רק לא לספר לצופי ערוץ 2 שיש זיקנה ומוות

הדיווח במהדורה ראשונה על התאבדות בני הזוג בחיפה הדחיק את מושגי המוות והזיקנה. טוב, אחרת הצופים עלולים להידכדך ולא להתמכר לכוכב נולד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"טרגדיה בחיפה", הודיעה בקול רם ומסעיר הכותרת המרכזית דמוית מודעת אבל בלב המסך. זוג חיפאי, שניהם בשנות השישים לחייהם, התאבד בחניון בפארק הכרמל. הכתב בשטח, יוסי מזרחי, הודיע לאורן וייגנפלד באולפן שהזוג לא סבל מבעיות כלכליות או בריאותיות, כמקובל במקרים כאלה. שני אנשים נטולי דאגות שהחליטו לשים קץ לכל, סתם ככה באמצע החיים, כאילו בלי סיבה. אבל היתה סיבה, היא הופיעה על המסך בניסוח בהיר, ממש מתחת ל"טרגדיה בחיפה". "הסיבה להתאבדותם - חוסר רצון להזדקן". כל כך פשוט, כל כך מדויק. מי רוצה להזדקן? מהאמת הברורה הזאת, ניסה וייגנפלד להתחמק.

מזרחי פירט ואמר שמדובר בהחלטה רצונית של בני זוג שלא רצו להיות עול על משפחתם בעתיד. "זוג בריא לחלוטין?!", הקשה וייגנפלד ומזרחי הבטיח לו שהשניים היו בקו הבריאות ושהוא אפילו ביקר בבית המנוחים כדי לוודא שמצבם הכלכלי היה שפיר. על פי הסיקור, בני הזוג קיבלו החלטה צלולה בעניין לפני כשנה והודיעו באופן מסודר לילדיהם. הם חיכו לזמן "נוח" כשכל הקרובים נמצאים בארץ ויוכלו לנכוח בלוויות ובשבעה. אמנם אף תאריך הוא לא "נוח" כדי למות, ובכל מקרה מדובר באירוע מייסר עבור קרובי המשפחה, אבל אם להסתמך על מזרחי, מדובר בשני אנשים שידעו מה הם עושים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הביקורות והפרשנויות היישר לפייסבוק

ה"טרגדיה" בסיפור הזה היא לא "בחיפה", כפי שהיה כתוב על המסך. הטרגדיה היא כלל אנושית, היא ליוותה את אבותינו ותלווה את צאצאינו. ההחלטה לתת לה את הכותרת "טרגדיה", היא פרשנות שמדחיקה את מושג התמותה ושוללת את זכותו של אדם לקחת אחריות על חייו ומותו. "בכמה זמן הוא פספס אותם?", שאל וייגנפלד על עובד שמורות הטבע שמצא את הזוג. כאילו שהם היו יכולים להינצל. "הם פשוט בחרו כך לסיים את חייהם", הודיע מזרחי, "בשלב הזה, לפני שאותה זיקנה...", כאן נתקע הכתב ללא מילים, איך הוא יסביר לצופים של ערוץ 2 מה עושה אותה זיקנה? הרי אסור לספר לצופי ערוץ 2 שיש זיקנה ומוות. הם עלולים להידכדך ולא לקנות תפוצ'יפס או להשקיע את חייהם ב"כוכב נולד".

וייגנפלד נחלץ לעזרתו: "לפרוש בשיא", הוא הציע, אולי כדי לצבוע את האייטם בצבעים עליזים. כי ערוץ 2 חייב לבדר, בין אם זה באמצעות זעזוע ("טרגדיה בחיפה") או באמצעות חיוך ("לפרוש בשיא"). זו לא אשמת ערוץ 2 או אורן וייגנפלד. ככה עובדת התקשורת המערבית המסחרית. "בני המשפחה מתקשים להסביר לגילאים הצעירים יותר", סיים מזרחי את הדיווח, "למה דבר כזה קורה כשאין שום סיבה למעשה, לאותה טרגדיה". בפועל, מזרחי מתקשה להסביר לצופים שיש סיבה לאותה "טרגדיה" בחיפה. וייגנפלד חתם במילה אחת - "מדהים". אכן מדהים.

"מהדורה ראשונה", ערוץ 2, 16:45

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ