ביקורת

טקס מלכת היופי: תוכנית ריאליטי פרימיטיבית

תחרות, משימות, הדחות, מנצחת אחת וגיא זוארץ - כל מרכיבי הריאליטי היו בטקס בחירת מלכת היופי. חוץ מעניין מינימלי

מורן שריר
מורן שריר
מורן שריר
מורן שריר

לפני יומיים פרסמתי כאן טור ביקורת על פרסומת למפעל הפיס, וטענתי שהמלה "גלאנץ", שמושמעת שם שוב ושוב, היא מילה מומצאת. כמה קוראים הפנו את תשומת לבי לכך שהמשמעות של "גלאנץ" בגרמנית וביידיש היא "נוצץ". אמנם אני מתעקש על כך שהשימוש שלה בתשדיר הוא שרירותי ומנסה לכפות את עצמו, אבל מסתבר שהמלה לא הומצאה על ידי תסריטאי הפרסומת. כך או כך, בטקס מלכת היופי ששודר אמש, אי אפשר היה למצוא רמז ל"גלאנץ", גם לא עם שיחון עברי-יידי.

טקס בחירת מלכת היופי הוא למעשה תוכנית ריאליטי פרימיטיבית המכווצת לערב אחד. יש תחרות, יש שלבים, יש משימות, יש הדחות, יש שופטים, יש מנצחת אחת, יש פרס ויש גיא זוארץ. ההזדהות עם המתמודדות, שבדרך כלל נבנית לאורך עונה שלמה של תוכנית ריאליטי, נדחסת לשעתיים. המתח, האכזבה, הציפייה, התעלות הנפש, כל אלה אמורים לנבוע מתוכנו בלי כל הכנה מראש, בלי סיבה. עשרים נערות, כנראה יפהפיות הורסות על פי איזושהי אמת מידה שלא זיהיתי, עלו לבמה וירדו ועלו וירדו שוב ושוב, תמיד עם חיוך גדול ופלסטי שיכול לנקוע לסת.

מתוך טקס בחירת מלכת היופי. תוכנית ריאליטי פרימיטיבית

מאיפה הן הגיעו לחיים שלנו? מי הן באמת? מה היחסים ביניהן? למה הגיעו לתחרות? מה המשמעות הערכית של הניצחון בתחרות? כל השאלות האלה, שעורך ריאליטי יודע לענות עליהן באופן מתוחכם, לא נענו אמש. תחרות מלכת היופי מתרחשת כי היא שם. זהו מוצר בלי קליינטורה שממשיך להנפיק את עצמו כל שנה מחדש. בעולם שבו כמעט כל אירוע תרבותי הוא תחרות מלכת יופי קטנה ולא מוסווית היטב, תחרות מלכת היופי הרשמית מיותרת לחלוטין. כמו תמיד, הרגעים המשעשעים (שלא בטובתם) היו הנסיונות הצולעים להפוך את הערב הזה למגניב או מעניין או בעל איזשהו גלאנץ.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

גיא זוארץ הוא ליהוק מושלם להנחיית הטקס: הוא מנחה מקצועי, מהוקצע ומייצג גבריות מלוקקת וחסרת אופי שמתאימה לאירוע כזה. אבל הכימיה עם יעל בר-זוהר הצליחה להטריד ולהעיק יותר מאשר להנעים. קטעי ה"הומור" של אורי גוטליב הצחיקו עד כמה שאורי גוטליב מסוגל להצחיק. מיומנה היא מיומנה. כולם השתדלו. והשאלה ממשיכה להציק: בשביל מה? למה זה ממשיך לקרות? מצפייה כפויה בטקס הזה, שנה אחרי שנה, עולה רק תשובה אחת - מרים נופך-מוזס. פטרונית הטקס הזה, שנהוג לפנות אליה כל כמה זמן במהלך הערב ולברר אם היא מרוצה, ממשיכה לקיים אותו מדי שנה. מדובר במסיבה לאשה אחת שרוצה ומקבלת טקס מלכת יופי מבלי לשאול אם אנחנו בעניין. זו המסיבה שלה וכולנו מוזמנים. רק שאין סיבה להגיע.

"טקס בחירת מלכת היופי", ערוץ 2, 21:00

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ