ביקורת |

המקור: תחקיר אחרון ופרידה

הכתבה ששודרה בתוכנית על לארי פרנקלין, בכיר לשעבר בפנטגון שהואשם בריגול לטובת ישראל, היא דוגמה קריטית להצדקות לקיומו של ערוץ 10

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מורן שריר
מורן שריר

בסיומו של אייטם על אשה בת 70 שיושבת במעצר כי אין לה אישור שהייה בארץ, הקריא יעקב אילון את תגובת רשות האוכלוסין וההגירה שהבטיחה לבחון מחדש את הנושא והוסיף איום אישי: "נעקוב אחרי התוצאה". מה נעקוב? איך נעקוב? יש לחדשות 10 עד 27 בינואר כדי לעקוב אחרי הסיפור הזה ואחר כך האשה האתיופית, יחד עם פרשת ביביטורס ואילון עצמו, תתנדף כמו אבק ברוח. חברת החדשות של ערוץ 10, בעקבות החלטת ועדת הכלכלה של הכנסת, היא ברווז צולע. לאיומים שלה אין תוקף, לצ'קים שלה אין כיסוי (מילולית ומטאפורית). נכון לעכשיו היא עוד שומרת על איפוק ולא מנצלת את הנשק הכבד שעומד ברשותה כדי להילחם בגזירה. ברגע שתתפרע ככלב שוטה לפני הרדמה, תאבד כל סיכוי לחסד אחרון. אם תשמור על ממלכתיות חנפנית, יהיה זה חסר טעם להשאיר אותה באוויר. כך או כך, המצב דרעק.

מתוך "המקור", אמש

עשו לנו לייק לקבלת מיטב כתבות גלריה ישירות לפייסבוק שלכם

בפתיחת "המקור" אמש, שאל מיקי רוזנטל את רביב דרוקר למה מתעלמים על המסך של ערוץ 10 מסגירתו הצפויה. הדיאלוג הקצרצר והלא טבעי הזה היה מין מס קטן. הנה, אנחנו נוגעים בנושא, נוגעים אבל לא נוגעים. מדברים על זה אבל לא אומרים כלום. רק בסוף המשדר, על רקע הרולר של הקרדיטים ונעימת הסגירה, דרוקר היה משוחרר יותר והיה אפשר בקושי רב לשמוע אותו מציע להוסיף בפינת המסך אייקון קטן שמציין כמה זמן נותר עד ההחשכה. דרוקר עצמו, האיש שרבים מצביעים עליו כאשם בסגירת הערוץ (כי עשה את עבודתו נאמנה), המשיך אתמול בעסקים כרגיל. כתבה מאלפת של מואב ורדי חזרה אל סיפורו של לארי פרנקלין, בכיר לשעבר בפנטגון שהואשם בריגול לטובת ישראל. ורדי פגש בארה"ב את פרנקלין ואת אנשי השדולה היהודית שהואשמו בקבלת מסמכים ממנו. הסיפור הזה, ששילב עלילה בלשית וסיפור אישי יפה, מילא נאמנה את הפונקציה של תוכנית כמו "המקור". הוא דוגמה קריטית להצדקות לקיומו של הערוץ.

ראש הממשלה (לפי הדיווחים) ניצל את המצוקה של ערוץ 10 והורה ליירט אותו ממניעים אישיים. נכון גם שחברי הקואליציה שמחים להיפטר מהערוץ בעוד אנשי האופוזיציה נלחמים על חייו וכל זה מריח ממש לא טוב. נכון גם שזה יהיה אסון גדול אם הערוץ אכן יוחשך בחודש הבא. הכל נכון. אבל אי אפשר להתעלם מהעובדה שאם הערוץ היה משלם את החובות שלו כמו בן אדם, אף אחד לא היה יכול לגעת בו. אין ספק שחבורה של פוליטיקאים ניצלה מצב ביש והורתה על סגירת הערוץ ממניעים פוליטיים. אבל אין גם ספק שלא היה צריך לתת להם את ההזדמנות. בכל זאת, חוק זה חוק וחוב זה חוב.

"המקור", ערוץ 10, 21:00

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ