ביקורת

"61 ימים של אהבה": סדרה על כלום

61 ימים של סקס רצוף הגיעו לתומם, והדבר הכי מעניין שנשאר מהם היא העובדה שסדרה שכולה סקס בעצם סבלה מאימפוטנציה

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מורן שריר
מורן שריר

זהו, הניסוי הסתיים. 61 ימים של סקס רצוף הגיעו לתומם. היתה אורגזמה? לא. שפיכה מוקדמת בפרק השני? אפילו לא. מתבקש, מתבקש מדי להשתמש במונח הזה, אבל "61 ימים של אהבה", סדרה שכולה סובבת סביב סקס, סבלה מאימפוטנציה.

חמישה זוגות נכנסו לניסוי הזה וארבעה הגיעו אתמול לקו הסיום (מיטל ויוסף החרדים פרשו באמצע). אף אחד מעולם לא הגדיר באוזנינו את מטרות הניסוי. אף אחד לא הסביר לנו למה מטילים על הזוגות את המשימה הזאת. מה הציפיות? מה החששות? למה דווקא 61 ימים ולא 78? פשוט זרקו אותם למיטה ואמרו להם יאללה. עכשיו, עם סיומה של הסדרה, ברור למה לא הוצבו יעדים בפתיחתה. כשאין יעדים להשיג, אי אפשר להיכשל.

אני משתמש במונח "ניסוי" משום שזו המילה שנבחרה לתאר את הסדרה. גם הזוגות וגם הקריין מדברים על "הניסוי". אבל זכותנו לכפור במונחים שהסדרה מנסה לכפות עלינו. המילה "ניסוי" מנסה ליצור איזו הילה אקדמית כדי שלא נחשוב, חלילה, שמדובר בתוכנית לילית על זיונים. אל תגידו ניסוי, תגידו קונספט. הרעיון לסדרה לא נהגה במכון ויצמן או אדלר אלא במשרד הפקה. "61 ימים של אהבה" היא לא יותר ולא פחות ניסוי סוציולוגי מאשר "האח הגדול" או "מפרץ האהבה". ברמה האקדמית, שלושתם שווים. ברמה הטלוויזיונית, "61 ימים של אהבה" נופלת.

אין חיים ללא תרבות: ועידת חירום תרבותית

מה לימדו אותנו 61 משגלים (לפחות) על הזוגות שמופיעים בסדרה? כלום. הליהוק, כפי שכתבתי כשהסדרה עלתה, מצוין. נבחרו זוגות מעניינים גם כיחידים וגם כצמדים. לפחות זוג אחד מעורר קנאה בתשוקה ובאינטימיות שלו ולפחות שני זוגות הייתי שולח לרבנות. דווקא הצלחת הליהוק מבליטה את הפספוס. לא למדתי שום דבר חדש על הזוגות האלה גם בלי קשר ל"ניסוי". בין הצופה לזוגות נותרה כל הזמן מחיצה שמנעה מאיתנו ליצור איתם אינטימיות. רגעים חזקים? מצמררים? מרגשים? מה שהיה בפרק הראשון נותר בפרק האחרון. בהיעדר חשיפה אמיתית, הזוגות לא יכלו להשתנות מול עינינו, לא להתפתח ולא ליסוג לרגרסיה.

על הרקע הזה הגיע ה"ניסוי". ה"ניסוי" הזה, שהוא לב לבה של הסדרה, לא באמת נכח בה. לפי מה שראיתי הוא לא השפיע על הזוגות, לא שינה אף אחד מהאינדיבידואלים שהשתתפו בסדרה ולא באמת היה קיים על המסך. לא ה"ניסוי" עצמו וגם לא תופעות הלוואי הרגשיות שלו. חוץ מפצעי שפשוף ועייפות, ה"ניסוי" הזה לא השפיע על אף אחד מהגיבורים. מה שנותר זה חייהם המעניינים על הנייר והמוחמצים על המסך. "61 ימים של אהבה" היא סדרה שנעשתה כלאחר יד, ברשלנות ובחוסר שימת לב. עצוב שסדרה על אהבה נעשתה בכזה חוסר תשוקה. כמו זוג שנשוי כבר 30 שנה ולא מצפה לריגושים.

"61 ימים של אהבה", ערוץ 10, 22:00

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ