ביקורת |

התגובות לחנוכת האנדרטה בכרמל: יכולת המכה השנייה

ההתייחסויות של ערוץ 10 לטקס מוכיחות למה עיתונות חופשית היא לא דבר מובן מאליו. כשראש הממשלה משבח את עצמו, טוב שיש מי שצוחק עליו

מורן שריר - צרובה
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מורן שריר - צרובה
מורן שריר

שלשום היה יומה של המפלגה. מנהיג דגול אחד נאסף אל אבותיו (שלכולם קוראים "קים" משהו) ואחר קם מעפר הכרמל כדי להעניק לעמו נחמה ותנופה מחודשת. הרבה נכתב ביומיים האחרונים על הטקסט שדקלם דן כנר למרגלות הכרמל. הרבה נאמר על הנימה הטוטליטרית שעלתה מדברי השבח שהורעפו על מנהיגנו בנוכחותו. באמת, מפחיד הדימיון למדינה אחרת מרוחקת, מעצמה גרעינית (על פי מקורות זרים) שניצבת על ציר הרשע. כל זה היה שלשום. אתמול הדמוקרטיה הישראלית הוכיחה שיש לה את יכולת המכה השנייה.

באולפני "ערב חדש", אירחו אראל סג"ל ועידן קוולר עימות בין אופיר אקוניס לנחמן שי. ח"כ אקוניס, אדם שמבחינה ציבורית נטול קיום לולא ראש הממשלה, הגן כמובן על בעליו. ח"כ שי, איש האופוזיציה, תקף בזעם. זה לא היה מובן מאליו. הטלוויזיה החינוכית, כפי שכבר דווח, מציקה למשפחת נתניהו בעין זה זמן. כל אייטם מרגיז, כל מרואיין שלא מיישר קו עם דף המסרים של המשפחה והממשלה, עלולים להביא את החינוכית לפנסיה מוקדמת כמו זו של ערוץ 10. ובערוץ 10 עצמו? חגיגה, ימי פומפיי האחרונים. שניה לפני שמורידים עליהם את השאלטר, מרשים לעצמם מנחי וכתבי הערוץ ליהנות על חשבון התליין שלהם. מוטי קירשנבאום הקריא טקסט סאטירי שמשבח את עמיתו, המגיש הדגול ירון לונדון "שזיהה במהרה את הפוטנציאל הרב של התוכנית..." ועוד ועוד שבחים.

קירשנבאום ולונדון "שזיהה במהרה את הפוטנציאל של התוכנית"

הכתב הפוליטי נדב פרי ציין ש"נאום הצפיחית בדבש של דן כנר" היה חלק מהמלחמה על הנראטיב לקראת מסקנות מבקר המדינה. ואכן, זה מה שיש פה, מלחמה על הנראטיב. אנחנו נמצאים כרגע בלבה של מלחמה על התודעה הציבורית כשהטלוויזיה (כמו גם הרדיו והעיתונות המודפסת), היא הנשק ששני הצדדים חושקים בו. הערוץ הראשון כבר בידי לשכת ראש הממשלה וערוץ 10 בדרך הביתה. עתיד החינוכית לא ברור. הנאום שהקריא כנר מייצג את האוטופיה שמציירים בעיני רוחם אנשי לשכת נתניהו.

בשבועות האחרונים מריצים בערוץ 10 פרומו שמקדם את חדשות הערוץ על רקע השיר "אין לי ארץ אחרת". הסרטון הזה למעשה קורא לציבור לעמוד מאחורי הערוץ בשם הדמוקרטיה (מודגשים שם תחקירים חושפניים כמו פרשת ביביטורס לצד אירועים לאומיים כמו חזרת גלעד שליט). ההתייחסויות של ערוץ 10 אתמול לטקס חנוכת האנדרטה, יכולות בקלות להצטרף לקליפ ההוא. השידורים אתמול הוכיחו למה עיתונות חופשית היא לא דבר מובן מאליו. החופש לגחך על התעמולה שיוצאת מלשכת ראש הממשלה והיכולת לחשוף את המניעים ואת ההקשרים של הפעולות של נבחרי הציבור שלנו, הם כלים קריטיים בשבילנו. אנחנו בלבה של מלחמה ובמלחמה אין לנו על מי לסמוך אלא על עצמנו. את אבינו שבשמיים נשאיר לפעם אחרת.

התגובות לחנוכת האנדרטה בכרמל, כל הערוצים

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ