ביקורת |

האח הגדול: סער סקלי - המורד שהתנהג בהתאם

סער סקלי מספק את הפרובוקציה המתבקשת, אבל כשארז טל מצהיר ש"אתם עכשיו בשידור חי בערוץ 2", הוא מוחא כפיים ומחייך

מורן שריר
ביקורת טלוויזיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
ביקורת טלוויזיה

1976, הסרט "רשת שידור" שכתב פאדי צ'ייפסקי. מגיש הטלוויזיה הוותיק הווארד ביל (פיטר פינץ') מודח בשל נתוני רייטינג נמוכים. הוא מאיים להתאבד מול המצלמות ופורץ בנאום בשידור חי הקורא לעולם לצאת מהטלוויזיה ולזעוק בזעם. במקום לפטר אותו באותו רגע, הרשת נותנת לו תוכנית הטפה שבועית שבה הוא מלכלך "בחופשיות" על הטלוויזיה ועל המערכת הכלכלית שמניעה אותה. "תקשיבו לי", הוא אומר שם, "טלוויזיה היא לא האמת! טלוויזיה היא לונה-פארק מחורבן! היא קרקס!...העולם היום מלא ברובוטי-אדם - יצורים שנראים כמו אנשים אבל הם לא". הקהל מת עליו עד שכבר לא.

דצמבר 2011, הסדרה "בלאק מירור" של צ'רלי ברוקר בערוץ 4 הבריטי. בינג (דניאל קאלויה), צעיר שחי במעין תוכנית ריאליטי מופיע בשידור חי ומאיים להתאבד, לא לפני שהוא אומר את האמת שלו: "...אנחנו שרים על הבמה בשבילכם ורוקדים ונופלים וכל מה שאתם רואים זה לא בני אדם אלא מזון לבהמות. ככל שהוא מלאכותי יותר, אתם אוהבים אותו יותר". הרשת נותנת לו תוכנית הטפה שבועית שבה הוא מלכלך "בחופשיות" על הטלוויזיה ועל המערכת שמניעה אותה. הקהל מת עליו.

1 בינואר 2012, "האח הגדול", ישראל. סער סקלי, "אמן ואקטיביסט" נכנס לתוכנית הריאליטי המצליחה בישראל כדי להטיף נגדה ונגד הטלוויזיה המסחרית מבפנים. "מה שאתם עושים זה פורנוגרפיה", הוא אומר לאח הגדול עם כניסתו, "אתם עושים את זה בשביל שאני אבכה כדי שתוכלו לקבל על זה רייטינג". הקהל מת עליו ואולי לא.

סער בנאומו. הטפה כצעד זחוח של התוכנית

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

ההכנסה של אותו סער לבית "האח הגדול" היא צעד זחוח. התוכנית מרגישה מספיק חזקה וחסינה בשביל שאקטיביסט אחד לא באמת יגרום לצופים שלה להתמרד. בפרק ששודר אמש, הקריא סער שיר שמבוסס על "נהמה" של אלן גינסברג. במהלך השידור צונזרה המלה "רקטום" - מונח מקצועי בלטינית לתיאור החלחולת. יש כנראה גבול למה שצופי ערוץ 2 יכולים לסבול. מילא שיר חתרני אבל לא לטינית.

השיר שסער הקריא הצליח להרגיז את שתי הדתיות של הבית. את היהדות מייצגות ב"אח הגדול" ברי וזיוה, שתי נשים כוחניות ופשוטות מחשבה. הליהוק שלהן עוזר לצייר את היהדות בצבעים של נבערות ואגרסיביות, תכונות שמתאימות לדעת הקהל בעקבות אירועי בית שמש וקווי המהדרין. שתי הדתיות של "האח הגדול" הן מטרות נייחות בבית נעול. עכשיו אופנתי לרדוף דתיים (בעקבות התנהגות שערורייתית של חרדים רבים) אז ברי וזיוה הוכנסו לבית כמנחה, ציד קל לחילונים המשכילים קים וסער. אין פה באמת אומץ, או אתגר לצופים. רק עוד דם. וסער עצמו? כשארז טל מצהיר ש"אתם עכשיו בשידור חי בערוץ 2", סער מוחא כפיים ומחייך. הוא כמובן מתנהג בהתאם.

"האח הגדול", ערוץ 2, 21:00

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ