החורף מתקרב

"הים הדרומי", ערוץ 8, שבת, 22:00

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
מורן שריר

משפט המפתח שחוזר על עצמו שוב ושוב בסדרת הפנטזיה "משחקי הכס" הוא "החורף מתקרב". החורף שם הוא ארוך וקשה, וכבר עם בואן של הרוחות הראשונות, תושבי הממלכה הדמיונית ממלמלים לעצמם בחשש שהחורף מתקרב.

החורף באילת גם הוא קשה, בעיקר לפרנסה. התיירים נעלמים, המלונות מתרוקנים, נפגעי הבקבוקים השבורים בבית חולים יוספטל מתמעטים, והלכלוך נודד מהטיילת לכיוון עקבה. הסדרה התיעודית "הים הדרומי", שהפרק השלישי והאחרון שלה שודר אמש, מציגה את סימני הכרסום של החורף בעיר הדרומית, האמורה להיות שמחה ושמשית תמיד. כשהקריינות של בני בשן מספרת לנו ש"מי שחי פה מספיק זמן רואה את סימני האזהרה - המזרן שנסחף לצד הלא נכון של הבריכה", אנחנו מבינים שזה מגיע, "החורף מתקרב".

ההחלטה להציג את אילת דווקא בחולשתה, בצד האפל של השנה, היא בחירה נבונה. יש ב"הים הדרומי" עוד כמה בחירות נבונות. הצילום למשל, מעורר תחושה מעניינת של אי נחת ובחירת הדמויות, בחלקה, מדויקת. אבל כמו ששחקן בהוליווד לא נמדד על פי ההצעות הטובות שהוא מקבל, אלא על פי התסריטים המחורבנים להם הוא מסרב, כך גם סדרה דוקומנטרית נמדדת לא על פי ההחלטות המוצלחות אלא על פי השגיאות. וכאלה יש.

אילן פיפסון הוא טיפוס די מדהים. בן 50 (על פי הסדרה), שחי חיי פלייבוי במלון. פיפסון ידוע כזאב בעיר שהיא עצמה מאורת זאבים אחת גדולה. הוא רואה עצמו כמשורר ונביא, מתת האל לאנושות ולמין הנשי במיוחד. מנגנון הדחקה עוצמתי, יחד עם טיפולים קוסמטיים ושקרים לבנים עד שקופים לעצמו, מגנים על פיפסון מהאמת הלא נעימה מי הוא ובן כמה הוא. באותה מידה, משתמשת הים הדרומי בטכניקות שונות בשביל להגן על עצמה מהאמת על זהותה. האמת היא שבבסיסה, הים הדרומי היא "מחוברים" גרסת אילת. מדובר בסדרה על חמישה גיבורים צבעוניים שמוצגים לנו באופן די שטחי בעריכה מקבילה. הם אמנם לא מצלמים את עצמם, אבל אין דמות של מתעד כך שהתוצאה דומה מאוד.

זה כנראה לא מקרה שהחברה שמפיקה את מחוברים היא זו שהפיקה את הים הדרומי, וששתיהן חולקות את אותו עורך ראשי. הבמאי והיוצר של הים הדרומי, איתמר אלקלעי, עובד כבמאי עריכות בעונה השנייה של מחוברים. אלקלעי מנסה לטשטש את הדמיון למחוברים על ידי הזרקת פיוט, בעיקר בקריינות הכאילו-לירית של בשן ובצילום. מחוברים היא סדרה מאוד ארצית, יום יומית, לא אוונגרדית. הניסיון להדביק פואטיקה לצילומי העזובה האילתית, אמור להשכיח את זכר מחוברים מהים הדרומי, אבל הריצה לכיוון הזה רק מסגירה ממה היא בורחת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ