ביקורת |

5 עם רפי רשף: החמיצות שאחרי

לא מן הנמנע שהמדע הצליח לפתח רפליקנט דמוי רשף, שמחליף את המקורי כשהוא חולה. בסופו של דבר מדובר במחולל פשוט של שאלות קבועות

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
מורן שריר

המדע מנסה להנדס בינה מלאכותית ולא מגיע לתוצאה רצויה. הניסיון ליצור ישות שנראית, חושבת ובעיקר מרגישה כמו בן אדם אמיתי נתקל במכשולים טכניים ואתיים והדרך עוד ארוכה. רפי רשף מלאכותי, לעומת זאת, נראה בהישג יד. לא מן הנמנע שהמדע (או לפחות ערוץ 10) כבר הצליח לפתח רפליקנט דמוי רשף, שמחליף את המקורי כשזה נוסע לחופשה בפרובאנס או נשאר מצונן בבית. לא קשה לתכנת רפי רשף שכזה, מדובר במחולל פשוט של שאלות קבועות. האמוציות, החלק הכי טריקי בתחום התכנות, לא רלוונטיות לעניין, אפילו לא צריך לאפיין הבעות פנים.

הנוסחה של "חמש עם רפי רשף" נעה בין סנסציוניות צהובה לבין חמיצות מתחסדת. הנה כמה מהכותרות שנמרחו על המסך בתוכנית ששודרה אתמול: "הבניין הבוער", על השריפה בבאר-יעקב; "ילד כפרות", על תרגילי יוגה לגיל הרך; "דמשק אדומה", על הטבח של אסד באזרחיו; "מדינת ת"א", הכותרת הממרידה על רפורמת החניה של עיריית תל אביב; "סנטה עם סכין", על פענוח הרצח של גבי קדיס.

עשו לנו לייק ותוכלו לקבל את מיטב ביקורות הטלוויזיה ישירות אליכם

על האייטם האחרון אמר רשף: "סנטה קלאוס דקר למוות את אחד ממנהיגי העדה", כאילו להפחיד ילדים מהסבא שיוצא מהארובות למסע רצח. במבזק החדשות הסולידי לא הוזכר סנטה קלאוס במלה, אבל כל דבר שיכול להצית את דמיון הצופים, יש לו מקום במשדר של רשף. כך גם צילומי ארכיון מדהימים של אנשים שמטלטלים בפראות תינוקות במסגרת הידיעה על תרגילי "בייבי יוגה", צילומים שאולי יש ואולי אין להם קשר לפרשת התאומים. באותה מידה, הכותרת "הוטרדה מינית... תמונת התוקף הועלתה לרשת" אולי נכונה ואולי לא. ה"תוקף" לא הורשע, אפילו תלונה לא הוגשה נגדו. אבל בבית הדין של רפי רשף הוא הורשע ועוד איך.

הצד החמצמץ של רשף מתבטא בגישת פאסיב-אגרסיב ספקנית. למשל, הכותרת "היום שאחרי הרצח בבנק הדואר: פתאום יש שם מאבטח". מה זה "פתאום יש שם מאבטח"?, למה עיקום האף הפולני הזה? ואם לא היו מציבים שם מאבטח? זה היה עדיף? באייטם על עמוד הפייסבוק של ראש הממשלה, מכנה רשף את נתניהו בסרקזם: "צעיר, מודרני מחובר". כאילו רשף עצמו הוא קאטינג-אדג'. הכותרת החמוצה על הפריימריז בליכוד: "העיקר ההשתתפות" ובטקסט משווה רשף את נתניהו לדיקטטורים במצרים ורוסיה.

ולמרות ההתלהמות, ולמרות החמיצות ולמרות ההתנשאות הבלתי נסבלת, יש משהו מרענן בתוכנית של רשף. היחס לסיפורי צבע זניחים (ג'ירפות שנולדו בגן החיות ואזרחים אומללים שנתקעו בתא מטען של אוטובוס אגד) מזכיר משדרי חדשות ממדינות שפויות. גם ההתייחסות למציאות המדכדכת שלנו, כמו המלחמות האזוריות והפוליטיקה הארצית, היא התייחסות מקומית. סנסציונית ומתחסדת אבל מביטה על הכל במעין ריחוק. כאילו אלה לא הצרות שלנו.

"חמש עם רפי רשף", ערוץ 10, 17:00

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ