ביקורת

"האח הגדול": בגלל השורה ההיא בהמנון

אחרי השופט ג'ובראן, אמש ראינו בטלוויזיה עוד גבר שמסרב לשיר את ההמנון. זה היה ניסיון מעניין, אבל הכוח עדיין בידי "האח הגדול"

מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר

הפרק של "האח הגדול" נפתח אתמול בשירת "איזה יום שמח לי היום (איזה יום)". ערימה של חבר'ה ישבה על שפת הדשא ושרה בקול גדול ועולץ. ישראלים עדיין אוהבים שירה בציבור, מסתבר. אולי זו הסיבה שכל כך הרבה כעס הוטח בשבוע שעבר בשופט העליון סלים ג'ובראן שסירב להזיז את שפתיו בשירת התקווה. ג'ובראן עמד יפה אבל לא שר יחד עם החברים האחרים והואשם בכך שהוא פוגע בסמלי המדינה. שירה בציבור היא הרי אחת מסמלי המדינה. אולי ג'ובראן בכלל לא אנטי-ציוני אלא רק ביישן. לעולם כבר לא נדע, הוא את הנבוט שלו חטף.

אמש ראינו בטלוויזיה עוד גבר שמסרב לשיר את ההמנון בגלל השורה ההיא על ה"נפש יהודי". הפעם מדובר בגבר יהודי. עוכר ישראל אמנם, אבל עדיין יהודי. על מה שסלחו לג'ובראן, לא יוותרו לסער מ"האח הגדול". סער נמנע מלשיר את ההמנון מתוך סולידריות עם אזרחים אחרים של המדינה שלו. על פניו צעד פטריוטי שמבכר את המהות של ערכי המדינה על פני סמלים ריקים שלה. ועדיין, אני יכול לנחש שהצעד הזה לא יתקבל יפה בממלכת הטוקבקים.

הקהל מתבקש לקום. האח הגדול

סער נכנס ל"האח הגדול" במטרה מוצהרת לנער את הצופים, להעיר אותם מהתרדמת שערוץ 2 מפיל עליהם ולגרום להם לחשוב. אתמול הוא קיים את היעוד שלו. סער ניסה להעביר מסר לא רק נגד הלאומנות הישראלית, אלא גם בנוגע ליחס המקטין והמזלזל של הטלוויזיה המסחרית כלפי הצופים שלה. אחרי שהרגיש שהצופרים של "האח הגדול" מבזים אותו, החליט סער לשנות את החוקים - מעכשיו, הדיירים הם הבוסים ו"האח" הוא זה שעומד למבחן.

זה היה ניסיון מעניין בלקיחת כוח והפיכת סדרי ממשל. הפקת "האח הגדול" בטח מרגישה שמגיע לה הרבה קרדיט על שנתנה במה למי שתוקף אותה. מיד אחרי נאום המרד, ארז טל ואסי עזר השתלטו על המשדר ודיברו על סער בפטרונות בזמן שהוא הופיע, אילם וקטן, על מסך ברקע. השליטה חזרה אל הבוסים המקוריים, למעשה היא תמיד היתה אצלם. אבל אשליית הכוח והחופש, הוטמעה במוח של הצופים.

ומלה על רוני דניאל. אתמול, כשדיווח בחדשות ערוץ 2 על פרשת הרפז, הזכיר דניאל שוב ושוב את החבר שלו גבי. הוא התכוון, אני מניח, לרא"ל (מיל') גבי אשכנזי אבל במקום לכנות אותו "אשכנזי", בריחוק העיתונאי שהוא שומר ל"הרפז", "לינדנשטראוס" ואפילו "ברק", בחר דניאל לכנות אותו בשמו הפרטי. ראוי להעריך אותו על הגילוי הנאות הזה. כאילו הוא אומר, אני נשמע רציני כשאני מסקר את מערכת הביטחון ואת הפרשות שקשורות אליה, אבל תמיד תזכרו שגבי הוא חבר שלי.

"האח הגדול", ערוץ 2, 21:00

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ