ביקורת

עבודה ערבית: היהלום שבכתר של קשת

ייתכן שהסדרה של סייד קשוע היא הסדרה הישראלית הטובה ביותר כיום, אבל היא ללא ספק החתרנית ביותר בטלוויזיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים50

מזמן לא גלגלנו עיניים השמיימה כפי שעשה אתמול כבוד שר החינוך, גדעון סער, אצל לונדון וקירשנבאום בערוץ 10. הנושא היה ביקורי תלמידים בחברון מאז ולתמיד. סער הסביר שהסיורים בעיר הקדושה כלל אינם פוליטיים, אלא כל המלים האחרות: היסטוריים, מורשתיים, ציוניים.

השר הציג תמימות מוחלטת, כשל עלמה זכה וברה שאיש עדיין לא צילם אותה מתחת לחצאית, ונראה כמו שחקן יוצא מן הכלל בתיאטרון האבסורד של השלטון. "מה הסיפור בלמנוע את ההגעה וההיכרות עם חברון", אמר והאשים את המורים המתנגדים לביקורים ב"ניסיון לבנות חומה של ניכור". ממש גדעון בקט. אולי כשירצה השר לעשות לביתו, יוכל לפרוש אל עולם התיאטרון ולמלא אולמות. ראש הממשלה ורעייתו בוודאי יתגנבו בחושך לראות את הפלא, ולמחרת מעשה נסים, הביקור החשאי יפורסם בכל העיתונים. לפעמים נראה שהאבסורד מונח ברחובות, צריך רק להתכופף ולהרימו, הנה, אפילו גדעון סער יכול.

אך לעת עתה נעדיף את הכישרון של סייד קשוע על זה של סער. אתמול נפתחה העונה השלישית של הסדרה המצוינת "עבודה ערבית" שכתב קשוע וביים שי קפון. לקשוע יש עין ואוזן לדבר הזה שנמצא ברחובות ובנפשות, והסדרה שכתב היא ללא ספק היהלום שבכתר של קשת. הסדרה מושכת את השטיח מתחת לרגלי כל בני האדם ללא הבדל דת, גזע ומין. בדרך, היא מצחיקה אותם כדי שלא ישימו לב, או שבייאושה, אין לה ברירה אחרת.

עבודה ערבית. הסדרה החתרנית ביותר על המסךצילום: מסך

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק שלכם

ייתכן שמדובר בסדרה הישראלית הטובה ביותר כיום, אבל ללא ספק מדובר בסדרה החתרנית ביותר. בתפקידים הראשיים: שחקנים ערביים שמדברים ערבית! מעשה חתרנות נוסף: צוות השחקנים מצוין, אפילו היהודים שבהם! וזה קורה בערוץ 2, בשידורי קשת, בשעה עשר וחצי! לא ברור איך עוד לא התקיים דיון בכנסת כדי למנוע את המחדל, אבל עד שגדעון סער יתפנה, העיתונאי הערבי, אמג'ד, ממשיך לנסות להשתלב במרחב.

הוא מחליט להיכנס לבית "האח הגדול" ולהוכיח ליהודים שהוא לא כזה ערבי. המשימה שהוא מקבל היא לשחק את היהודי ודיירי הבית צריכים לגלות מי הערבי שביניהם. החשוד המיידי הוא כמובן המג"בניק המזרחי והוולגרי ששותה קפה עם הל. אמג'ד (נורמן עיסא הנהדר) מוותר על הזהות המזרחית, הוא יודע להיות אשכנזי ואם כבר להיות יהודי הרי ידוע לכל שמוטב להיות יהודי-אשכנזי. אמג'ד מלמד את המזרחי איך לא לעצבן את הדיירים. הוא אומר לו לא לבלוט, לא להגיד את דעתו, "תנסה לא להיות". למזלו, הוא הופך לסלב ערבי ובמבחן הזה כולנו שווים. עבודה ערבית אינה מקפחת איש, גם יהודים וגם ערבים הם קטנוניים, אגו-מאנייקים, גזענים, ועוד שלל התנהגויות שיש למין האנושי להציע.

"עבודה ערבית", ערוץ 2, 22:30

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ