ביקורת

האח הגדול: מלחמת אחים זה הכי, אחי

האח הגדול היא תוכנית שלא נבחנת ברייטינג, אלא ביכולת להצית מלחמה. בהתחשב במצב הקיים בווילה, העונה הנוכחית מריחה כמו הצלחה אדירה

מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר

אילנה דיין היא עלה תאנה בערוץ שערוותו הולכת ומתרחבת. אמש, כדי שנצפה בתוכנית, מישהו מרח את הקצה בדבש, כמו שממתיקים תרופה לילד. רבע שעה של "האח הגדול", שכללה נאום של רקדנית בטן בדימוס וקליפ מחווה למייקל ג'קסון, הפרידה בין החדשות ל"עובדה". דיין בטח לא אהבה את זה, אבל היא כבר ראתה הכל. ראתה ותראה. גם הפסקה הזאת שלי על "עובדה" היא עלה תאנה. אני בכלל רוצה לדבר על "האח הגדול".

הכל על האח הגדול

חמש שעות קודם, על מיטה רחבה השתרע קים, גבר גדול וממושקף בתספורת קצוצה. השם והמראה עשויים להתאים למנהיג צפון קוריאני יותר מאשר לפליט ריאליטי ואכן, קים הוא לא הג'קי מנחם הממוצע. הדיירים מסביבו מלהגים בקול רם על הריבים שמתפרצים ביניהם כמו גייזרים. קים, בחיתוך דיבור שמזכיר קוצץ ירקות חשמלי, מצהיר שעד אפריל לא יהיו יותר ריבים בבית. מהפה שלו זה נשמע כמו תוכנית עבודה, כאילו הוא סוקר את פרויקט הגרעין מהמפקדה שלו בפיונגיאנג. באותו הזמן, בסלון, יושבות ברי וזיוה. "מי המציא משחק כל כך אכזרי?", שואלת ברי. "בטח הוא גוי".

דיירי בית האח הגדולצילום: צילום מסך

קים, ברי וזיוה מצויים במוד מלחמה. קים מייצג את המחנה החילוני, הרציונלי, המכעיס. ברי וזיוה מייצגות את המחנה הדתי, הלא סובלני, המכעיס. "האח הגדול" לא נבחנת ברייטינג אלא ביכולת שלה להצית מלחמה. כשהיא מצליחה, היא מעוררת פחדים ושנאות ותיקים. בדיוק בגלל זה, כשהיא נכשלת בהצתת מלחמה, היא אנדרטה אדירה לכישלון.

העונה הראשונה שחררה את השד הקלאסי מכולם - אליטות חדשות מול ישנות. כל מסרון היה כמו קול בקלפי, הרגשנו שאנחנו משפיעים על עתיד החברה הישראלית. רגע הניצחון היה התעלות רוח של מחנה אחד, ומפלה למחנה האחר. למחרת גילינו שדבר לא השתנה ורק חברות הסלולר וקשת התעשרו. בעונה השנייה המאבק היה מופשט יותר אבל לא פחות יוקד. אלירז האנדרדוג לחם בסער ואיילה, המצליחנים. התקבצות הצופים מאחורי אלירז הוכיחה שבתוך הבית הפערים נמחקים. אין חשיבות לכסף או למעמד, הדמוקרטיה החדשה משווה בין כולם. העונה השלישית של "האח הגדול" היתה ריקנית ומנותקת. היא לא הצליחה לעורר פולמוס ולכן כשלה.

ערוץ 10 חשב שמספיק להכניס יפים ויפות לבריכה כדי ליצור אירוע מדובר. התוצאה היתה לא רק משעממת אלא בעיקר מנותקת. בזמן שצעירים הקימו אוהלים בשדרה, איתן אורבך וידידותיו שיזפו את עצמם למוות במתחם מלנומה מסוגר. יוצרי "24/7" לא הבינו שהאקשן לא צריך לקרות בטלוויזיה אלא בסלון, ברחובות ובטוקבקים. העונה הנוכחית של "האח הגדול" מריחה בינתיים כמו הצלחה אדירה. הדמויות מעניינות, נוגעות ללב, מצחיקות ומעוררות שדים. נכון לעכשיו העונה נראית מבטיחה. מבטיחה מלחמת אחים.

"האח הגדול", ערוץ 2, 21:00 "האח הגדול לייב", ערוץ 20, כל היום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ