ביקורת

כולנו נתינים של האח הגדול

אנחנו חושבים שאנחנו חופשיים, ושיש לנו שליטה על עכברי הניסוי בבית המלאכותי ההוא, אבל שידורי ערוץ 2 לקראת האח הגדול 4 הבהירו שזו אשליה

מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר

מסכנה דליה מזור. רק אתמול היה הבוקר הראשון של שארית חייה וכבר היא הבינה איך שארית חייה עומדת להיראות. מזור פתחה אתמול דף חדש ומעודד כמגישת תוכנית הבוקר של קשת. אחרי שנים בחדרים הקטנים של מבצר רשות השידור, נפתחה בפני מזור הטלוויזיה המסחרית על שלל חירויותיה. במסגרת הניסיון הראשון שלה בטלוויזיה החופשית, נאלצה מזור לרקד מול הקהל ההפכפך (בניגוד לרבים אחרים, אני טוען שההופעה שלה ב"רוקדים עם כוכבים" היתה חיננית וחיובית). עכשיו, כמגישת תוכנית בוקר, מזור לומדת מקרוב את מגבלות החירות.

בזמן שפנתה אל ליהיא גרינר שדיווחה מהסט של "האח הגדול", הבינה בוודאי מזור שבעבור החירות של הטלוויזיה החופשית היא צריכה לשלם בחירות אחרת. גרינר, שעוד עשתה בושות במסיבות כיתה כשמזור כבר דיווחה על ממשלת רבין השנייה, ניסתה אתמול בבוקר לעורר עניין מבית "האח הגדול". אבל אין עניין, לא כשאי אפשר לספר כלום על העונה הקרובה. ובכל זאת, "יום חדש" היא תוכנית מגויסת ומזור גויסה. אם בעבר היא נאלצה להקריא טקסטים שהוכתבו לה, אולי, על ידי גורמים ממשלתיים, אז עכשיו היא מדקלמת טקסטים שמקדמים אינטרסים כלכליים.

"האח הגדול" הוא שם מעניין לתוכנית טלוויזיה. על פניו, האח הגדול הוא מערכת התוכנית, השליט הבלתי נראה ורואה הכל של הבית, והדיירים הם תושבי אוקיאניה מספרו של אורוול. על פי התפישה הזאת, גם אנחנו חלק מהאח הגדול. אנחנו צופים בדיירים מתוך שלל מצלמות ושולטים בחייהם - מי מהם יושלך אל האנונימיות ומי יהפוך למיליונר.

דיבור ישיר לקראת "האח הגדול". שמועות שהיא עצמה מחוללת

אבל אנחנו גם התושבים המדוכאים של אוקיאניה. מי שצפה אתמול בערוץ 2 לא יכול היה לברוח מעינו הפקוחה של האח הגדול. דליה מזור ויואב לימור הכינו אותנו להתרגשות הגדולה כבר מהבוקר; "דיבור ישיר", תוכנית הפרומואים של קשת, עסקה ברצינות תהומית ב"שמועות" סביב העונה הקרובה (שמועות שהם עצמם מחוללים. לו היו רוצים, היו חושפים את האמת אצלם באולפן); עודד בן עמי שוחח עם ארז טל ואסי עזר והקריב את שאריות היושרה העיתונאית שלו כששידר עדות מוצללת ומעוותת (כשל קורבן אונס) מפי אחת המתמודדות בעונה הקרובה; והתוכנית "אנשים" (עוד משדר פרומו), הצניעה את מותה של יפה ירקוני לטובת כתבה מביכה על אלירז שדה וג'קי מנחם. ומעל הכל, השעון שרץ לאחור בדבקות דטרמניסטית ולא נותן לנו לברוח משעת השי"ן, 21:00. אנחנו חושבים שאנחנו חופשיים, שאנחנו האח הגדול ושיש לנו שליטה על עכברי הניסוי בבית המלאכותי ההוא. גם תושבי מזרח גרמניה חשבו שהם יוצאים לחופש כשניפצו את החומה, אבל זו רק אשליה של חופש, הם השתעבדו לכוח אחר. למעשה, כולנו נתינים של האח הגדול ועינו אכן פקוחה.

לקראת "האח הגדול", ערוץ 2, כל היום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ