מיה סלע
ביקורת טלוויזיה

עם העובדה שיש תוכניות שלמות שהפכו להיות שלוחה של ערוץ הקניות, כבר למדנו לחיות. הרי אנחנו מוקפים במתווכי נדל"ן והשקעות שמציגים את עצמם בתוכניות שמתיימרות להיות כלכליות. תמורת קרדיט ששווה כסף עושים המתווכים סיור מצולם בדירות פאר לבנות מדי, מעוצבות עד זרא לפי טעמם של העשירים החדשים. התרגלנו לראות את היבואנים מסבירים בעצמם לאודטה למה המדחום שהם מייבאים הוא מדחום שאין כמוהו ביקום כולו. וודאי שהתרגלנו למופעי הקידום העצמי של הזכייניות. השלמנו עם זה שאומרים לנו שהדבר הזה שמטפטף עלינו הוא גשם. אין לנו זמן וחשק לטפל בזה מבחינה רגולטורית, או מוסרית, או צרכנית. אנחנו עסוקים מדי בבחינת הנאמנות של עצמנו ושל זולתנו. אולי כשנגמור לבדוק את כולם כולל כליות ולב, נתפנה. בינתיים אנחנו מקבלים את הדין ואת העובדה שמבקרי הטלוויזיה התמימים והנודניקים חוזרים על עצמם.

התוכנית "לפני הקול" היא מקדמת המכירות של תוכנית הדגל של רשת, The Voice. המגישה הנאה סיוון קליין מלהגת במשך דקות ארוכות, מזייפת התלהבות מכך שממש עוד מעט נצפה בדבר האמיתי. לעת עתה מותר להיות בחורה נאה מאוד שמגישה תוכניות טיפשיות אבל האם מותר לכתוב שמדובר בבחורה נאה שמגישה תוכנית טיפשית? אולי כבר אסור. דברים רבים נהיו אסורים בשנים האחרונות. האיסורים נוגסים בנו בהתמדה, התקינות מאיימת על חיינו התקינים ועל חוש ההומור הסביר, אבל אנחנו חיים עם זה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק שלכם

"לפני הקול". לא לחרוג ממה שנכון לומר

קליין אירחה אתמול את הזמר גלעד שגב, שגם הוא זקוק לקידום מכירות, ושניהם בקושי זייפו התרגשות כאשר דיברו על מה שדיברו. התוכנית נשמעה כמו בליל של "ואוו", "התרגשות", "מרגש", ו"הרגשה". היה אפשר לחשוב שדווקא על תוכנית שמקדמת תוכנית אחרת יהיה בזוק מעט פלפל כדי שתעשה את מה שבאה לעשות, לקדם מכירות. אבל קליין, שאולי יש לה פוטנציאל של פלפל, לא הרשתה לעצמה. אולי היא מנסה להוכיח שגם היא נאמנה. אולי הזהירו אותה לא לחרוג ממה שנכון לומר.

אנו חיים בעידן בו כולם שרים ממקום אמיתי, ממקום מאוד אמיתי וכולם מקבלים את אותה הצעה - הזמרים, הזמרות וח"כ מיכאל בן ארי - תהיו אמיתיים, תהיו אתם. אלא שמלבד ח"כ בן ארי אף אחד אינו מעז עוד להיות עצמו. כולם נחמדים, כולם טובים, כולם גומרים מהצלחת. כשקליין מציגה סרטון ששלחה אשה מבוגרת למדי בו היא שרה את "ירושלים של זהב", ברור שהוא מוצג במסגרת הבדיחה, אבל קליין מגיבה בדיפלומטיות "שיר מאוד יפה, מאוד קשה, גם שיר מאוד ישן". ועדיין יש מלים שלא מטילות ספק בנאמנות ובתקינות. קליין שואלת מתמודדות בביטחון: "ממש יש מלחמה? יש קרב על הבמה?". מזל שיש מלים שעוד מותר לומר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ