גל תוקפני של אנשי תרבות מטעם עצמם, שומרי מוסר חמוצים ומיושנים שכפרו בזכותה של "מעושרות" לתפוס זמן מסך. רובם עשו זאת מבלי שצפו בסדרה או טרחו להבין את הז'אנר. הפולמוס הייצרי הזה הסעיר שתי שערות נחיריים בביצת הברנז'ה עד שדעך ונשכח. לאה שנירר וטלי סיני-ריקליס המשיכו לחיות את חייהן המעושרים בכל יום שני בתשע, והחמוצים המשיכו להחמיץ. במסגרת הדיון ההוא, טענתי שהוויכוח על הלגיטימיות של ז'אנר הריאליטי הוא דיון אנכרוניסטי שמתעלם מהעובדה ש"מעושרות" היא התוכנית הטובה ביותר בטלוויזיה. זה היה נכון דאז, היום כבר לא.

"מעושרות" התחילה נהדר. הנושא הג'וסי של נשות חברה חסרות מצפון ואוברדראפט תווך לצופים באופן מקצועי ומבדר. בים התוכניות חסרות ההשראה או המזיעות ממאמץ, הגיעה סדרה סולידית ומהוקצעת שלא לוקחת את עצמה יותר מדי ברצינות. מאז קרה משהו רע מאוד. הסדרה שפתחה מצוין והתרוממה גבוה, חווה צניחה חופשית.

"מעושרות" הפכה בשבועות האחרונים לסדרה רשלנית ומלאכותית. אתמול למשל הופיעה סצינה שבה דפנה ולאה יושבות בחצר הווילה ומרכלות. חלקים מהשיחה הזאת הופיעו כבר בפרק השני כאילו הם קרו אז. משחקי העריכה האלה לגיטימיים בריאליטי כל עוד הצופה לא מבחין בהם. ב"מעושרות", הרמאויות הקטנות האלה נעשות בחוסר תשומת לב מביך. ככה אנחנו יכולים לראות את לאה רצה חצי מרתון ובמקביל מתכוננת למופע חגיגי בהיכל נוקיה. לעתים הסדרה נראית כאילו הושיבו על מחשבי העריכה חבורה של סטודנטים לקולנוע (שנה א'), והביאו לשידור את התוצאה הגולמית מבלי שמישהו יפקח על התהליך. הפרקים לא אחידים ברמה ובתמות שלהם (למשל השיחות של דפנה עם אמא שלה שמגיעות משום מקום ומובילות לשום מקום), הרגעים הדרמטיים מפוספסים (למשל כשניקול עלתה לשיר, רגע זהב שהסביר המון על הדמות שלה אבל לא טופל טוב והוחמץ). הסדרה גם מתעקשת להסביר לנו באופן מגושם את מה שהמצלמה צריכה להראות (למשל שטלי ממציאה מלים מצחיקות או שענבר היא עו"ד בנשמתה). המקום היחיד שבו נראית יד מכוונת היא בסיטואציות המבוימות שמערערות את האמינות של הסדרה ומנכרות צופים.

לא מסכימים? דברו על זה בפייסבוק

כרגע "מעושרות" נראית כמו ריאליטי חובבני עם נטייה אובדנית לבימוי סצינות. אם מישהו לא ייקח אחריות ויפעיל מצנח רזרבי, הסדרה הזאת תתרסק בתוך שניים-שלושה פרקים על הסלעים השחורים של כפר שמריהו, ואז גם הפלסטיקאי היקר ביותר בסביון לא יוכל להציל אותה. ערוץ 10 לא יכול להרשות לעצמו להפוך את מטמון הזהב היחיד שיש לו לפלופ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ