המקובלים של הכיתה

"אפקט הפרפר", קבלה לעם, 20:35

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
מורן שריר

התוכנית "אפקט הפרפר" היא משדר אקטואליה של ערוץ "קבלה לעם". קבלה לעם הוא ערוץ טלוויזיה שאמור להפיץ את תורת הקבלה. תורת הקבלה היא אמונה שאמורה להפוך את כולנו לבני אלמוות עשירים. זה לפחות מה שהצלחתי להבין ממסע היח"צ של הקבלה בעשר השנים האחרונות. אני בטוח שלהם יש הגדרה טיפה יותר זהירה מבחינה משפטית. הקבלה מתקשרת אצלי למנהיגים כריזמטיים שמסוגלים לרפא חולים ולהפיח רוח חיים בחשבונות עובר ושב גוססים. אפיק 66 בממיר תמיד נראה לי מזמין אבל מעולם לא העזתי להציץ בו. הרגשתי משיכה גדולה ורתיעה עוצמתית לא פחות. רתיעה מהאמת.

"אפקט הפרפר" מגדירה את עצמה כ"מבט על אקטואליה: אירועי החדשות המרכזיים מנקודת מבט קבלית. הסיבות, התוצאות והצעות מעשיות לפתרון". הפתיח האניגמטי שילב גרפיקה של אבני דומינו שקמות ממשכבן, גורדי שחקים איין ראנדיים, קוד בינארי אין-סופי, שעון שמחוגיו רצים במהירות מסחררת ותמונות של אסונות טבע. הוא הפנט אותי וגרם לי להאמין בחיי נצח. אחרי הפתיח המרשים והמבט הראשון על האולפן המרשים, הכרתי את צמד המנחים שנראו מרשימים מעט פחות. המגיש ערן קורץ אירח את ערן שיוביץ, סיידקיק עגמומי. קורץ העלה סוגיות אקטואליות כמו שערוריית הלוביסטים בכנסת או הנורות החסכוניות שמשרד האנרגיה יסבסד ושיוביץ, שנושא בתואר מומחה בשיווק דיגיטלי, נתן פרשנות מקצועית לכל אייטם. בהתחלה באמת חשבתי שאגלה בתוכנית הזאת את האמת, לפחות את האמת כפי שהקבלה מנסה למכור לי אותה. ציפיתי מקורץ ושיוביץ לנהל דיאלוג סוחף, פתייני ומלאכותי כמו של המטיפים בערוצים הנוצריים. במקום זה קיבלתי שיחה שקטה בין שניים מהאנשים הפחות כריזמטיים בטלוויזיה. וגיליתי שאני אוהב את זה.

קורץ ושיוביץ הם אנטי-טלוויזיה במיטבה. הם לא דעתניים, הם לא נחרצים, הם לא מזויפים. התוכנית שהבטיחה לתת לי הצעות מעשיות לפתרון הבעיות שעומדות על הפרק, סיימה את הדיון במשבר הכלכלי ביוון במשפט הבא מפי שיוביץ: "אין פתרון באופק". וקורץ חתם: "אין פתרונות". שני המגישים נראו כאילו יש להם הרבה יותר שאלות מתשובות, תכונה מאוד לא אופיינית לתוכניות דת. שניהם דיברו בשקט ושיוביץ נראה לאורך כל השידור בין מדוכדך למבוהל. הוא הודה שהוא פוחד מכך שהאיום האיראני הוא המצאה של לוביסטים. "מפחיד קצת, לא?", שאל שיוביץ את קורץ וזה השפיל מבט ולבסוף ענה: "כן". בחלקים ארוכים מהדיון, השניים בכלל לא הביטו זה בזה בעיניים. זה היה משונה ומאוד לא טלוויזיוני ולכן גם מרענן. סוף סוף מגישים אמיתיים, קצת מפוחדים, שאין להם דעה על הכל או תשובה לכל דבר. הזדהתי איתם הרבה יותר מאשר עם טאלנטים זחוחים מערוץ 2. זה טוויסט מפתיע בחיי, אבל הגעתי לערוץ הקבלה ומצאתי שם את האמת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ