ביקורת

נאום מצב האומה של אובמה: הקרקס היקר בעולם

רגע אחד באירוע של נאום מצב האומה הבהיר שמדובר בשואו פשטני ולא מתוחכם עם חוקים ברורים משלו. אבל איזו הצגה יפה זו היתה

מורן שריר
ביקורת טלוויזיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
ביקורת טלוויזיה

חמש דקות לקחו לנשיא ארצות הברית לחצות את רצפת הקונגרס. חמש דקות בדיוק עברו מהרגע ששמו הוכרז והדלת נפתחה עד שנעמד מאחורי הפודיום ופתח את נאומו לאומה. חמש דקות לחצות את המטרים הספורים מירכתי האולם ועד לבמה. חמש דקות. אז פלא שלקחו לו שלוש שנים לצאת מעיראק?

מה עושה נשיא ארצות הברית בחמש דקות? הוא לוחץ ידיים, מחבק ומנשק את חברי הקונגרס הממזרים שתפסו מקום ליד המעבר. הם עטים עליו, נדבקים, גונבים נגיעה, משהים את הרגע ומוודאים שהמצלמה קולטת את הפריים המשותף. רובם לוחשים על אוזנו, מנסים להעביר לו מסר. חלקם לא משחררים לו את היד, ממשיכים לחפור לו באוזן. הוא מחייך, מהנהן, וזורק איזו מלה מעודדת. אין לו מושג מי האשה הזאת ששמה לו יד על הכתף ולא סותמת את הפה אבל הוא היה שמח להיפטר ממנה. הנשיא לא מכיר כל אחד מחברי בית הנבחרים בשמם או פרצופם. בשבילו הם לא שונים מהעובד במקדונלדס שהוא פגש במסע הבחירות באיידהו. בשבילם הוא אלוהים.

הגברים מחויבים לקוד לבוש לא רשמי והחליפות שלהם כהות וסולידיות. חברות הקונגרס לעומת זאת, מתפרעות באדום, ורוד, טורקיז, העיקר שימשוך את העין של הצופה ושל הנשיא. אחרי שעבר בין כל הנבחרים, הוא מגיע לברך את חברי הקבינט שלו. הם עצמם, בדיוק לפני שהנשיא הופיע, נתנו את הכניסה שלהם וזכו לקבלת פנים כאילו מדובר בחמישייה הפותחת של מכבי ואנחנו ב-1977. בשורה הקדמית הכוכבים - קלינטון, פאנטה, גייטנר והולדר. אובמה נותן נשיקה למזכירת המדינה שלו ומציין בהפתעה מעושה, "Hey You", ועובר ללחוץ יד למזכיר ההגנה פאנטה. כשהוא נעמד מול פאנטה, אומר לו הנשיא: "Good job tonight", בהתייחסו למבצע השחרור של שני בני הערובה בסומליה.

הרגע הזה מייצג באופן מושלם את האירוע הזה של נאום המצב לאומה שבו לוקחים אידאולוגיה, מדיניות ובירוקרטיה מתסכלת והופכים אותן לשואו. לא סתם שואו, שואו פשטני ולא מתוחכם עם חוקים ברורים משלו. כמו שמדיניות המיסוי הפכה לססמא קליטה והחיפוש אחר מקורות אנרגיה חלופיים לנפט, הפכו לג'ינגל דביק, כך גם מבצע החילוץ המורכב הפך לטפיחה פיזית על השכם ומילה טובה מהנשיא, כמו בסרט פעולה בינוני. המופע, הלעיתים מגוכח הזה, הוא הקרקס היקר והמרשים בעולם. במקום אריות ונמרים, מוצגים לראווה ראשים של מחבלים ותוכניות ביטוח בריאות שאפתניות. אחר כך אובמה ניגש לחבק את חברת הקונגרס גיפורדס שמשתקמת מניסיון התנקשות (רגע הדמעה), ואז הכרוז הכריז על הנשיא כמו שהיו מקדמים את ג'וני קרסון בתחילת כל תוכנית והנשיא עלה לתת את ההצגה שלו. כלומר, המשיך עם ההצגה, הרי הכל זו הצגה. אבל איזו הצגה יפה.

נאום מצב האומה של הנשיא אובמה, ערוצי החדשות, 4:00

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ