מורן שריר

לתוכניות בישול מוקצת בדרך כלל משבצת שידור נידחת - או ערוץ נידח או שעה נידחת. תוכניות בישול, גם כשהן טובות ומהנות, הן אנטיקליימקס. השף עומד במטבח לבד או עם אורח, ומכין אוכל כשברקע מוזיקה מרגיעה כמו בקליניקה של רופא שיניים. השף, יותר משהוא מדבר בזמן הבישול, הוא חושב בקול רם. "עכשיו אני קוצץ את השומר", "עכשיו אני מקרמל את העוף", "חשוב להוסיף קצת סוכר כדי לשבור את החמצוציות של הלימון", "איך אני אוהב קולורבי". באולפן/מטבח יושב צוות צילום מינימלי שהיה מנמנם בכיף אלמלא ריח השום. עכשיו קחו את הקונספט הזה ותנסו למכור אותו לעם ישראל בפריים טיים.

אולפן משוכלל (לא יפה, לא עדכני אבל משוכלל), קהל חי, מוקדי שידור כמו בערב בחירות, מלכת הלייפסטייל אודטה, חתיך הריאליטי גיא גיאור, הקומיקאית היפה יפית אסולין, בנות "מעושרות", גבר שמציע נישואין לחברתו, שני מנחים היפראקטיבים והמון פאתוס, ("לראשונה בטלוויזיה! כל המדינה מבשלת!"). כל אלה נועדו לקחת את הפורמט המנומנם של תוכנית בישול ולעטוף אותו באשליה שאנחנו צופים במשהו חשוב, באירוע שאסור לפספס. זאת למרות שבסופו של דבר האירוע הגדול הזה מתרחש בכל שעה ביום בשיפודיות ברחבי הארץ.

מתחת לכל שכבות ההייפ האלה, מסתתר גבר שחותך חזה עוף. אין הרבה הוד והדר בחזה עוף, גידים יש. אפשר לתבל את העוף הזה בכל הסופרלטיבים בשפה העברית אבל הוא עדיין יישאר עוף כמו העוף שאנחנו אוכלים לצהריים. העוף הזה, בדומה לכל חבריו לספסל הלול, יישחט, יטוגן, יילעס וייפלט כדרך כל עוף. אין שום הבדל. ובכל זאת, מצפים מאיתנו לצפות בתוכנית הזאת בזמן שבתוכניות הבישול של שישי לפנות ערב איש לא מצפה מאיתנו לצפות.

הדוגמה הבוטה ביותר לניסיון של ערוץ 10 להפוך למדורת שבטצילום: מסך

מישהו בערוץ 10 חשב שאם הוא יגיד לנו (עם ישראל) לבשל ביחד, אז נבשל ביחד. "ישראל מבשלת" היא הדוגמה המובהקת, הבוטה והגסה ביותר לניסיון של הערוץ להפוך למדורת שבט. "ישראל מבשלת" מתיימרת להפעיל אותנו. את כולנו ביחד. ישראל = ערוץ 10. הערוץ מעוניין שנעקוב אחרי ההנחיות של המאסטר אהרוני, כך שבסוף הערב שבעה מיליון וחצי ישראלים יאכלו בדיוק את אותה מנה. בזמן שקשת מצליחה באופן מחוכם לגרום להמוני צופים מסוגים שונים להתכנס מול ערוץ 2, ערוץ 10 אומר לנו: "בואו, תתכנסו מול המסך. אני אגיד לכם מה לעשות ואתם תעשו".

"ישראל מבשלת" מייצגת את היומרה הערוץ עשרית, להפוך לערוץ ממלכתי במקום להוות אלטרנטיבה. התוכנית הזאת היא גם דוגמה נהדרת ועצובה לכישלון המתמשך שלו בכך. עם או בלי הקהל המשועמם באולפן, "ישראל מבשלת" היא תוכנית בישול שהתנפחה ויותר מדי טבחים הרסו את התבשיל הזה.

"ישראל מבשלת", ערוץ 10, 21:00

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ