ביקורת |

"בית ספר למוזיקה": הילדים משלמים את המחיר

בתור מוצר טלוויזיוני, מדובר בתוכנית ריאליטי מהודקת ומהנה, אבל חוץ מהזכיינית צפויים להרוויח ממנה גם כמה עשרות מהפסיכולוגים של העשור הבא

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
מורן שריר

שנייה לפני שליבי פנקר, תלמידת כיתה ח' מראש העין, עלתה לבמה לתת ביצוע יפה ל"זמר אהבה לים", אבא שלה בחן אותה. "את זוכרת למה באת?", שאל. פנקר מיהרה לענות את התשובה הנכונה - "ליהנות" - ואביה היה מרוצה. אבא פנקר חכם וצודק. חשוב להסביר לילד שההנאה היא הערך החשוב, לא הניצחון או ההפסד. בתחרות זמרה כמו בחיים, ההצלחה לא תלויה רק בך אבל ההנאה כן. פנקר מצדה ענתה את מה שלימדו אותה לענות. ילדים, למרות נטייה לעצבן לפעמים ולמרוד, בסך הכל רוצים לרצות את המבוגרים.

זמרים הם יצורים רגישים. ילדים, מן הסתם, גם כן. זה בערך האנדרסטייטמנט של המילניום הקודם. השילוב של ילדים וזמרים עלול ליצור פצצות נוירוזה מתקתקות והוא מצריך טיפול רגיש ואחראי, שאני לא בטוח שעולם הטלוויזיה הקדחתני מסוגל לו. כל מעידה ווקאלית, כל ירידה מ"טוב מאוד" ל"כמעט טוב מאוד", כל סטייה בעצם ממסלול חייהם כפי שהם מדמיינים אותו עלולות לגרום להם לטלטלה מצלקת. טלטלות עוד יהיו להם בחיים והצלקות הן אלה שבונות אותם. אבל למה שגופים מסחריים כמו קשת וטדי הפקות ירצו לקחת על עצמם את האחריות לצלקות הפוטנציאליות האלה? האם הילדים מבינים שהפוקר פייס של מתי כספי, אחד ה"מורים" בבית הספר הזה, הוא כלי קומי ושלא מדובר במכשף מפחיד?

"בית ספר למוסיקה". מצפה מהילדים לפתח מניירות של מקצועניםצילום:

"בית ספר למוסיקה" שונה מהותית מתחרויות כישרון כמו "פסטיבל שירי הילדים" או התוכנית "בראבו" שהיתה פעם. בתחרויות הישנות האלה הילדים התבקשו להיות ילדים. היה ברור שהם בני 8 או 10 וככאלה הם עלו על הבמה. אמנם הופעל על הילדים האלה לחץ אדיר, שלא בטוח שהיטיב עם החוסן הנפשי שלהם, אבל לפחות לא היתה שאלה לגבי המקום שבו הם נמצאים בחיים. "בית ספר למוסיקה" מצפה מהילדים להתנהג כמו גדולים. לפתח מניירות של זמר מקצועי, לעמוד על הבמה ולתת הופעה.

בתוכנית הראשונה שיבח יהורם גאון את אחת הילדות שהתחרו וציין לטובה את העובדה שעוד לא התקלקלה, כמו שקורה עם השנים להרבה זמרים מקצועיים. "בית ספר למוסיקה" היא תוכנית ש"מקלקלת" ילדים תמימים והופכת אותם למבוגרים מבלי שיהיו להם הכלים להתמודד עם העולם הבוגר.

התוכנית חוזרת ומדגישה שמדובר בסך הכל בבית ספר תמים וטוענת שוב ושוב ש"פה זה לא כוכב נולד". המאמץ הזה רק חושף את העובדה שמדובר ב"כוכב נולד" לגיל הרך. רך בקול ורך באופי. בתור מוצר טלוויזיוני, "בית ספר למוסיקה" היא תוכנית מהודקת ומהנה. השאלה היא באיזה מחיר. לא אנחנו משלמים את המחיר אלא הילדים. את הרווחים גורפים הזכיינית וכמה עשרות מהפסיכולוגים של העשור הבא.

"בית ספר למוסיקה", ערוץ 2, 21:00

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ