ביקורת

"שיעור בכדורגל": התוצאה לא חשובה

ילדים מהפריפריה תיעדו את חייהם דרך קבוצות הכדורגל שלהם בהדרכת יוצרים דוקומנטריים ותיקים. התוצאה מסתכמת במילה "נחמד", לא יותר

מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר

ילדים חמודים מהפריפריה קיבלו מצלמות וידיאו והכינו סרטים תיעודיים על חייהם דרך קבוצות הכדורגל שלהם בידיעה שהתוצאה תשודר בערוץ 2. השעה 23:00 זה לא בדיוק ערוץ 2, אלא יותר כמו הערוץ הראשון או חינוכית 23 אבל גם זה מכובד. הילדים האלו הרי יגדלו להיות אנשים שאין להם ביטוי בטלוויזיה מלבד בסרטים תיעודיים על עוני וקושי, התמודדות ואולי בסוף קתרזיס אישי קטן. במקרה הטוב הם ינצחו בעונה ה-20 של "מאסטר שף" וגם אז הם יעמדו על המשבצת של האומלל שיצא מהאשפתות תודות לאלוהי הטלוויזיה. אז מוטב שיתרגלו כבר עכשיו למשבצת שמיועדת להם.

מה אפשר להגיד עליהם? הילדים, כדרכם של ילדים חמודים, חמודים. אין דרך הוגנת וגם אין הצדקה לשפוט אותם כמו יוצרים דוקומנטריים ותיקים למרות שקיבלו ליווי והדרכה מבמאים כמו תומר הימן, איל חלפון וג'וליאנו מר-חמיס המנוח. המאמן של קבוצת הילדים הפועל שדרות נתן לספורטאים הצעירים שיחת עידוד לפני שעלו לקרוע את הדשא (או האספלט, במקרה שלהם): "אני יודע שאתם קצת מתרגשים, גם אנחנו", הוא המריץ אותם, "בואו נהנה, חבר'ה... מבחינתנו אתם אלופים לא משנה מה תהיה התוצאה היום". המלים של המאמן לחניכיו יכלו לתאר גם את הגישה של הבמאים והזכיינית שהזמינה את הסרטים כלפי המתעדים הצעירים. פחות חשובה התוצאה, בעיקר ההנאה והידיעה שהם נתנו את המקסימום.

סרט אחד, מהודק קצת יותר מהאחרים, עסק בקבוצת הפועל רמלה סיני שבחרה לשתף את יוספי, נער שלוקה בתסמונת דאון, כשוער. סרט מרתק נוסף היה של קבוצת הבמאים הצעירים שהדריך ג'וליאנו מר-חמיס לפני מותו. למרות כמה הישגים מעניינים, אי אפשר להתייחס לפרויקט הזה ברצינות מלאה. נחמד שנותנים לילדים לשחק עם מצלמה ומשדרים את זה בלילה, אפילו נחמד מאוד. אני בטוח שזה העסיק אותם, נתן להם תחושת סיפוק ומילא את לבם הקטן בגאווה. באמת נחמד, בלי ציניות. אבל בכך זה מסתכם - בנחמד.

בסרטים היו לא מעט רגעים רפלקסיביים שבהם הנערים התייחסו לכך שהם מצלמים סרט, מנסים להגות נכון את המלה "דוקומנטרי", לומדים להציב את המצלמה. הרגעים האלה, שבהם הנערים תיעדו את עצמם מתעדים, הוכיחו שלא מדובר ביצירה בעלת משמעות אמנותית אלא בחוג. הרגעים האלה ניסו לשווק את הפרויקט כתרומה לקהילה (תרומה מאונס, תחת תנאי הסף של הרשות השנייה), ולא כאמון של הזכיינית קשת ביוצרים צעירים ומבטיחים. אם יש רצון אמיתי לעודד את העשייה הדוקומנטרית בישראל אז מוטב לשדר סרטים תיעודיים אמיתיים, של במאים בגירים, ב-22:00 ולא ב-23:00. נכון, זה לא מסחרי ובטח לא יהיה רווחי אבל כולם הרי מתלוננים שבין כה וכה לא עושים היום כסף מטלוויזיה.

"שיעור בכדורגל", ערוץ 2, 23:00

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ