חי צומח דומם: מבוא למדעי החיים עם שי אביבי

הרצועה היומית על איכות הסביבה בהגשת שי אביבי, שגם שותף ליצירתה, מלמדת את הילדים שיעור חשוב בחיים, גם מבלי שהתכוונה לכך

מורן שריר
ביקורת טלוויזיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
ביקורת טלוויזיה

"חי צומח דומם" הוא שיעור קצר לילדים על עניינים שקשורים לסביבה. את הרצועה היומית הזאת מגיש שי אביבי, שגם שותף ליצירתה. אביבי הוא בחירה נבונה וטבעית. מלבד הקסם האישי שלו, אביבי מזוהה עם העניין הסביבתי ולא נראה כמי שמשכיר את שירותיו ללובי המרבה במחיר. השיעור הראשון עסק בתרבות הצריכה. אביבי, בחליפה ירוקה, נעמד על ראש גבעה שוממת ופתח את השיעור כך: "כשאנחנו צורכים וצורכים דברים שאנחנו לא באמת צריכים, זו תרבות צריכה. הבנתם, או שאני צריך לצרוח את זה?".

אביבי הסביר לילדים שהרכישה האובססיבית של מוצרים שאינם באמת נחוצים לנו מזיקה לכדור הארץ, ואז גילינו שהגבעה שאביבי עומד עליה היא גבעת הזבל חיריה. הילדים שהקשיבו והפנימו, למדו שכל פלאפון שהם קונים וזורקים אחרי שנתיים מכביד על הפלנטה. שכל גאדג'ט חדש שהם דורשים מההורים מקרב את השדמית אדומת הכנף אל קצה ואת כדור הארץ אל סופו הבלתי נמנע (בלתי נמנע אלא אם כן נייצר פחות זבל).

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והביקורות ישירות לפייסבוק

"חי צומח דומם". האיש שמופיע בערוץ 2 ואומר לנו לקנות יותרצילום: מתוך ערוץ 1

חלק מהילדים, ודאי שהנבונים שבהם, אולי היו מבולבלים. האיש הזה, שמופיע בערוץ 1 ואומר לנו לקנות פחות, זה אותו איש שמופיע בערוץ 2 ואומר לנו לקנות יותר. אביבי מפרסם בזמנו החופשי את ויזה כ.א.ל, כרטיס אשראי שניזון, כדרכם של כרטיסי אשראי, מתרבות הצריכה. חשוב לציין שהפרסומות בכיכובו של אביבי מעולם לא היו חזיריות. הראשונות שבהן אפילו קראו לנו לרכוש פחות שטויות שאנחנו לא צריכים כדי לא להיכנס למינוס והתיישבו עם המסר הירוק שלו. ובכל זאת, ויזה כ.א.ל עושה כסף כשאנחנו קונים דברים שאנחנו "לא צריכים" כמו "טלוויזיה, פלייסטיישן, קולה, בייגלה, סוכריות חמוצות, סלולרי או פיצה" (הדוגמאות שנתן אביבי עצמו). "ההרגל הזה לקנות ולקנות מזיק", הוא אומר בשיעור האקולוגי שלו, "גם לנו, גם לחשבון הבנק של ההורים וגם לכדור הארץ". מזיק לכולם מלבד לוויזה כ.א.ל.

אז איך זה מתיישב? כנראה שזה מתיישב, איכשהו. שי אביבי צריך להתפרנס, אין בזה בושה ובטח לא חיסול ערכים. כמו רובנו, גם הוא צריך לעשות כל מיני דברים שהם לאו דווקא בעדיפות העליונה שלו כדי שלילדים שלו יהיה אוכל, ספרים, וכן, גם פלייסטיישן וסוכריות חמוצות. אביבי לא מגיש את "חי צומח דומם" כדי לרפד את העו"ש אלא כדי לחנך ילדים למחזר ולחסוך בחשמל וכסף. הוא משוכנע שזו מלאכת קודש ורוב הסיכויים הם שהוא צודק. במקביל הוא מפרסם כרטיס אשראי גדול כי פרנסה זה גם ערך חשוב ובדרך הוא משתדל להכניס לתשדירים מסרים חיוביים ולהימנע מחזירות קפיטליסטית. ככה החיים עובדים וזה שיעור חשוב מאוד לילדים של כולנו, לא פחות ממיחזור פלסטיק וחיסכון בחשמל.

"חי צומח דומם", ערוץ 1, 16:40

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ