ביקורת

רייצ'ל זו: החיים יותר מעניינים מהריאליטי הזה

"רייצ'ל זו", שהעונה הרביעית שלה התחילה אתמול בהוט, היא תוכנית ריאליטי על אשה לא מעניינת ולא נעימה לצפייה

מורן שריר, ביקורת טלוויזיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר, ביקורת טלוויזיה

הסטייליסטית ומעצבת האופנה רייצ'ל זו בצרות. ההכנות להשקת הקולקציה החדשה שלה לא עומדות בלוח הזמנים המתוכנן, ואת הזמן היקר שלה היא מבזבזת על ראיונות עם מועמדים לתפקיד עוזר אישי. בנוסף, היא מחפשת בית חדש, תקועה עם בעל אידיוט ועם הריון שמתאים לה עכשיו כמו שתיק קלאץ' בצבע פוקסיה מתאים למגפיים מנומרים.

אם כל הצרות האלה לא מספיקות, רייצ'ל עצמה היא פרחה מאוסה וצדקנית, שעושה את המוות לכל מי שבא איתה במגע. היא אפילו לא מרושעת מעניינת, היא פשוט האשה הסתמית ביותר בעולם. כל הכסף שלה לא הצליח להקנות לה אופי וגם לא טעם באופנה או עור פנים טוב. אלה הצרות של רייצ'ל. היא יכלה להתמודד איתן בעצמה מהבית היפה שלה בבוורלי הילס, אבל היא בוחרת להפיל אותן עלינו. הצרות של רייצ'ל הן הצרות שלנו.

מתוך התוכנית

"רייצ'ל זו", שהעונה הרביעית שלה התחילה אתמול בהוט, היא תוכנית ריאליטי על אשה לא מעניינת ולא נעימה לצפייה. מאיפה בכל זאת החוצפה להעמיד את חייה האישיים כבסיס לסדרת טלוויזיה? מתוך המחשבה המוטעית שכל אדם עשיר הוא אדם מעניין, ומתוך התפישה הזחוחה שריאליטי היא מלאכה קלה. נפעיל מצלמות, נכניס את חומר הגלם לנוסחת העריכה הקבועה, נשבץ לשידור, והצופים כבר יבואו.

כדי שנשתכנע שהתקלות הנובורישיות בחייה של זו עשויות לעניין אותנו באיזשהו אופן משתמשת תוכנית הריאליטי הזאת בכל הכלים המקובלים בז'אנר. מדי כמה שניות משובצת עדות מצולמת של אחד הגיבורים ("אני רוצה מישהו שייתן את כל כולו", אומרת זו למצלמה על חיפושיה אחר עוזר אישי, "כי אנחנו עסוקים באירוע לעורכים"), ומוזיקה קצבית מנוגנת לכל אורך התוכנית. אנחנו לא אמורים להקשיב למוזיקת הרקע. תפקידה להיחרט לנו בתת-מודע, להקליל את התכנים המשעממים ולשכנע אותנו שקורה משהו. ברגע מסעיר במיוחד, שבו רייצ'ל מגלה שאחת הלקוחות שלה זקוקה לה בדיוק ביום האירוע לעורכים, המוזיקה הופכת דרמטית, כמו בפסקול של מותחן אימה. לא, אין סכנת רצח ואף אחד לא עומד לגלות שאביו הוא אנס סדרתי, מדובר בסך הכל במקרה יומיומי של לו"ז מתנגש. אבל שולחים לנו איתות: אתם צריכים עכשיו להיות במתח.

התכסיסים הזולים האלה לא עובדים. גם המוזיקה המותחת בעולם לא תשכנע אותנו שיש פה יותר מאשה מפונקת שעסוקה יותר מדי בעצמה. קחו את החיים שלכם, תוסיפו להם פסקול אקספרסיבי ועדויות של המקורבים אליכם, ותקבלו תוכנית ריאליטי יותר מעניינת מרוב אלה שמשודרות בארצות הברית. ההצפה בתוכניות ריאליטי מקשה להבחין בין אלה שערוכות במלאכת מחשבת לבין החלטוריסטיות, בין אלה שעוסקות בגיבורים מעניינים ובין אלה שכופות עלינו עשירים סתמיים. אין שום סיבה שרייצ'ל זו תיכנס לחיים שלנו, עדיף שהיא תישאר באמריקה.

"רייצ'ל זו", 19:00, הוט 3

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ