מורן שריר
ביקורת טלוויזיה

חייבים לדבר על פרשת השבוע. יש משהו בפרשת השבוע שנורא קוסם לחילוני. פרשת השבוע היא מקום שבו חילונים רבים מרגישים בנוח עם היהדות, היא מנקה את החיוב החודשי של המצפון ומאפשרת להמשיך לשנוא חרדים בסבבה. הרבה חילונים מוצאים בפרשת השבוע נקודות הזדהות בלי טביעת האצבע של הממסד הדתי המאוס ובלי לסתור את הערכים הליברליים שלהם. כשמאשימים חילונים בהפניית גב ליהדות, רבים מהם יענו, "מה, אבל אני אוהב לקרוא בפרשת השבוע. יש ברדיו פרשנות כל כך יפה. יש המון קסם ביהדות, הבעיה מתחילה עם הרבנים". פרשת השבוע היא יהדות לייט, היא חלון ראווה חביב. היא נותנת לנו להרגיש שאנחנו חלק מהיהדות בלי הצדדים המדכדכים והפחות יפים שמתלווים לכל דת ממוסדת. אז אם יש חלון ראווה, צריך גם בובה שתציג בו. בחמישי לפנות ערב, הבובה העולצת הזאת היא מתי סרי שמגיע לאולפן "ערב חדש" כדי להרביץ תורה שבועית.

"בסימן טוב ובשעה טובה אנחנו מתחילים את ספר שמות!", צוהל סרי. הרבה להט בוער בו. לא ברור אם יש לו עניין אישי עמוק במעשיות התורה או שמדובר בשחקן מקצועי שהיה מוכר לי באותו טמפרמנט מטהר אוויר אם הקליינט היה סנו. אבל זה לא משנה כי הקליינט הוא אלוהים (דרך סוכנו, הטלוויזיה החינוכית) וסרי מסור לתפקיד. בפינה שלו הוא מזכיר מטיף אוונגליסטי ואולי בעצם איש מכירות נודד שהגיע לעיירה אבל בין כה וכה אין הבדל גדול בין השניים. לפני שנים, כשרוכל מפוקפק היה מגיע ליריד כפרי כדי למכור למקומיים שיקוי פלא מסוג כלשהו, הוא היו מביא איתו איזה "קליינט" מטעמו שינסה את השיקוי ויעיד על סגולותיו. סרי מביא אתו שני קליינטים - מגישי התוכנית דן מרגלית ואראל סג"ל שטועמים משיקוי היהדות ומעידים בהתלהבות על סגולותיו. התלמידים/ קליינטים סג"ל ומרגלית משתתפים בשיעור בחדווה ומרשים לעצמם להשתחרר ולהתבדח עם סרי, כיאה לאייטם האחרון של השבוע.

סרי טוב במה שהוא עושה. הוא מדבר בשצף, מגביר את הווליום במיומנות של שועל, לא עוצר לפאוזה או לאוויר, נותן לקול שלו להסתלסל בהתנגנות משיחית ונסחף באקסטזה שהוא עצמו משווק. הוא משתמש בכל טכניקות המכירה של היהדות - שעשועי גימטריה, חידודים ומעשיות וכמובן סאבטקסט אקטואלי נוח. סיפור משה בתיבה על פי סרי הוא עדות לכך שהיהדות לא מדירה אלא מאדירה נשים וציפורה היא בכלל משל שהנמשל שלו נמצא בהברחת האתיופים מקרית מלאכי. סרי מסכם בכך ש"המסר של ספר שמות הוא לצאת מן השבטיות אל הדבר המאחד כעם". זה רק מסר אחד. אפשר למצוא בספר שמות כל מיני מסרים, גם כאלה שפחות נעימים לאוזן אבל הם לא יהיו סיסמת מכירות טובה.

סרי. משתמש בכל טכניקות המכירה של היהדות צילום: מסך

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ