ביקורת

"סוזן בויל: כוכבת בהפתעה": לא סיפור סינדרלה

הסרט התיעודי על כוכבת הריאליטי הוא סיפור על הניצול של סיימון קאוול את בויל ועל הצביעות של תושבי העיירה שמריעים למי שעד לא מזמן חטפה מהם יריקות

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
מורן שריר

די מוקדם במהלך הסרט התיעודי על סוזן בויל, אנחנו זוכים לראות את הנשף השנתי של בלקבורן, העיירה הקטנה בסקוטלנד שבה חיה בויל כל חייה. במשך שנים נחשבה בויל התושבת המתבודדת והמוזרה של בלקבורן. אף אחד לא רצה קשר אתה. רוב האינטראקציות שלה עם בני אנוש כללו עלבונות, הצקות, אגרופים וכיבוי סיגריות, כשהיא תמיד בצד הקורבן. והנה עכשיו, אחרי שהתפרסמה בתוכנית הכשרונות של סיימון קאוול, ושני התקליטים שלה שברו שיאי מכירות עולמיים, העיירה הבוגדנית החליטה להזמין אותה כאורחת הכבוד של הנשף השנתי. בשיא הטקס נקראה בויל לעלות על הבמה ולברך את בני העיירה. לבויל לא היה משהו חכם להגיד. היא אמנם התפרסמה והתעשרה בשנים האחרונות, אבל זה לא הפך אותה לאשת רוח. בברכה המקרטעת היא הודיעה שהיא נרגשת והודתה לתושבי בלקבורן על הכבוד. אולי היא הרגישה שהיא לא סיפקה את הסחורה ולפני שירדה מהבמה כיבדה את התושבים בריקוד האגן המפורסם והמטופש שלה.

זה נראה כמו תגובה אוטומטית של ילדה דחויה (שנים אחרי שהשתחררה מהמעמד החברתי הנחות), שרוצה לענג את המקובלים באמצעות מחווה פיזית מבזה. מיליוני ליש"ט יכולים לקנות הרבה שמפניה ומגפיים מזהב ואת התאומות אולסן, אבל לא ביטחון עצמי של מי שעברה שנים של התעללות. בדרך לאוטו, אשה בשיער אפור קצוץ עצרה את בויל והראתה לה שהיא קיעקעה על הקרסול את ראשי התיבות SB לכבודה. בויל נראתה מאושרת כתמיד. היא, שעורה נצרב בבדלי הסיגריות של תושבי העיירה, צרובה עכשיו בעור העיירה לנצח.

במחזה "ביקור הגברת הזקנה" מאת פרידריך דירנמאט (שעלה לאחרונה בתיאטרון הבימה עם גילה אלמגור בתפקיד גילה אלמגור), מסופר על אשה עשירה שחוזרת לעיירת הולדתה ומוכנה להשקיע בתושביה סכום כספי אדיר, אם רק יעניקו לה את ראשו של מי שפגע בה כשהיתה צעירה. בסרט "סוזן בויל: כוכבת בהפתעה" בויל לא נראית כמי שמבקשת נקמה באיש. היא מתמוגגת מגילויי החיבה המאוחרים של תושבי בלקבורן בדיוק כפי שהיא עולצת כשהיא מגוללת את סיפורי ההתעללות הקשים שהיא עברה.

בויל, אשה בעלת נכות מנטאלית, היא אשה עולצת תמיד. הסרט מלווה אותה בפגישות עבודה עם סיימון קאוול, בבית השיכון שבו היא מתגוררת כל חייה, ובהופעה בסין מול עשרות אלפי אנשים. הסרט מנסה לחקור, באיפוק בריטי קלישאי כמעט, את אחת התופעות הקיצוניות של התרבות הפופולרית בעידן הריאליטי. אבל במקום סיפור סינדרלה יפה על הרוח האנושית והחשיבות שבשמירה על התקווה, זהו סיפור על האופי המכוער של בני האדם. על הניצול של סיימון קאוול את בויל והצביעות של תושבי העיירה שמריעים למי שעד לא מזמן חטפה מהם יריקות.

"סוזן בויל: כוכבת בהפתעה", יס דוקו, 22:00

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ