ביקורת |

עוד מ"המירוץ למיליון"? לא, תודה

"ארזתם לבד?", ערוץ 2, 18:50

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
מורן שריר

הקונספט הבסיסי של "המירוץ למיליון" הוא תחרות משימות חובקת עולם, בדגש על ה"חובקת עולם". יום אחד אתה משתתף בטורניר יודל בחבל טירול ולמחרת אתה צד פינגווינים בפטגוניה. הגרסה הישראלית למירוץ הזה צנועה הרבה יותר. ב-11 הפרקים ששודרו עד כה, הספיקו המשתתפים לדלג בין חמש מדינות שונות: הונגריה, קרואטיה, בוסניה-הרצגובינה, פולין וצ'כיה. המתחרים שנרשמו לתוכנית כדי לראות עולם מצאו את עצמם כלואים בגוש הסובייטי כאילו המלחמה הקרה לא הסתיימה. אנחנו, שקיווינו ש"המירוץ למיליון" יראה גם לנו עולם, נאלצים לחכות שייגמרו הדילים למזרח אירופה, אחרת אין סיכוי שההפקה הדלה תסכים להטיס אותנו מעבר למסך הברזל. לפינגווינים בפטגוניה לא תהיה ברירה אלא להתאזר בסבלנות. נקווה שהם לא ייכחדו בדרך.

מוקדם לחלום על פינגווינים. לבנו אמנם במערב אבל אנחנו תקועים בסוף המזרח. התוכנית "ארזתם לבד" הכניסה אותנו לאווירה צ'כית לכבוד הביקור של "המירוץ למיליון" בפראג. הבשלנית תמי סירקיס לימדה אותנו על המטבח הצ'כי וליאור כלפון סיפר על התיאטרון שהקים בפראג.

מתוך "ארזתם לבד?". מוקדם לחלום על פינגווינים

"ארזתם לבד" היא תוכנית לוויין שתפקידה לגרום לנו לחשוב שקיים רחש ציבורי סביב "המירוץ למיליון". הטכניקה שלה ליצור עניין ב"מירוץ למיליון" היא העמדת פנים שכבר יש עניין ב"מירוץ למיליון". היא מתיימרת לספק צורך (דמיוני) של צופים שלא מקבלים מספיק מ"המירוץ" במהלך השבוע. הרי אם "המירוץ" לא היה אירוע חשוב, לא היו טורחים ליצור עבורו תוכנית לוויין. זה פחות או יותר ההיגיון שמאפשר את קיומן של תוכניות כמו "ארזתם לבד". ההיגיון הזה כמובן מתעלם מהעובדה שכבר כמה שבועות "המירוץ למיליון" מעלה ריח של כרוב וחמיצת סלק. יש מקרים מוצדקים לתוכניות לוויין שכאלה, כמו בעונות חשובות של "האח הגדול" ו"הישרדות" (גילוי נאות: השתתפתי באופן קבוע ולא מוצלח בתוכנית מלווה של "הישרדות"), אבל "המירוץ למיליון" היא לא מקרה לדוגמה. הרעיון ללמד אותנו על התרבות וההווי הצ'כיים לא מפתה צופים להתמכר לתוכנית האם. אף אחד עוד לא גמר לצפות ב"המירוץ למיליון" ואמר לאשתו שהיה מעניין, אבל חסר לו קצת מידע על התל"ג הצ'כי. הכיוון הזה אולי מועיל מבחינה חינוכית ומעביר לנוער שיעור חשוב בגיאוגרפיה, אבל אין בו שום סקס אפיל מלבד זה של הפאנליסטית ענבל שלווי.

הכוח בתוכניות כאלה הוא המתמודדים. הם אלה שמושכים לצפייה, ו"ארזתם לבד" צריכה לתת יותר מהם. הבעיה היא שבעונה הנוכחית של "המירוץ למיליון" המתמודדים לא עושים טעם לעוד. הם בדיוק הישראלים שאנחנו מנסים להימנע מהם כשאנחנו בחו"ל. עוד יש תקווה שתוכנית האם תשתפר ותרים איתה גם את תוכנית הבת, אבל בשביל זה צריך לחפור מנהרה מתחת לחומת ברלין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ